A kicsi a legjobbat érdemli, ez vonatkozik az ételekre is. Fontos, hogy minél több természetes, jó minőségű ételt fogyasszon, hiszen az egészen kiskortól kezdve kialakított jó szokások az egész további életére, egészségére kihatnak majd.
Manapság már köztudott, hogy a „friss” zöldségek, gyümölcsök többségét vegyszerrel kezelik. Egyrészt a kertben a kártevők ellen permetezik, másrészt a külföldről hozott árut sok esetben éretlenül szedik le és mesterséges anyagokkal érlelik vagy ezekkel tartósítják, hogy kibírja az utat az üzletek polcaiig. Jó lenne magunkat és gyermekünket megóvni a feleslegesen káros anyagoktól, mérgektől, ezért egyre nagyobb az igény a biotermékek iránt, amelyek hazai termelésűek és nem kezelték őket vegyszerekkel, egyáltalán nem permetezték, vagy természetes anyagokkal (pl. fahamu) védték meg a kártevők ellen.
A vegyszerezett zöldség-gyümölcs mellett a másik nagy csapda a génkezelt áruk, melyek ugyan jól néznek ki, de ízük korántsem olyan, mint a kertben nyáron, frissen szedett portékáé. Valamint senki sem tudja, hogy a génmódosítás, a mesterséges beavatkozás révén milyen problémákat okozhatnak később az ilyen termékek. Hazánkban egyelőre nem lehet génkezelt zöldféléket kapni, és még az Európai Unió területén sem jellemző, azonban például a szójakészítmények kb. 90%-át génkezelt szójából állítják elő. Például tejallergiás gyerekeknél a szójatej éppen ebbe a kategóriába tartozik.
Gyermekünk (és saját) egészségünk érdekében jó lenne, ha minél kevesebb mesterséges anyag jutna a szervezetünkbe a táplálékkal, hiszen éppen ezek az anyagok a későbbi allergiák, asztma, ekcéma és egyéb betegségek kiváltó okai!
Hol vásároljunk? Mit tegyünk, ha nincs a közelben biopiac? Ha lehet, a zöldséget ne a hipermarketekben vásároljuk meg, hanem lehetőség szerint piacon, és itt se a nagykereskedőket válasszuk, hanem azokat a termelőket, akik kevés árut hoznak ki, saját kertben termeltet, náluk rá is kérdezhetünk az esetleges permetezésre.
Biopiacból egyelőre még kevés van hazánkban, és az itt kapható termékek általában jóval drágábbak, itt azonban biztos, hogy természetes árut kapunk.
Persze a legjobb és legolcsóbb megoldás az, ha a saját kertünkben termelünk idényzöldséget. Erről akkor sem kell lemondanunk, ha nincs kertünk, hiszen akár egy panellakás erkélyén egy balkonládában lehet tartani friss fűszernövényeket, kevés répát, és néhány tő paradicsomot.
Mindig szezonálisat együnk Mindenki tudja, mi a különbség a hipermarketben télen vásárolt eper íze és a kertben tavasszal leszedett között. Az őszi-téli időszaknak is megvannak a jellegzetes, finom zöldségei, ilyenkor ezeket fogyasszuk: burgonyát, káposztát, almát, körtét, szőlőt, sütőtököt, diót, mogyorót, gesztenyét, céklát, répát, szilvát, hüvelyeseket … és még sorolhatnám.
Fagyasszunk! Főzzünk be! Ha a hozzátáplálás télen kezdődik, akkor sem kell lemondania a babának a finom gyümölcsökről: a megmosott, meghámozott őszibarackot, sárgabarackot, málnát és egyéb gyümölcsöket kis dobozokban lefagyaszthatjuk, a paradicsomot magunk is befőzhetjük (akár héjában is be lehet főzni a félbevágott paradicsomokat, még forrón tegyük üvegbe őket, aztán 2 hétig dunsztoljuk az ágyneműtartóban az ágynemű között). Hasonló módon eltehető a paprika is, illetve főzhetünk be kompótot, lekvárokat kedvünk szerint.
2 Comments
Ági
2010. szeptember 21. keddKedves Ági!
A kislányom 14 hónapos, és több kérdésem is lenne a táplálkozásával kapcsolatban. Két hónapos korában tejfehérje-allergiát állapítottak meg nála, azóta tejmentes ételeket eszik. Sajnos csak 7 hónapos koráig szopott, utána hipoallergén tápszert kapott reggel és este. 13 hónapos koráig nagyon jó étvágya volt, szinte mindig én főztem neki.
