Terhesség és betegség: ne ess pánikba!

Nem kell megijedni, ha terhességed alatt elkap egy kis megfázás vagy éppen más ok miatt kell gyógyszert szedned. A terhesség és a betegség megfér együtt, a legtöbb gyógyszer nem ártalmas se rád, se a pocaklakóra nézve.

Terhesség és betegség: ne ess pánikba!“8200 gyógyszer van és ebből csak 27 veszélyes igazoltan a magzatra. Ennek ellenére az anyák de az orvosok is nagyon félnek minden gyógyszertől és inkább nem alkalmaznak semmit, ami gyakran nagyobb bajt eredményez. Évente sok terhességet szakítanak meg indokolatlanul mert félnek a gyógyszerek káros mellékhatásaitól.” (dr. Czeizel Endre)

Riport a terhesség alatti gyógyszerszedésről

A legtöbb kismama szerencsére nem küzd komoly betegségekkel a várandósság idején, sőt egyes tünetek illetve betegségek ilyenkor sokat javulnak vagy akár el is tűnnek. Az allergia például sok esetben teljesen megszűnik a babavárás idejére. Ha mégis gyógyszert kell szedni, akkor érdemes utánaérdeklődni a patikában, szedhető-e az adott gyógyszer terhesség alatt, hiszen számos kellemetlen terhességi tünet ellen létezik hatékony és kismamák számára is használható pirula, illetve kenőcs. Az aranyérre például többféle kenőcs is létezik (pl. a Hemorid), melyet kismamák is nyugodtan használhatnak, de például a gyomorégés ellen is van hatásos – és a magzatra egyáltalán nem káros – szer (pl. a Rennie).

Az antibiotikumoktól sem kell megijedni, ezek sok esetben még pocakosan is segítségünkre lehetnek, például toxoplazma fertőzés esetén, vagy ha sztreptococcus fertőzést állapítanak meg az utolsó hónapban. Mielőtt azonban bármilyen komolyabb szert beszednénk, feltétlenül konzultáljunk az orvosunkkal!

Ha „csak” megfáztunk, vagy influenzánk van, érdemes a természetes gyógymódok közül választani. A homeopátiás szerek vagy a hagyományos gyógymódok egyaránt segítségünkre lehetnek.

A hagymatea
Köhögéscsillapító hatású, ha pedig karamellizált cukorral készítjük, fokozódik köptető hatása és az íze is kellemesebb lesz.

Így készül: 2 teáskanál cukrot zománcos edényben aranysárgára pirítunk, és egy kicsit hűlni hagyjuk. Ez után felöntjük egy csésze vízzel és egy kicsit hűlni hagyjuk, és belefőzünk egy felkarikázott vöröshagymát. Amikor a cukor felolvadt, és a hagyma is megpuhult, a teát leszűrjük, mézzel vagy gyümölcsszörppel (csipke, ribiszke, citromos méz) édesítjük, és langyosan kínáljuk.

Citromos méz
A kicsavart citromlevet (kisbabának átszűrve) azonos mennyiségű akácmézzel addig kevergetjük, ameddig a méz felolvad. Tea ízesítésére, üdítő készítésére alkalmas gyógyhatású vitaminitalt kapunk. A hűtőben 1-2 hónapig is eláll.

Hársfateát és csipkebogyó teát is bátran kortyolgathatunk.

Ami tilos pocakosan, az a különféle vízhajtó teák és szerek fogyasztása, például a csalántea.

About The Author

Vida Ágnes

Pszichológia és pedagógia szakot végzett, Magyarországon 2006-ban elsőként kezdett el baba alvás szakértőként segíteni a hozzá forduló szülőknek. Gyermeknevelésről szóló könyvei, tréningjei, tanfolyamai, könyvei pedig szülők tízezreinek segítettek jobban megérteni gyermekük viselkedését és magukat, mint szülőket. Ági nem csak beszél róla, hanem csinálja is: személyesen is segít a hozzá forduló szülőknek és közben még a saját két tizenéves fiát is nevelgeti. Kérdezni szeretnél? Sürgős kérdésekre a Facebook oldalon vagy a blogon tudok válaszolni, ha privátban vagy személyesen szeretnél kérdezni, a beatrix@kismamablog.hu címen tudsz időpontot kérni.

171 Comments

Comment navigation

  • Deáki Emőke

    Reply Reply 2018. január 01. hétfő

    Nagymamaként érdeklődöm. A lányom, aki 10. hetes állapotos,erős rosszulléten ment keresztül az elmúlt éjjel ami több órán keresztül tartott..Hasmenés és hányás váltotta egymást, a végén már epét hányt. Teljesen legyengült, kimerült. Ez előtt 3 nappal a párja került kórházba hasonló, de ennél is erősebb tünetekkel. Mivel a párjának semmi szervi bajt nem állapítottak meg a vizsgálatok, az elképzelés szerint vírus okozhatta ezeket a rosszulléteket. Azért aggódom, hogy a magzatra milyen hatással van egy ilyen vírus? Tudjuk, ha felnőtt nem fekszi ki, akár komolyabb következménye is lehet.De milyen kárt okoz egy csöpp szervezetben?

    • Gabi

      Reply Reply 2018. január 03. szerda

      A magzat a méhen belül védve van sok mindentől. Nagy valószínűséggel egy ilyen vírus nem okoz nála semmi gondot. Viszont mivel az ilyen jellegű betegség egy nem várandós embert is eléggé megterhel, mindenképp érdemes orvost felkeresni. Remélem, azóta már jól van mindenki!

Comment navigation

Leave A Response

* Denotes Required Field