Ijesztő, amikor egy addig jól szopizó baba hirtelen elutasítja a mellet, de az is, amikor egy újszülött kezdettől fogva csak nagyon nehezen tud szopizni, vagy hiába kínálod nem fogadja el az anyamellet. Mi okozhatja ezt és mit tudsz tenni ilyenkor?
Szopásmegtagadásról akkor beszélünk, ha a baba aktívan nem hajlandó mellre tenni a száját, elfordul, sír, feszíti magát, eltolja magától az anyát vagy csak nagyon rövid ideig, nyugtalanul szopik. Ez jelentkezhet már a születés utáni első napokban (kezdeti nehézségként) vagy később, egy ideig jól működő szoptatás után hirtelen, átmenetileg (ez az ún. szopási sztrájk).
Mindkét eset mögött összetett testi-lelki tényezők állhatnak – a babánál és az anyánál egyaránt.
A leggyakoribb okok amik miatt nem akar szopni a baba:
1. Fizikai okok a babánál
– Fájdalom: ha fájdalmas az etetés (pl. szájpenész, fülgyulladás, fogzás kezdeti kellemetlensége), a baba elutasíthatja a mellet.
– Szopáshoz kapcsolódó nehézség: letapadt nyelv, gyenge szopóreflex, izomtónus-problémák, koraszülöttség vagy neurológiai éretlenség is akadályozhatják a hatékony szopást.
– Megfázás vagy orrdugulás: ha nem kap levegőt szopás közben, a baba inkább sírni fog, mint enni. Gyakran segíthet szopi előtt a tengervizes orrspray és utána az orrszívás vagy ha Babyluuf balzsammal bekened a hátát szopi előtt.
– Cumizavar: ha a baba cumit vagy cumisüveget kap, azok más szopási technikát igényelnek – ez könnyen okozhat cumizavart
2. Pszichés vagy kapcsolati tényezők
– Túl erős tejleadó reflex: ha az anyatej hirtelen, nagy nyomással indul meg, a baba megijedhet tőle.
– Stressz az anyánál: a babák érzékenyek az anya idegállapotára. Ha az anya szorong vagy feszült, a baba is nyugtalan lehet szopás közben.
– Túl sok próbálkozás, kényszer: ha az anya sokat erőlteti a szoptatást a baba ellenállással reagálhat.
– Átmeneti időszakok: fejlődési ugrás, új inger (pl. költözés, bölcsőde, új családtag) idején a baba átmenetileg elvesztheti az érdeklődését a szopizás iránt.
3. Anyai oldal – fizikai és érzelmi tényezők
– Mellgyulladás, fájdalmas mellbimbó: az anya fájdalmát a baba is érzékeli, ez megzavarhatja a szoptatás dinamikáját.
– A tejelválasztás zavara: ha a tej lassan indul, vagy kevésnek érződik ezért a baba türelmetlenné válhat.
– Anya megváltozott illata: például új tusfürdő, parfüm, dezodor zavaró lehet a baba számára.
Mit lehet tenni, ha a baba nem akar szopni?
Mindenképpen fontos kizárni a testi okokat, mint pl. a reflux, megfázás, orrdugulás, szájpenész stb., ezért forduljatok a gyermekorvoshoz. Az anya részéről jelentkező problémák esetén pedig sokat segíthet egy szoptatási tanácsadó is akár a megfelelő testhelyzet, akár a tejleadóreflexszel kapcsolatos problémák megoldásában.
Hogy mihamarabb sikerüljön szopiznia próbálj pozitív környezetet teremteni a szoptatáshoz: bőrkontaktus, sötétített szoba vagy altatás közben történő szoptatás – ezek szoktak segíteni, hogy tudjon szopizni a baba.
Fontos, hogy kerüld a túl sok inger- és nyomáshelyzetet! Ne próbáld erőszakkal rátenni a melledre – ettől csak nő az ellenállás. Ha sír, inkább válts testhelyzetet, nyugtasd meg, és utána próbálkozz újra.
Mindenképpen fontos, hogy most igény szerint szoptasd, ettől hamarabb megjöhet a kedve és a tejtermelés fenntartásában is segít.
Ha nem igazán megy a dolog, gyakran segít, ha sokat van testközelben a baba, sőt kifejezetten hasznos a bőr-bőr kontaktus. Szopi előtt helyezd a félmezítelen mellkasodra 10-20 percre, ez is segíthet a szopási kedv visszatérésében.
Ha kap cumit, cumisüveget, felmerülhet a cumizavar is, ilyenkor érdemes elhagyni és inkább anyamellen vagy testközelben megnyugtatni.
Mivel ez érzékeny helyzet és nyilván nagyon aggódsz, minden rendben lesz-e a babával, nem szeretnéd, ha kiszáradna vagy éhezne, ezért mindenképpen fontos, hogy határozottan cselekedj. A legtöbb esetben a gyakrabb szoptatás és a nyugodtabb körülmények segíthetnek azonban ha testi tünetekre gyanakszol, vagy ha ennek ellenére 2 napnál tovább fennáll a helyzet mindenképpen fordulj gyerekorvoshoz!
Ismerd meg jobban a babád személyiségét és tudd meg, hogyan támogasd lelki fejlődését!
Leave A Response