A szobatisztaság elérése hosszú folyamat és több összetevőből áll, mire a kicsi fizikálisan, szociálisan és mentálisan is megérik rá. Ráadásul a szorongás, a stressz, a nagy változások a kicsi életében megakaszthatják ezt a folyamatot vagy akár vissza is vethetik őt a fejlődésben. Ilyenkor sokat segíthet, ha játékos módon próbálod őt továbbterelgetni. Hogyan csináld? Erről írok most nektek.
Miért akadhat el a szobatisztává válás folyamata?
Gyakran lelki okok állnak a háttérben, például:
- a kicsi fél valamitől (pl. ha hasmenős betegsége vagy székrekedése volt, akkor az ezzel járó fájdalomtól)
– szégyelli magát, mert a vécére járás intim dolog és a kakit „csúnyának” érzi,
– sok változás van az életében és emiatt szorong, nem tud még a szobatisztaságra is odafigyelni,
– érzi a szülei részéről az elvárást, hogy már szobatisztának kéne lennie, de nem tud ennek megfelelni, ilyenkor gyakran rá sem ül a bilire vagy leblokkol ha erről kérdezed.
Ilyen megakadásoknál sokat segíthetsz neki játékos módszerekkel:
1. Csempefesték Ha nem akar a vécébe/bilibe pisilni: csempefestékkel rajzolhatsz egy virágot a vécébe és játsszátok azt, hogy meg kell öntözni 🙂
2. Pisimanó Ha megkérdezed tőle, hogy kell-e pisilni, de mindig az a válasz, hogy nem, aztán meg 2 perc múlva bepisil: mesélj neki a pisimanóról, aki ott csücsül a pocakjában és telik a pocakja a sok innivalóval, amit megivott. És amikor megkérdezed, kell-e pisilni, mondd, hogy tegye a kezét a pocakjára, nyomja meg és nézze meg, nem kell-e már a pisimanónak pisilnie. Ezzel játékosan fejlődik a testtudata és megtanul odafigyelni arra, mikor kell tényleg pisilnie.
3. Bilidal Ha ráül a bilire, de nincs türelme ottmaradni: keressetek egy bili-dalt vagy mondókát, és addig üljön a bilin, amíg el nem mondtátok (vagy lehet be is kapcsolni egy bili dalt, legfeljebb 1-2 perceset)
4. Ha néha elmegy, néha nem, elfelejti, nem figyel: ragasszatok fel a csempére egy A5-ös nagy papírt és ha sikerül elmennie, akkor felragaszthat rá egy matricát, ha pedig összegyűlt 4 matrica felragaszthat egy nagy matricát. Ez motiválja a gyereket, hogy jobban odafigyeljen.
5. Ha tart a „kaki-kérdéstől”, szégyelli a kakit: mesélj neki mesét Kaki kapitány kalandjairól! A mesén keresztül megbarátkozik a fogalommal és csökken a szégyenérzete. Ha a pisi megy a pelusba, de a kaki nem, olvasd el ezt a cikket
6. Ha egyáltalán nem érdekli: játsszátok azt, hogy nem őneki kell bilire menni, hanem a mackóját/babáját kell elvinni a bilire. A játékon keresztül ő is egyre inkább el fogja fogadni a bilizést. Egyáltalán nem ül a bilire? Ennek az okairól ebben a cikkben írtam.
7. Ha nem akar elmenni a bilire: ahelyett, hogy erőltetnéd, kérdezd meg, hogy mama taxival (négykézláb a hátadon) vagy mama busszal (a hátadon) szeretne-e utazni odáig. Máris nagyobb kedve lesz hozzá.
Türelem, a szobatisztaság kialakulása hosszú folyamat, amihez sok téren meg kell érnie a gyermeknek. De játékosan sokkal könnyebb.
6 Comments
Erika
2025. január 04. szombatTanácsodat szeretném kérni a lányommal kapcsolatban. Sok videódat megnéztem, írásodat olvastam, de erre konkrétan nem találtam a választ.
Kislányom 5 és fél éves, és még mindig a kaki csak a bugyiba megy, nem hajlandó wc-be kakilni. Párszor már volt 1-2 alkalom, mikor szólt és wc-be kakilt, de max. 2 hét után újra visszaestünk. De pár hónapja már nincs változás. Ha elkezdem erőltetni, visszatartja.
Az igazsághoz hozzátartozik, hogy megkésett beszéde van/volt. 3 évesen alig pár szólt beszélt, kb.4 éves kora után indult be a beszédfejlődés. Most már nagyon szépen fejlődik, bár lemaradása a beszédben még mindig van.
Két éve jár Ayres-terápiára, volt 2 alkalommal nagy regresszió, talán ez is befolyásolhatja ezt a problémát.
Adják még időt neki, vagy már kellene valamilyen orvoshoz fordulnunk?
Válaszodat előre is köszönöm.
Vida Ágnes
2025. január 09. csütörtökOrvoshoz azért érdemes ezzel fordulni, hogy kizárjátok a székrekedést vagy a fizikai problémákat, amik ezt okozhatják.
