Nincs olyan hét, hogy ne kérdezné meg tőlem legalább egy anyuka, hogyan kéne belevágni a szoptatás elhagyásába, a ciciről való leszoktatásba, úgyhogy most összefoglaltam a lényeget a ciciről leszoktatással kapcsolatban.
Miért is merül fel ez a gondolat a leggyakrabban?
– Mert baba éjjel gyakran kel és mindig csak a cicit kéri – sokan azt hiszik, ha ezt elhagyja, utána majd jobb alvó lesz, ez azonban a legtöbbször nem következik be, helyette lesz egy babád, aki ugyanúgy kel, de nincs mivel megnyugodnia, mert nem tapasztalt meg még soha semmi mást.
– Mert babát vársz és az orvos azt javasolja, hogy ne szoptass mellette – ez a tanács abból a félreértésből akad, hogy a szoptatás során valóban oxitocin termelődik és a szülést is az oxitocin indítja be, azonban ha rendszeresen szoptatsz, akkor a szervezeted és a benne fejlődő magzat is hozzászokott az átmeneti oxitocinszint emelkedéshez, ezért ez nincs rá hatással.
– Mert már fájdalmas a szoptatás, harap a kicsi – erről finoman le lehet szoktatni úgy, hogy mindig leveszed a melledről, amikor harap és azt mondod neki „óvatosan”. Újra meg újra, amíg rá nem jön, hogyan legyen ügyesebb benne.
– Mert orvosi kezelésre szorulsz és emiatt nem szoptathatsz tovább.
– Mert bölcsibe vagy oviba megy és félsz, hogy ott nem tud másként elaludni vagy azt mondják könnyebb lesz a beszoktatás, ha nem szopizik (nem ettől lesz könnyebb).
– Mert már 2-3-4 éves és ebben a korban már cikinek érzed a szoptatást. Esetleg mások azt mondják, „túlságosan anyás” lesz attól, ha cicizik (ez természetesen nem így van)
Mikor jön el a „megfelelő idő” a cici elhagyására?
A válasz: amikor mindkettőtök készen áll rá.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) legalább 2 éves korig javasolja a szoptatást – természetesen kiegészítő táplálás mellett. De erre nincs „kötelező” dátum.
Néhány jel, ami arra utalhat, hogy a babád készen áll rá, hogy elhagyja a cicit:
– A babád már sokféle ételt megeszik és nem a cici az elsődleges tápláléka.
– Egyre inkább meg tudod nyugtatni más módon is (pl. ölelés, mese, ringatás), nem kell mindenhez a cici.
– Képes elaludni cici nélkül is.
Fontos: ha közeleg egy nagyobb változás az életetekben (bölcsi kezdés, kistestvér születése, költözés), érdemes még várni a leszoktatással. A kicsi biztonságérzete ilyenkor sokkal fontosabb.
Hogyan lehet leszoktatni?
Mindenképpen hagyj időt a cici elhagyására, a gyors erőltetés általában ahhoz vezet, hogy a kicsi szorongani kezd és nincs hogyan megnyugtatnod, mivel a szopizás volt a legfontosabb eszköze a megnyugvásra.
1. Kezdd a nappali szopik csökkentésével!
Nappal sokkal könnyebb a figyelmét elterelni. Ha megnyugtatásból kért cicit, vedd kézbe, ringasd kicsit, dúdolj neki próbáld más módon megvigasztalni. Érezze, hogy vele vagy, de ne a cicit kapja meg azonnal.
2. Kezdjetek el másként elaludni!
Ha eddig csak cicin aludt el, próbálj találni új elalvási módokat pl. összebújva meseolvasás, diavetítőzés vagy a ti ágyatokban alvás nappal gyakran jó alternatíva szokott lenni. Ezeket be tudod vezetni úgy, hogy először ezzel kezded az altatást és az elején csak a mese után kap cicit, majd pár nap múlva kicsit tovább húzod az időt, több a dédelgetés, simi és csak később kap cicit, majd 3-4 nap múlva megint kicsit tovább húzod az összebújás és a simi idejét és kevesebb lesz utána a szopi, amíg már be nem alszik a cici előtt.