Egy éves kora után (a védőnő és a gyerekorvos javaslatára)megpróbáltunk áttérni a darabosabb ételekre (még csak 6 foga van), ami kezdetben ment, azonban 13 hónapos kora körül ez megtorpant (akkor kezdett járni).
-Azóta nincs étvágya (néha csak 4-szer eszik egy nap),(vashiány miatt régóta kap vasat,)
-nincs türelme az etetőszékben ülni,
-nem akar kézben fogható ételt elfogadni (ellöki a gyümölcs- és zöldségdarabkákat és ledobja a földre), csak a kenyérféléket szereti a kezében fogni, -lényegesen kevesebbet eszik.
-az önálló kanalazás sem megy, csak játszik a saját kanalával vagy ledobja. Az egyetlen fejlemény, hogy elkezdett pohárból inni, amit ő kér.
Az első kérdésem az lenne, hogy elő szokott ilyen fordulni, hogy hirtelen ennyire megváltozik a gyerek étkezési szokása? Normális ez? Vagy a járással függ össze? De akkor azóta miért nem javul?
A következő problémám az, hogy az ilyen idős gyerekek már a család ételeiből esznek, neki azonban az allergia miatt nem adhatunk szinte semmiből (kivéve pl. húsleves). Az allergia miatt nagyon nehéz helyzetben vagyok, mert külön ki kell válogatni, hogy miből kaphat, nem igazán tudok adni a mi ételeinkből, tejterméket nem kaphat, így a tízórai és az uzsonna is egyhangúbb. Nem akarok ugyanúgy főzni neki, mint csecsemőkorában, azonban mégsem tudok lényegesen változtatni az étrendjén, mert meg van kötve a kezem. Olyan érzésem van, hogy ebben a témában egy helyben toporgok (szerintem a gyerek is érzi rajtam, hogy feszültebb vagyok amiatt, hogy nem tudom jól táplálom-e), tanácsot nem nagyon kapok.
Reggel és este az orvos javaslatára Sinlacot kap pép formájában (más gyerek ilyenkor vagy szopizik, vagy tápszert vagy babatejet kap, azaz folyadék formájában kapja a táplálékot), meg kenyeret rágcsál. Délben és uzsonnára általában főzeléket kap hússal (amit próbálok kicsit ízesebben készíteni, mint régen), tízóraira, néha uzsira gyümölcsöt gabonapéppel vagy rizstejből készített grízzel. Lefekvés előtt még kap egy-másfél deci tápszert (amit 1 éves koráig kapott), mert anélkül még nem megy az elalvás, de lassan próbálom leszoktatni róla, mert már nem is kellene azt innia. Szerinted ez a táplálkozás így megfelelő az életkorának? Vagy változtassak rajta? Nem gond, hogy ő még nem a mi ételeinkből kap? Honnan lehet receptötleteket szerezni (a neten nem találtam túl sokat)? A kenyérre miket lehetne neki kenni? Margarint kaphat (abból tudom, hogy van tejmentes)?
Ne haragudj a sok kérdésemért, de talán tudsz nekem ezekben a kérdésekben tanácsot adni.
Köszönettel: Ági
Válasz: A táplálkozása megfelelő, az sem gond, ha egyelőre csak a kenyérféléket eszi kézzel, a többit pépként kapja. Próbáld a pépeket egyre kevésbé turmixolni és inkább fele-fele arányban összetörni villával, így szokja a darabos ételt. Tejmentes margarint már kaphat. Az ingyenes Nagy Babaszakácskönyvben (http://www.kismamablog.hu/konyvek) és a baba receptjeink között rengeteg ötletet találhatsz (http://www.kismamablog.hu/category/baba-receptek). A kenyérre pl lehet saját gyártású májkrémet, tojáskrémet tenni, de zöldségkrémeket is lehet készíteni (pl. padlizsánkrém)
Mónika
2010. április 17. szombatKedves Ági!
Igaz, hogy 1 éves kor alatt nem lehet nyers zöldséget adni a babáknak?
És akkor zöldséglevet sem?
Kicsit meg vagyok ijedve, mert én ma adtam először nyers céklalevet a 6 hónapos kislányomnak, aki már 10 napja eszik reszelt almát.A hozzátáplálási táblázatokban a cékla az elsők között van, nem gondoltam, hogy csak főve/sütve adható.
Remélem, nem csináltam nagy bajt!!Amúgy nagyon izlett neki, csak úgy tátogtatott, hogy adjak még…
Válaszodat előre is köszönöm!
Válasz:Nyugodtan adhatsz neki nyers zöldséget.
Leave A Response