Mikor kell elkezdeni? Mit tegyek, ha a gyerekem nemet mond? Normális, ha csak pelenkába kakil? Ebben a bejegyzésben egy gyermekpszichológus válaszol a leggyakoribb kérdésekre – őszintén, empatikusan és gyakorlatiasan. Ha épp ebben a korszakban vagytok, vagy csak szeretnél tudatosan készülni rá, olvasd el!
Mikor és hogyan kezdjétek el a szobatisztaságra szoktatást?
1. Mikor kell elkezdeni a szobatisztaságra szoktatást? Nem „kell” elkezdeni semmit kötelező jelleggel. A legtöbb gyerek 2-3 éves kor között érik meg a szobatisztaságra, de ez teljesen egyéni. A jeleket figyeld, ne a naptárt.
2. Honnan tudom, hogy érett rá a gyerekem? Ha jelzi, hogy pisilnie vagy kakilnia kell, zavarja a nedves pelenka, képes kicsit várni és utánozza a felnőtteket, akkor valószínűleg testileg és idegrendszerileg is közeledik a szobatisztasághoz.
3. Hogyan kezdjem el? Fokozatosan. Mutasd meg neki a bilit, játszatok vele, mesélj róla! Kínáld fel rendszeres időpontokban (pl. reggel, evés után). Legyen egyre többet pelus nélkül a kicsi bugyiban vagy bugyi nélkül, hogy megismerje a teste működését! További lépésekről a szobatisztaság első lépéseihez itt írtam
@kismamablog Mit tehetsz meg a gyermeked szobatisztává válásáért már akár 1 éves kortól is? #szobatisztaság #bili #testtudat #fejlődés #fejlesztés #viselkedés #gyerekfejlődés #gyereknevelés #gyermeknevelés #gyermek #gyerek #nevelés #gyermeknevelés #gyereknevelésitipp #gyerekkelazélet #szobatiszta #önállóság #anyavagyok ♬ eredeti hang – Vida Ágnes babapszichológus
Ellenállás, nehézségek, visszaesés
4. Mi van, ha nem akar bilizni/WC-re menni? Ez normális. A szobatisztaság nemcsak testi, hanem lelki érettséget is kíván. Ha ellenáll, lehet, hogy még nem érzi magát biztonságban ebben az új helyzetben. Légy türelmes, dicsérd meg a próbálkozást és ne kritizáld a pelenkát, mert ez csak elveszi a kedvét. Itt írtam róla mi okozza, ha a kisgyereked egyáltalán nem akar ráülni se a bilire
5. Mi van, ha ügyesen pisil a bilibe, de csak pelenkába hajlandó kakilni? Ez gyakori probléma. Oka lehet szorongás, kontrollvágy vagy testi érzékelési sajátosság. Add neki a pelenkát, ha kéri és építsd fel újra a bizalmat! Idővel magától is megérik a váltásra. További módszereket erre itt írtam
6. Mi van, ha a többi vele egykorú gyerek már bilizik, de ő még nem? Ne hasonlítgasd! Minden gyerek más ütemben fejlődik. A hasonlítgatás nyomást tehet a gyerekre, ami visszavetheti a fejlődést. Inkább bízz az ő belső tempójában.
7. Visszaesett. Ez most kudarc? Nem. A visszaesés teljesen normális, gyakran költözés, betegség, testvér érkezése vagy ovis kezdés után történik. Ne tekintsd kudarcnak, inkább vegyél vissza a tempóból és hagyd, hogy újra biztonságot találjon. Itt írtam róla pontosan mit tegyél, ha visszaesett a szobatisztaságban
8. Mit tegyek, ha dackorszakos és mindent visszautasít? A „nem” az önállóság kifejezésének eszköze, de nem feltétlenül jelent 100%-os tiltakozást, inkább egy bepróbálkozás: „Hogyan reagálsz erre, Anya?”. Ilyenkor adj neki választási lehetőséget: „Most pisilsz, vagy játék után?”, „A zöld vagy a kék bilibe szeretnél ülni?” Ez segít neki kontrollt gyakorolni, mégsem enged neki teljesen.
Éjszakai szobatisztaság és testi sajátosságok
9. Mikor lesz éjszaka is szobatiszta? Sok gyerek csak 4-5 éves kor körül érik meg az éjszakai szobatisztaságra, ennek az az oka, hogy az éjszakai szobatisztaságban az antidiuretikus hormon segít, ami besűríti éjszakára a vizeletet, így nem kell olyan gyakran vécére mennünk. Ez a hormon legkésőbb 7 éves korban jelenik meg a szervezetben kellő mértékben, de a legtöbb gyereknél valamikor 4-5 éves kor között szokott, egészen odáig előfordulhatnak éjszakai „balesetek”.
10. Miért nem érzi, ha bepisil? Ez lehet annak a jele, hogy az idegrendszere még nem érett meg az ingerérzékelésre vagy visszatartásra, ez részben érési folyamat kérdése, részben tanítható is neki. Tanítani olyan játékos gyakorlatokkal tudod, amikkel segítesz neki abban, hogy elkezdjen tudatosan odafigyelni a testére, a testi folyamataira. Pl. játszhattok olyan játékot, amiben kis állatokat utánoztok és egy-egy testi érzetet köttök hozzájuk, pl. most én vagyok a fejfájós tigris (megfogod a fejed), az álmos kismackó (ásítasz és nyújtózol), fájós lábú pingvin (megfogod a lábad), „kakilnia kell” kutyus (megfogod a popódat), „pisilnie kell” nyuszika (megnyomod a hólyagodnál a hasadat) stb.
