A kismamák nagy része tart attól, hogy a terhesség alatt elszenvedett munkahelyi stressz, a kisebb-nagyobb bosszúságok, vagy neadjisten lelki traumák kihatnak a magzatra, esetlegesen vetélést okoznak. Erre rátesznek még egy lapáttal azok a jószándékú ismerősök is, akik rémtörténetekkel meg pihenésre buzdító jótanácsokkal traktálják a kismamát.
A helyzet az, hogy az idegeskedés valóban hatással van a magzatra: a szervezetben stresszhormonok képződnek, és ezekből a baba is kap. De önmagában a stressz még nem okoz vetélést vagy koraszülést. Sokan még a munkát is abbahagyják, hogy mérsékeljék a stresszt, de jó hír azoknak, akik ezt nem tehetik meg, hogy a stresszt kikerülni nem lehet, hiszen a mindennapi élet része, sok esetben még áldásos hatásai is vannak (például a pozitív értelemben vett vizsgadrukk is hasznos lehet).
Ha mozgalmas életmódot élsz, sok munkád van, de szívesen csinálod azt, és közben jólérzed magad, akkor nincsen félnivalód. Ha tehernek érzed a sok elintéznivalót, és nyomaszt, akkor érdemes minél többet pihenned. Esetleg napközben 1-1 csésze citromfűteát meginnod, ami elősegíti az ellazulást. Nyugtatókat, orbáncfű alapú készítményeket (tabletta, tea stb.) bevenni a terhesség alatt tilos!
Nemrégiben finn kutatók bebizonyították, hogy ha az anya folyamatosan stresszes életmódot folytatott a terhesség alatt, a gyermeknél ez komoly idegrendszeri zavarokat okozhat. A várandósság alatti idegeskedés a vizsgált gyerekeknél depressziót, szorongást, cukorbetegséget és magas vérnyomást okozott. Megfigyelték azt is, hogy a lányok, valamint a fiatal édesanyák gyermekei jobban érintettek. Ettől azonban nem kell megijedned! Csillapíthatod a stresszfaktorokat, ha betartod az alábbiakat.
Sokszor a mindennapokban nem is érzed a stresszt, annyira elárasztanak a tennivalók. Ilyenkor érdemes tested jelzéseire figyelni:
- az első harmadban jelentkező fokozott aluszékonyságot ajánlatos maximálisan kielégíteni: a magzat ilyenkor hatalmas gyorsasággal fejlődik, növekszik odabent, szervezeted pedig kvázi mérgezéses tünetekkel reagál a „betolakodóra”, ami általában este korai elálmosodáshoz, vagy egyes napokon akár egész napos fáradtsághoz vezethet. Ha lehetséges, próbálj meg napközben is ledőlni 1-1 órára, vagy ha erre nincs mód, tartsál napközben pár perces kávészüneteket, amikor egy kicsit mást csinálsz, levegőzöl egyet a szabadban, áttornáztatod magad.
- a második harmadtól kezdve a stressz miatt megkeményedhet a hasad, ilyenkor ülj le vagy feküdj le pár percre és húnyd le a szemed, próbálj meg relaxálni.
- a rendszeresen végzett jógagyakorlatok sokat segíthetnek az ellazulásban, elsajátíthatsz olyan pár perc alatt elvégezhető pihentető technikákat, amiket akár a munkahelyeden is bármikor alkalmazhatsz
- az aquanatal is segít levezetni a feszültséget és szorosabb kapcsolatot teremteni a babáddal
- munka után egy nagy séta a szabadban jót tehet, de ha fáradt vagy és nincs kedved mozogni (főként, ha napközben is sokat szaladgáltál, álltál), akkor irány az ágy!
Amennyiben a stressz nem mindennapi része életednek, de a várandósság során komoly érzelmi trauma ért (szakítás, haláleset stb.), érdemes azt szakértő segítséggel, pszichológussal, pszichiáterrel, esetleg természetgyógyásszal közösen feldolgozni!
92 Comments
Comment navigation
Krisztina
2023. június 29. csütörtökJó napott doktornő !
6hetes kis mama vagyok és érzelmi válságban szenvedek évek óta (most is)
Sokat sírok ,stresszelek ,lelki okok. Ez 1-2hetig szokott tartani utána újra és újra ez van. Nem tudom mi têvő legyek
Vida Ágnes
2023. július 01. szombatFordulj pszichológushoz.
Comment navigation
Leave A Response