Ami még segíthet:
1. Nézd meg, mi lehet az oka:
– Székrekedés vagy fájdalmas korábbi élmény: Ha a gyermeknek korábban fájdalmas volt a székletürítés, félhet a vécéhasználattól.
– Biztonságérzet a pelenkában: A pelenka ismerős és biztonságot nyújtó környezet lehet számára.
– Szokás és kontroll: A gyermekek néha a saját testük feletti kontrollt használják önállóságuk kifejezésére.
2. Hogyan csináld?
– Ne szidd, ne szégyenítsd emiatt, mert ez csak fokozhatja az ellenállást.
– Dicsérd meg minden próbálkozásért, akár csak azért is, ha közelebb kerül a vécé használatához (pl. leül a vécére, akkor is, ha nem történik semmi).
3. Mit csinálj?
– Engedd meg neki, hogy pelenkát viseljen, de üljön a vécére, miközben kakil. Ez segíthet megszokni az új helyzetet.
– Nyitott pelenka a vécén: A következő lépés az lehet, hogy a pelenkát lazán aláteszitek, miközben a vécén ül.
– Vécéhasználat gyakorlása: Amikor már megszokta a vécét, fokozatosan próbáld elhagyni a pelenkát.
4. Fontos a kényelmes környezet is:
– Gyermekbarát vécé: Biztosíts neki stabil fellépőt és WC-szűkítőt, hogy kényelmesen érezze magát.
– Játékos hozzáállás: Használhatsz matricás táblát, ahol minden vécéhasználatért kap egy matricát, amit később kisebb jutalomra válthat.
5. Kommunikálj és vonj be őt!
– Kérdezd meg nyugodtan, hogy miért ragaszkodik a pelenkához. Fontos, hogy érezze, megérted őt.
– Olvass neki olyan történeteket, amelyek a vécéhasználatról szólnak, hogy normalizáld az élményt (pl. „Bilikönyv” vagy „Bogyó és Babóca bilizik”).
Huszár Mihály Zoltánné
2024. október 08. keddJónapot kívánok nekem olyan problémám van A kislány napközbeni elvan játcik ithon oviba de viszont éjjel felkell és fojtom hangosan kiabál apa de apa ha mondja hogy itt agyok aludjál kislányom egy két per azután megint mondja😢
Vida Ágnes
2024. október 09. szerdaMivel nem reagál a válaszra ez valószínűleg pavor nocturnus lesz, itt írtam róla: https://www.kismamablog.hu/baba-alvas/a-titokzatos-pavor-nocturnus-nyomaban
Kata
2024. szeptember 26. csütörtökKedves Ági!
Van egy kisfiam, júniusban töltötte a 3 évet es most kezdtük az ovit szeptemberben.
Előtte itthon volt velem, nem járt bölcsibe.
A szobatisztaságot nyáron kezdtük el, előtte nagyon elutasító volt és nem akarta elengedni a pelenkat.
Aztán az ovi kezdéssel levettuk a pelust és úgy ment oviba. Volt egy két baleset az első napokban és utána azt vettem észre hogy addig tartogatja a pisit amíg már nem bírja és végül bepisil, itthon is. A WC-re ha kérdezem hogy menjünk pisilni mindig az a válasz hogy nem, és csak a bepisilés után mondja hogy menjünk WC-re. Az oviban rá sem ül a kis WC-re. A bilit itthon sem szerette.
Pisilés előtt mindig nyugtalan,mondom neki hogy engedje ki nyugodtan de nem meri vagy nem tudom mi van benne, aztán ha végül sikerül pisilnie akkor megnyugszik persze.
Most egyelőre még csak délig van az oviban. De van hogy addig tartogatja és csak otthon pisil reggeltől.
Hogyan tudnék segíteni neki ezt feloldani?
Mit tanácsol?
Nem akarom egész nap zaklatni hogy menjünk WC-re de rossz nézni hogy visszatartja.
Köszönettel Kata!
Vida Ágnes
2024. szeptember 28. szombatHa megkérdezed tőle, hogy kell-e pisilni, de mindig az a válasz, hogy nem, aztán meg 2 perc múlva bepisil: mesélj neki a pisimanóról, aki ott csücsül a pocakjában és telik a pocakja a sok innivalóval, amit megivott. És amikor megkérdezed, kell-e pisilni, mondd, hogy tegye a kezét a pocakjára, nyomja meg és nézze meg, nem kell-e már a pisimanónak pisilnie. Ezzel játékosan fejlődik a testtudata és megtanul odafigyelni arra, mikor kell tényleg pisilnie.
Emellett meghozhatja még a kedvét, ha bilibe vagy a vécébe csempekrétával egy kis figurát festesz és azt kell lepisilnie, illetve lehet mesével is segíteni, elmesélni, hogy egy kis város van a vécében pici manókkal és nagy tűz van, azt várják, hogy valaki eloltsa a tüzet. Ezek a játékos megoldások segíthetnek neki könnyebben elengedni magát.
Ha otthon feloldódik a szorongása a játékok révén, akkor az oviban is oldódni fog majd.
Leave A Response