A cicin való altatásról itt írtam.
3. Utoljára az éjszakai szopit hagyjátok el
Az éjszakai elválás a legtöbb baba számára a legnagyobb kihívás, mert a megszokás, a félálombeli keresés, a testi közelség hiánya miatt a baba vagy kisgyerek nehezebben viseli, ha nem kaphat cicit.
Ami segíthet:
– Próbáld meg Apát is bevonni az altatásba, visszaaltatásba!
– Figyeld meg melyik ébredés az, amikor tényleg eszik a kicsi és melyik az, amikor inkább önnyugtatásra kéri az anyatejet. Még másfél-2 évesen is előfordulhat, hogy éhség vagy szomjúság miatt van 1-1 ébredés, ilyenkor még szükséges az anyatej. A többi ébredésnél próbáld dédelgetéssel, testközelséggel visszaaltatni.
– Beszélhetsz a gyerekeddel napközben is erről – még ha kicsi is, sok mindent megért: „Éjszaka most már alvás van, cici reggel lesz.”
4. Alakítsatok ki új rituálékat!
A szoptatás nemcsak éhséget elégít ki – érzelmi kapaszkodó is. Ezért fontos, hogy legyen helyette más, ami összeköt benneteket: esti mesélés, ölelős párna, egy „cici helyett” puszi a pocakra, egy közös dalt énekelni, vagy egy saját „altatós játéka” a kicsinek.
Teljesen normális, ha a folyamatban néha visszalépés történik?. Lehetnek napok, amikor a gyerek újra többször kéri a cicit. Fáradt, beteg, túlingerlődött – ilyenkor újra a számára legbiztonságosabb helyre vágyik. Ha úgy érzed, belefér, adhatsz neki, ezzel nem rontasz el semmit, de utána folytasd tovább a korábban kialakított szokásokkal.
A leszokás nem egyenes vonal, hanem egy hullámzó folyamat – ahogy minden fejlődési szakasz. Ne feledd, ez neked is egy elválás! Sok anyuka érzi magát szomorúnak, üresnek, miután abbahagyja a szoptatást – akkor is, ha döntése tudatos és jókor jött. Add meg magadnak az időt, hogy ezt is megéld! Nem vagy önző, ha már nem szeretnél szoptatni és nem vagy „rossz anya” akkor sem, ha még mindig szopizik a kisgyereked.
4 Comments
BB
2025. május 22. csütörtökSzia Ági! 19 hónapos fiam csak cicizve tud elaludni. Év elején sikerült a nappali alvást kiváltani, hintában elaludt és úgy raktam át az ágyba, viszont ha nappal idő előtt felébredt akkor csak cicin aludt vissza. Márciusban volt egy hosszabb betegsége, ami során visszaszokott nappal is a cicire, sőt utána egy darabig akkor is kérte ha nem volt alvás idő. Azóta nem hajlandó beülni itthon a hintába, pláne nem alvás időben. Próbáltuk az összebújást, simit, mese olvasást, azt is hogy elmegyek itthonról és az apja altatja, próbáltam ringatni, de csak a cicit kéri. Alapjába véve mindig többször felkel éjszaka, akkor is nyilván csak a cici jó, ami van hogy 10 perc és alszik, de van hogy egy óra. Az elmúlt napokban már előfordult hogy átaludta az éjszakát, vagy maximum egyszer kelt fel, ami nagy előrelépés. 2 éves korig terveztem szoptatni, de most hogy már nagyobb jó lenne ha nem csak velem tudna elaludni és ehhez az kellene hogy legalább a nappali cicizésről le tudjuk “szoktatni”. Illetve amióta jobban alszik azóta reggel az az első hogy cicit kér, ami korábban nem volt jellemző. Most megpróbáltuk hogy vizet teszünk a szobájába, hogy ha iszik hátha visszaalszik, de egyelőre továbbra is kéri a cicit. Szóval lényeg a lényeg: bármelyik általad írt módszert próbáljuk, a végén addig sír amíg cicit nem kap…(cumit, cumisüveget nem szeretnénk adni neki, alvós macija van, de ahhoz sem ragaszkodik annyira, ha nincs ott de cici van akkor elalszik, inkább mi próbáljuk rá szoktatni a macira) Esetleg valami tanács?
