Ebben a bejegyzésben tudsz kérdezni Vida Ágitól 2024. december 20-án 13-14 óráig. Ha még soha nem szóltál hozzá itt a blogon, a hozzászólásod elsőként moderációs sorba kerül és csak akkor jelenik meg, amikor Ági válaszolt rá. Az érkező kérdésekre legkésőbb 2 napon belül kapsz választ.
About The Author
Vida Ágnes
Pszichológia és pedagógia szakot végzett, Magyarországon 2006-ban elsőként kezdett el baba alvás szakértőként segíteni a hozzá forduló szülőknek. Gyermeknevelésről szóló könyvei, tréningjei, tanfolyamai, könyvei pedig szülők tízezreinek segítettek jobban megérteni gyermekük viselkedését és magukat, mint szülőket. Ági nem csak beszél róla, hanem csinálja is: személyesen is segít a hozzá forduló szülőknek és közben még a saját két tizenéves fiát is nevelgeti. Kérdezni szeretnél? Sürgős kérdésekre a Facebook oldalon vagy a blogon tudok válaszolni, ha privátban vagy személyesen szeretnél kérdezni, a beatrix@kismamablog.hu címen tudsz időpontot kérni.
Legfrissebb cikkek
- Fáradtságspirál kisgyerekkorban: Mi okozza? Hogyan segíts rajta?
- 10 módszer, ahogyan pihenhetsz egy kicsit a gyereked mellett akkor is, ha nincs segítséged
- 7 játékos módszer, amivel megtaníthatod a gyermekednek az érzelmei kezelését
- Játékos ötletek, amik segíthetnek megszeretni a gyerekednek az óvodát vagy a bölcsődét
- Elaltatom a babát, de utána nem tudom letenni
Témák
- A baba fejlődése
- A terhesség jelei
- Anyapszichológia
- baba alvás
- Baba ápolás
- baba játék
- baba receptek
- Babapszichológia
- Beszédfejlődés
- Betegség terhesen
- család
- családbarát munkahely
- Egyéb
- Fogzás
- Gyermekbetegség
- Gyermeknevelés
- gyes összege
- Hiszti
- Hízás
- Hozzátáplálás
- Kismama kérdések
- Kismama TV
- Mit lehet, mit nem?
- Mozgásfejlődés
- önismeret
- Öt perc magaddal
- Problémák a terhesség alatt
- Szobatisztaság
- Szoptatás
- Szülés
- Szülőség
- Terhesség
- Terhesség előtt
- Terhesség hétről hétre
- Ügyintézés
- Ultrahang
- Vizsgálatok
Őszintén az anyaságról, anyai érzelmekről
Miben segíthetek?
A csecsemő fejlődése
agresszió
altatás
Alvásproblémák
alvászavar
anyatej
baba altatás
baba alvás
baba alvászavar
baba fejlődése
baba hiszti
baba játék
babapszichológus
baba receptek
baba sírás
Babázás
beszoktatás
beszédfejlődés
Bölcsőde
család
dackorszak
fegyelmezés
Fogzás
Gyermeknevelés
Ha beteg a baba…
hasfájás
hiszti
Hozzátáplálás
játékos nevelés
Kelengye
kötődés
magzat
Mozgásfejlődés
napirend
nevelés
pozitív nevelés
Szobatisztaság
Szoptatás
Szülés
Terhesség
Terhesség hétről hétre
testvérféltékenység
ultrahang
óvoda
önismeret
3 494 Comments
Comment navigation
Lina
2024. december 20. péntekKedves Admin, kérem engedélyezze a hozzászólásom. Köszönöm!
Szia Ági,
Kisfiam 3,5 éves, szeptemberben kezdte az ovit. Viszont már kb nyár eleje óta nagyon megváltozott a viselkedése. Eddig is igen „akaratos” volt, de egy ideje egyre rosszabb lett. Ha valami nem tetszik neki rögtön hiszti és olyankor megüt minket, meg azt mondja „nem szeretlek, menj innen”.
