A 36. héttől kezdve minden héten elvégzik az terhes anyukáknál a CTG vagy NST vizsgálatot, melynek lényege, hogy kardiotokográffal figyelik a szívműködést és a méhtevékenységet. Ha a baba megmozdul, meg kell nyomnod a gombot, az így elkészült grafikonon látszik, mikor éreztél mozgást és ezt összevetik a magzat szívhangjával.
Azt figyelik, mennyire aktív vagy inaktív a magzat. Ha túlságosan inaktív, például végigalussza a vizsgálatot, akkor az anyukát megkérik, hogy mozogjon kicsit, ettől felébred a baba. Ugyanez elérhető akkor is, ha az anyuka szénsavasat iszik vagy valamilyen erős hanghatás történik.
A cél, hogy megtudják, hogyan reagál a baba a saját mozgására, valamint az esetleges méhösszehúzódásokra, ebből következtetnek rá, hogyan érzi magát odabent. Figyelik a méhtevékenység erősségét is. Tévedés azt hinni, hogy a CTG (NST) eredménye alapján meg lehet állapítani a szülés közeledtét. Sok anyuka azt hiszi, hogy a vizsgálaton mért esetleges „fájások”mértéke vagy száma bármilyen támpontot adhat a szülés időpontját illetően.
Tény, hogy a vajúdás alatt már erős fájásokat és szép, egyenletes sinus görbét rajzol a gép, de ilyenkor már érezhetőek is ezek az egyenletes méhöszehúzódások.