Vida Ágnes
2025. május 23. péntekAzért nehéz most változtatnotok, mert a betegség regressziót hozott, újra aktiválódott benne az a minta, hogy anya közelsége + szopi = teljes megnyugvás.
A hinta és egyéb átmeneti eszközök most „nem elég biztonságosak” neki, hiába működtek korábban.
19 hónaposan még nem tud „önállóan szabályozni”, azaz ha egyszer kibillen, nem tud magától visszatalálni a nyugalomba – ehhez mindig valaki vagy valami kell, és a legmagasabb biztonságot a cici adja.
Először a nappali alvásnál próbáljátok elhagyni a cicit.
Segíthet, ha bevezettek egy „cici búcsú” rituálét pl. egy alvós macit, aki vigyáz a cicire és elköszönhettek a cicitől elalvás előtt.
Így nem „elveszed” a cicit, hanem átkeretezed, hogy időben korlátozva van, de újra elérhető lesz.
Ha eddig cicin aludt el, akkor kapjon kis cicit elalváshoz, de aztán köszönjetek el a cicitől és legyen egy kis rituálé, amit bevezettek a cicizés után (pl. ölelkezés, mese, simi), és tegyétek le az ágyba.
Először biztosan sírás lesz a vége – de ne hagyd egyedül, maradj ott, fogd a kezét, nyugtasd, mondogasd neki, hogy „itt vagyok, vigyázok rád, szeretlek”.
Ez lehet, hogy több napig vagy hétig is eltart, míg áttörés lesz. De fontos: nem cél, hogy ne sírjon, hanem az, hogy ne egyedül sírjon, és érezze, hogy ott vagy és átsegíted ezen az új szokáson. Fontos, hogy más időszakokban is sok testi kontaktus, összebújás legyen, mert ha a cici a fő megnyugtató forrás, akkor más eszközökkel is pótolni kell az intimitást.
Ha az lett a rutin, hogy reggel az első a cici, de szeretnél ezen változtatni, akkor próbáljatok:
– egy kis közös ébresztő rituálét: „Jó reggelt, macika is felkelt!”
– egy „varázsbögrés” közös reggeli ivást: új, színes bögréből víz vagy gyümölcslé, amit ő választott
– valami meglepetés-játék vagy „csak anya és én” reggeli 5 perc – az a lényeg, hogy kapjon valamit, amiben kapcsolódik, de nem a cici által.
BB
2025. június 03. keddKöszönöm a válaszodat. Megpróbáljuk. Azt nem tudom, hogy ha nappal kap egy kis cicit, aztán elbúcsúzunk tőle és beteszem aludni akkor meddig hagyjam hogy sírjon? Mert valószínűleg nem fog elaludni, hanem addig sír míg cicit nem kap, vagy el nem terelem játékkal vagy valamivel. Viszont úgy kimaradna az alvás. Gondolom azzal csak rontok a helyzeten, ha bizonyos sírva töltött idő után mégiscsak kap cicit…?
Vida Ágnes
2025. június 05. csütörtökSemmiképpen ne adj neki cicit, hanem próbáld meg más módon megnyugtatni. Az első időszakban még tovább sírhat ezért, mint eddig, de ha ott vagy, segítesz neki nem hagyod magára, akkor elkezdi majd elfogadni, hogy másként kell megnyugodnia. Ha emiatt kimaradna az alvás, az se gond, majd kicsivel később újra elálmosodik és akkor újra megpróbálhatjátok.
Leave A Response