De teljesen apróságokon és szinte mindenen kiakad ha valami nem úgy történik ahogy az ő elképzelte. Ha összedől a vára amit épített, tör-zúz, mindig tönkre akar tenni valamit hogy megnyugodjon. (Sokszor sikerül is neki.) Vagy ha oda megyünk hogy megpróbáljuk megnyugtatani akkor megüt minket is.
Utána meg kiabál velünk, hogy javitsuk meg amit tönkretett, építsük újra fel ami szétesett… (Közösen sem hajlandó ezt csinálni, szerinte ezt nekünk kell és hisztizik) Ez naponta kb 10szer előfordul, ha fáradt akkor méginkább. Próbáltam tanítani, hogy máshogy vezesse le a stresszt, de azt mondja nem akarja. Miután megnyugodott mindig megbeszéljük, hogy mi volt a baj, hogy kellett volna viselkedni. De úgy érzem semmi haszna. Teljesen tanácstalan vagyok, hogy tudnám ezt az agresszív viselkedést kezelni. Úgy érzem kezdünk így eltávolodni egymástól.
Szeptember óta jár óvodába. Azt mondja szívesen megy, meg eddig talán egyszer sírt, hogy nem akar ott maradni. Óvónők szerint is „jól érzi magát ott”. Viszont senkivel sem játszik, semmilyen foglalkozáson em vesz részt. Az udvaron is csak áll a nevelők mellett vagy körbe -körbe járkál. Minden nap az összes cuccát újra haza kell hozni. Van egy régi kis barátja az utcából akivel kettesben szívesen játszik (bár őt is sokszor megüti), de az óvodában vele sem játszik.
(Ő amúgy is szeret inkább megfigyelni dolgokat, de zavar hogy ennyire passzív. A gyerekek játszanának vele, de ő nem akar velük.)
Amikor nagyon örül, akkor is azt többnyire nagy érzelemmel teszi. Hangosan kiabál és hangosan beszél, örömében is megüti a barátját, minket. Mintha nem érezné, hogy ezzel fájdalmat okoz. Pedig mindig elmondjuk neki. Sokat foglalkozunk vele, sokat olvasunk neki, megbeszélünk mindent, de minden hiába. (Mi nem vagyunk az a hangoskodó típusok.)
Játszótérre sem tudunk menni, hogy kifárasszuk, mert ott csak áll és néz, nem játszik.
2-3 éves kora között délelőttönként mindig nagyon fáradt volt. Pedig sosem keltettük fel, viszont nagyon nyugtalanul alszik, mocorog. Eddig születése óta kb 2x aludtam át az éjszakát. 3-4-5x felkel éjjelente flakonból tápot inni.
Lehet a fáradság, rossz alvás miatt van?Vagy az óvoda miatti stressz miatt? Sajnos nem igazán javul. Szüleim és férjem szülei messze élnek, rájuk nem tudjuk bízni pár órara, hátha velük egy változatosság lenne.
Hogyan segíthetnénk neki?
Élőre is köszönöm a válaszodat!
Vida Ágnes
2024. december 21. szombatEnnek a viselkedésnek beleértve a szociális problémákat, agressziót idegrendszeri fejlődésbeli eltérés lehet az oka, mindenképpen vizsgáltassátok ki a helyi nevelési tanácsadóban vagy valamelyik erre szakosodott alapítványnál, hogy mihamarabb célzott fejlesztést kaphasson.
Timi
2024. december 06. péntekKedves Ági,
Ausztriában élünk férjemmel és 14 hónapos kislányunkkal, aki itt, Ausztriában született. Terveink szerint kint maradunk, a lányunk itt fog felnőni.
Férjemmel magyarul beszélünk hozzá, de német nyelvű gyerek dalokat szoktunk hallgatni. Azonban a bölcsődéig többségében a magyar nyelvet hallja majd.
Mostanában egyre többet magyaráz, természetesen babanyelven, de már kezdi tanulni a szavakat is, egy két szót már szépen kiejt. (apa, cica)
Az egyik videódban hallottam, hogy a kétnyelvűség nem okoz problémát a gyerekeknek, mert ilyen korban még a gesztusokból, mimikákból értenek, tehát a bölcsiben elvileg amiatt nem fog majd feszengeni, ha az elején nem ért semmit.