11. Miért fél a bilitől/WC-től? Mivel még újdonság, és bizonytalan, ismeretlen a számára. Ezért jó, ha már akár 1 éves kortól ott van a szűkítő és a bili a fürdőszobában napi szinten látja, esetleg néha ráültettek egy mackót, babát, hogy megbarátkozzon vele. Használjatok szűkítőt, fellépőt és játszatok bilis szerepjátékokat – ez is segíthet a barátkozásban. Adj neki időt, hogy játékosan megismerje meg a helyzetet!
12. Normális, ha csak otthon hajlandó bilizni, idegen helyen nem? Igen. Az ismerős környezetben biztonságot érez, idegen helyen viszont visszafogja magát. Később, amikor már rutinná válik a bilizés, szép fokozatosan más helyeken is képes lesz rá. Néha segít, ha egy kedvenc kis állatkával eljátszod, hogy ő ügyesen pisil az idegen helyeken is, ez meghozhatja a kedvét.
Szülői félelmek, társadalmi elvárások
13. Elrontottam valamit, ha nem megy? A szobatisztaság nem nevelési verseny. Ha nyomás nélkül, türelemmel kíséred a folyamatot, nem tudsz elrontani semmit. Ha pedig aggódsz, esetleg egészségügyi problémára gyanakszol, kérj tanácsot és ne vádold magad.
14. Mit mondjak az óvónőnek/családnak, ha siettetnek vagy kritizálnak? Nyugodtan mondd el, hogy a gyereked más tempóban érik és te támogatod ebben. Kérd, hogy ők is legyenek türelmesek, ne hasonlítgassák őt össze másokkal. A gyerek fejlődése nem verseny.
15. Mikor kell szakemberhez fordulni? Ha 4 éves kor után sincs haladás, vagy erős szorongás, fájdalmas székletürítés, túlzott székletvisszatartás jelenik meg, érdemes gyermekorvossal vagy pszichológussal konzultálni.
Konkrét helyzetek, gyakorlatok
16. Hogyan motiváljam játékosan? Meséljetek a biliről, játsszatok el babákkal, használjatok matricás jutalmazót, vagy saját bilis könyvecskét. A játékosítás segít oldani a feszültséget.
17. Hogyan kezeljem, ha baleset történik? Ne szidd le! Mondd neki nyugodtan: „Most nem baj, legközelebb majd sikerül.” Adj neki tiszta ruhát és menjetek tovább a nappal, a nyugodt hozzáállásod biztonságot ad neki.
18. Milyen jelei vannak a visszatartásnak? Tartogatja, elbújik, láthatóan feszeng, de nem megy WC-re, esetleg fájdalmas a széklet. Ilyenkor fontos az oldás, sok folyadék és a játékos bizalomépítés.
19. Érdemes próbálkozni közösségben is? (játszótér, bölcsi) Ha a gyereked szívesen bilizik otthon, meg lehet próbálni, hogy az ismerős közösségekben is elmegy már vécére, de ne erőltesd. Ilyenkor mindenképpen legyen nálad váltóruha és készüljetek fel rá, hogy kint más lesz a ritmusa, mint a megszokott mert több minden vonja el a figyelmét. Néha egyébként még segít is, ha olyan helyeken is próbálkoztok, ahol más gyerekek is vannak, mert ha látja őket, megjöhet a kedve, érdeklődése a szobatisztasághoz.
20. Mi segíthet, ha már semmi sem működik? Ilyenkor érdemes megállni kicsit. Vedd le a fókuszt a dologról 1-2 hétre, térjetek vissza a pelenkához és adj neki egy kis időt. Néha a túl sok próbálkozás túl nagy nyomást jelent a gyerek számára és neked is fárasztó lehet.
21. Lehet gond, ha túl korán kezdjük? Igen. Ha a gyerek idegrendszere még nem érett, a korai kezdés szorongáshoz, visszatartáshoz vezethet. Mindig az ő jelzéseit kövesd, ne a külső elvárásokat. Fontos tudni, hogy az EC (természetes csecsemőhigiénia, pelenkamentesség) amit már akár néhány hetes babával is el lehet kezdeni gyakorolni, nem jelent szobatisztaságra való érettséget. Ilyenkor gyakorlatilag a baba saját ürítési tempóját figyelik és a megfelelő időpontokban elviszik pisilni vagy kakilni, ami ahhoz vezet, hogy az anya és a baba is megtanulja egymás tempóját, a kicsi az idegrendszer fejlődésével párhuzamosan egyre tudatosabbá válik a saját teste jelzéseire és ezáltal a pelenka hamar elhagyható. A testi jelek felismerésében az így nevelt babák hamarabb fejlődnek és válnak tudatosság, azonban a teljes önálló szobatisztaság (amikor már nem kell anya, aki segít időben elmenni a bilire) nagyjából ugyanakkor alakul ki, mint a hagyományos módon szobatisztaságot elsajátító gyerekeknél.
22. Mik a legnagyobb hibák, amiket elkövethetünk? A túlzott nyomás, a megszégyenítés, a versenyeztetés más gyerekekkel és a kudarcok túlhangsúlyozása (miért nem figyelsz oda? stb.) egyaránt feszültséget keltenek a gyerekben és visszavetik a folyamatot.
23. Hogyan segíthetem a gyerek testtudatát? Segít, ha megnevezed neki az érzéseket (pl. látom, hogy pisilned kell), figyeld meg vele a testét (pl. játsszatok olyat, hogy meg kell néznie, ottvan-e a pisimanó a pocakjában, mutasd meg hol lakik (a hólyagjánál) és ha megnyomja akkor érzi-e a pisimanót a pocakban.
Leave A Response