Fogyókúra és szoptatás: Mit lehet tenni?

A legtöbb nő még 40-50 éves korában is arról számol be, hogy súlyproblémái a szülés után kezdődtek. Egyszerűen gyerek mellett sokkal nehezebb leadni a felszedett kilókat. A szoptatás alatt lefogyni pedig különösen nehéz, hiszen a megszokott diétákat most nem alkalmazhatod, nem lehet gyümölcsnapot tartani, tisztítókúrát csinálni, koplalni, és túl sok sportra sincsen időd. Mi az azonban, amit mégis megtehetsz?

Fogyókúra és szoptatás: Mit lehet tenni?Sokan a szoptatás alatt is felszednek még némi túlsúlyt a terhesség alatt felkúszott kilók mellé, és a gyermekneveléssel járó napi teendők, a házimunka, majd a munkahely mellett egyszerűen már nem marad elég idejük, energiájuk megszabadulni a fölös kilóktól, amik így végül évekig, évtizedekig megmaradnak.

A legjobb lenne már frissiben, rögtön a terhesség után megszabadulni a zsírpárnáktól, már csak azért is, mert akkor még kicsi a baba, így több időt tudsz szakítani a sportra is, mint később, amikor már ott nyüzsög körülötted a kicsi. Csakhogy a szülés után közvetlenül még szoptatsz és a tej mennyiségét és minőségét jelentősen befolyásolja egy esetleges diéta. Jó hír, hogy a szoptatás alatt több kalóriát égetsz el, ezért könnyebb fogyni.

Miért nem megy? Az anyukák egy része nem, hogy fogyna, hanem még hízik is a szoptatás alatt, aminek egyrészt hormonális okai vannak, másrészt a hagyományosan a szoptatáshoz javasolt „tejserkentő” ételek sem tesznek jót a súlycsökkenésnek. Mindenki azt javasolja, hogy egyél rendesen, és fogyassz szénhidrátban gazdag ételeket, mint a madártej, köménymagos leves, tésztafélék, valamint sokan javasolják a gyümölcsleveket is, amelyekből ugyan lehet 100%-os ízesítetlen változatokat kapni, de a többségük teli van cukorral.
A harmadik nagyon gond, hogy a friss kismamák többsége számára a szülés utáni új életmódot nehéz összeegyeztetni a fogyókúrával. Az ember otthonvan a babával, a vele kapcsolatos gondokkal, sokat van egyedül, kicsit depressziós lesz, többet nassol, mint szokott, bánatában eszik egy kicsit, aztán a hozzátáplálás során meg hajlamos megenni, amit a baba meghagyott, hogy ne menjen kárba… Szóval nem egyszerű erőt venni magadon és nekivágni. Motiváció sincsen annyi, mint korábban, hiszen most nem kell „tetszeni” senkinek, kevesebbet jársz társaságba, bulizni, mint előtte, a játszótéren a többi kismamának és a gyermekednek pedig így is jó vagy.

De mikor és hogyan érdemes belekezdeni a fogyókúrába szoptatás alatt? A szülés utáni hetekben nem szabad fogyókúrába kezdeni, érdemes kivárni, amíg beáll a tejmennyiség, és kiderül, miket és mennyit kell enned-innod ahhoz, hogy a babád is megkapja a neki járó tejadagot. Amikor ezzel már tisztában vagy, és a baba is már túlvan a 3 hónapos növekedési ugráson, el lehet kezdeni fokozatosan változtatni a táplálkozásodon. Először érdemes átszervezni a napi étrendedet úgy, hogy a reggeli legyen a legbőségesebb étkezés, az ebéd kevesebb, a vacsora pedig lehetőleg már ne tartalmazzon kenyeret, inkább gyümölcsök, zöldségek, saláta, sajtok, tejtermékek, húsok kerüljenek az asztalra.

Aztán be lehet vezetni a testmozgást is a mindennapokba. Napi félóra tempós séta a babakocsival már látványos eredményeket hozhat, de eljárhattok baba-mama tornára is (6-8 hetes kortól lehet elkezdeni), vagy tornázhatsz otthon DVD-re, amíg a baba alszik vagy eljátszik melletted. Egyre szaporodik azoknak a fitnesztermeknek a száma is, ahol van lehetőség gyermekmegőrzésre.

Fontos, hogy kitapasztald azokat a mozgásformákat, amiktől nem lesz kevesebb a tejed, és ugyanez vonatkozik a táplálkozásra is. Az edzés során figyelj oda rá, hogy az elvesztett folyadékot ásványvízzel pótold. Egy félórás tempós séta után igyál meg legalább fél liter vizet, egy izzasztó 60 perces aerobik után pedig 1-1,5 liter vízre lehet szükség.

Az ételeknél is fokozatosan haladj. A fehér kenyeret cseréld le barnára. A cukrok mértékét csökkentsd, de ne használj édesítőszereket, mert azok átkerülnek a tejbe. A köretek helyett egyél salátát vagy párolt zöldséget az ebédhez. Édességek helyett egyél inkább gyümölcsöt, gyümölcssalátát, joghurtot. Ilyen módon a baba 1 éves korára már biztosan régi alakodat (vagy talán még előbb is).

Ha pedig nagyon nem boldolgulsz a fogyókúrával saját erőből, érdemes olyan fogyókúra tanácsadóhoz fordulni, aki jártas a szoptatás alatti fogyókúrában is, mint amilyet a www.fogyokuralap.hu oldalon találhatsz, ahol ingyenes személyre szabott tanácsokat kaphatsz.

3 Comments

  • Renáta

    2010. október 22. péntek

    Kedves Ági,

    ma hallottam egy Hoodia P57 nevű kapszuláról. Ez egy kaktusz a Kalahári sivatagból, és egyszerűen csökkenti az éhségérzetet. Az ismerősöm simán lefogyott 5 kg-t, mert nem kívánt tőle nassolni. A neten is nagyon sok jót olvasni róla. Arra gondoltam, szívesen kipróbálnám. Szerinted ez mehet úgy, hogy még szopizik a fiam (10 hónapos)?

    Köszi a véleményed előre is.

    Válasz:Nem, mert átmegy a tejbe és a baba étvágyát is csökkenti.

  • Portik Piros

    2009. január 05. hétfő

    A szétválasztó diétát lehet szoptatás alatt csinálni?

    Válasz:Nem, mert a tejképződéshez kell a szénhidrát.

  • Szőllősi Enikő

    2008. szeptember 11. csütörtök

    Bíztató 🙂