Azonban tesómék most januárban kezdik itt kint a bölcsit, csak magyarul beszél a kisfiú (2,5 éves), de a beiratkozáskor azt tanácsolták nekik, hogy tanítsák kicsit németül a gyereket, hogy ne az legyen, hogy semmit sem ért amikor bekerül. Mi másik bölcsődébe fogjuk beiratni, de szeretnék időben felkészülni, ha esetleg nálunk is ezt kérik majd.
Jövő szeptemberben tervezzük a bölcsit, akkor tölti be a 2. életévét. Addig mindenképp fog németül is mesét nézni, de egyelőre inkább zenét hallgatunk még.
A kérdésem az lenne, hogy hogyan tudnánk neki pár szót megtanítani? Illetve van értelme ezt erőltetni?
Hasznos e, ha egy tárgyat vagy dolgot elmondunk neki magyarul és rögtön utána németül is? (pl. kutya, Hund) Vagy akkor ő így fogja egyben megtanulni azt a valamit? (mivel tudom ilyenkor még nem tudja megkülönböztetni a két nyelvet)
Olvassunk e neki mesét németül? De használ az, ha egész nap magyarul beszélünk hozzá és este mondjuk németül olvasunk neki, napközben pedig németül nézia meséket? Ezek által érteni fog bármit is a német nyelvből? Vagy legalább nem lesz számára idegen a nyelv?
Te mit tanácsolnál ebben az esetben?
Válaszodat előre is köszönöm!
Timi
Vida Ágnes
2024. december 08. vasárnapNyugodtan beszéljetek vele egyelőre magyarul otthon, nem kell németül mesét olvasni. Viszont, amikor elmentek valahová, ahol a német nyelvet használják mások is, ott beszélhettek ti is németül, pl. játszótér, vásárlás stb. Így megtanul néhány szót, de közben a német nyelvet hozzáköti majd a külső (nem otthoni) környezethez és már nem lesz neki szokatlan, amikor bölcsibe kerül.
Klára
2024. december 06. péntekKedves Ági!
Segítséget szeretnék kérni tőled. Van egy gyönyörű 6,5 hónapos kisfiam, akinek az esti alvása teljesen felborult. Eddig 19:30 körül pancsizott majd 9 körül, legkésőbb este 10 órakkor elaludt. Egyszer felkelt elalvást követően fél óra múlva majd 2:30 körül 4-5 óra között. Reggel pedig 6 órától 8:30 ig magamhoz veszem és sajnos mellettem többszörösen megébredve alszik. Mikor elértük a 6 hónapos kort annyiban változott a helyzet hogy hamarabb lett álmos. 20:30 körül már aludna. Elaltatom s onnantól 25 perc és felsír. Majd változó időpontokban de körülbelül 10 percenként magas hangon felsír. Kiveszem a kiságyból. Van mikor cici nélkül is meg tudom nyugtatni, van mikor „mászik lefelé”, jelzi hogy cicire van szüksége és ott megnyugszik; 5 perc múlva alszik is. Ez a verkli eltarthat akár éjfélig is. Utána változó,van hogy 2,5 óránként kel, van hogy óránként. Gondoltam elsőnek hogy a fogak mocoroghatnak (még nem bújt ki egy sem), mikor már nagyon fájt az ínye adtam neki fájdalom csillapító szirupot estére, hogy hátha jobb lesz az éjszakánk. Sajnos nem segített a helyzeten. Figyeltem a szoba hőmérsékletét. Hol 1-2 fokkal melegebb, hol hűvösebb közegben altattam és a helyzet nem változott. Gondoltam hogy éhes lehet, kipróbáltam hogy nem pancsi előtt, hanem utána adok neki hozzátáplálást.
Nem hozott változást. Próbáltam figyelni hátha szomjas, adtam neki inni. Az sem segített. Mozgás fejlődésben kúszunk és a mászás előjelei már megjelentek. Láttam videót melyben a szeparációs szorongásról mesélsz. Létezne hogy ilyen kivetülése lenne ennek a jelenségnek? Első gyerekes anyuka vagyok és nagyon sajnálom szegénykémet, lélekbe markoló ahogyan felsír. Kipróbáltam már azt is hogy magam mellé fektetem hátha megnyugszik. De volt olyan eset is hogy a cicin felsírt. Vagy mikor már elaludt, elengedte a cicit és felsírt. Vissza tettem cicire és semmi gond nem volt. Segítségedet szeretném abban kérni, hogy hogy tudnám azt elérni hogy nyugodtan aludjon a kiságyába? Vagy ha anyára van szüksége akkor velem aludjon úgy hogy ne sírjon fel.
Reggeli alvással kapcsolatosan pedig azt szeretném megkérdezni hogy 6 óra körül nyüszögve ébred. Nem tudom vissza tenni aludni így magam mellé szoktam tenni. Cicivel alszik. Azonban 5-10 percenként nyüszögve, sírva ébred. Arra gondoltam hogy mivel sok levegőt nyelhet az éjszaka lehet reggelre már annyira felgyülemlik neki, hogy amiatt nem tud jól aludni. Éjszaka nem szoktam pelust cserélni. De kipróbáltam már azt is hogy kora reggel kicseréltem és úgy próbáltam vissza altatni. Próbáltam büfiztetni is de nem igazán sikerült. Akkor próbáltam espumisan cseppet adni neki hátha az segít. Látom hogy álmos, nagyon aludna még de nem tud. Kicsi kora óta hason tudtuk csak altatni úgy hogy a fészek alatt elhelyeztünk egy reflux párnát. Így általában napközben ha minden igény kielégítve, körülmények adottak és nem fáj semmilye, akkor 1 órát is alszik ebben a pózban. Nem tudom hogy hogyan tudnék segíteni rajta hogy az alvása nyugodt legyen.
Elkezdtem olvasni a babastart tanfolyamot, mellette a „baba altatás hatásosan ” most fogom kezdeni. Illetve az „Álomba Ringató praktikák” – ból sikerült a gyakorlatban alkalmaznom, de az estével még hadi lábon állok.
Előre is köszönöm szépen a segítségedet!
Mély tisztelettel,
Klára
Vida Ágnes
2024. december 08. vasárnapEzt a fajta nyugtalan alvást általában egészségügyi ok okozza. Ami lehet:
– korábbi megfázásból visszamaradt orrdugulás, ami miatt nem kap jól álmában levegőt
-a lakás száraz levegője miatt kiszáradt orrnyálkahártya (fűtési szezonban gyakori), mindkettőn segíthet a párologtatás a szobájában éjszakára, illetve a lefekvés előtti tengervizes orrspray használat. Mindkét esetben a fő tünet az, hogy amikor már mélyen alszik, elkezdi a száján át venni a levegőt.
– Ezenkívül a fogzás is okozhat ilyen tüneteket. Ezen sokat segíthet, ha nappal kipróbáltok többféle rágókát, míg meg nem találjátok, ami neki a legjobb és szívesen használja, ugyanis a rágás megkönnyíti a fogak előtörését és így hamarabb végetér a nyugtalanság is. Sajnos a fogzás legalább a 6. fog előtöréséig folyamatosan is okozhat tüneteket.
A hajnali ébredés oka az, hogy ilyenkor már felszínesebben alszik, ezért még gyakrabban ébred fel a fájdalomra, a levegőnyelés ebben a korban már nem okoz gondot, mert már sokkal hatékonyabban tud szopizni.
Segíthet, ha cicizés előtt bekened az ínyét fogzáskönnyítő géllel, így talán nyugodtabb lesz.
Illetve átmenetileg megkönnyíti a dolgokat, ha magad mellett altatod, de ezt folyamatosan kell csinálni, nem csak 1-1x kipróbálni, hogy kialakuljon a biztonságérzete és el tudjon mélyülni kicsit az alvása.
Comment navigation