Többféle hozzátáplálás táblázat kering a sajtóban, szakkönyvekben, interneten arról, mikor milyen ételt kaphat már a baba. Azonban tudni kell azt is, hogy az ajánlások országonként is eltérhetnek egymástól, hiszen éghajlattól függően mások a szezonális zöldségek-gyümölcsök, azonban a hivatalos ajánlások egyetértenek abban csak egyes allergénekkel (tej, tejtermék, mogyoró, glutén stb.) kell nagyon vigyázni, valamint az első gyümölcsöket-zöldségeket jól megválasztani, a többi hétről-hétre fokozatosan bevezethető. Lássuk hát a hozzátáplálási táblázatot és hozzá a magyarázatot!
FONTOS! A hozzátáplálási táblázatot rendszeresen frissítjük az aktuális ajánlások alapján!
Az utolsó frissítés dátuma: 2021. szeptember
Elsőként 5-7 hónapos korban, amikor a baba már érett a hozzátáplálásra (tud fogni, érdeklődik az ételek után, az emésztőrendszere képes feldolgozni az ételeket, tehát nem „köszön vissza” a székletében egy az egyben, amit megevett, valamint elérkezett egy növekedési ugrás, amit 3-4 napon át gyakrabbi szoptatással vagy -tápszeres baba esetén- alkalmanként 220-250 ml tápszerrel sem tudsz kielégíteni), el lehet kezdeni a legártalmatlanabb gyümölcsökkel, zöldségekkel a kóstolgatást. Lehet gyümölcsleveket is adni, de kezdheted azonnal pépekkel is, de létezik olyan irányzat (BLW) is, ami szerint rögtön lehet kicsit darabosabb ételekkel kezdeni a kóstolgatást (párolt, villával összetört ételek, puha gyümölcsök, amiket a baba maga kóstolgathat meg). A legkevésbé ártalmatlan az alma és a krumpli, de mindkettő foghatja a székletet, ezért ha ezt tapasztalod, érdemes kipróbálni az őszibarackot. Egy-egy új ételből először mindig csak 1-2 kanállal adjál, másnap már kaphat 10 kanállal, harmadnap pedig egy egész adagot megehet, ha nem jelentkeztek rajta allergiás tünetek (hasfájás, kiütés, nyugtalan alvás, nyűgösség).
A hozzátáplálási táblázatban található ételek ennek megfelelően fokozatosan vezethetőek be, a hónapokat sem kell nagyon szigorúan venni a zöldségek-gyümölcsök esetében, inkább csak az első két hónapban kell fokozottan óvatosnak lenni.
Amire viszont vigyázni kell, azok az ételféleségek, amik allergiát, súlyos allergiás tüneteket okozhatnak:
- tejtermékek (sajt, túró, kefír stb.) – 6-7 hónapos kortól adható kis mértékben (1-1 kiskanál, a tejtermékek kis mértékben való korai bevezetése csökkenti a tejallergia kialakulásának kockázatát, a késői, 1 éves koron túli bevezetés növeli)
- tej – 1 éves kor után el lehet kezdeni (amennyiben nincs tejallergiás a családban és nem áll fent tejallergia gyanúja
- méz – 1 éves korig a botulizmus fertőzés miatt kerülendő
- kifli, kenyér – bár a glutén bevezetését az jelenleg érvényes ajánlások alapján már 5-7 hónapos kor között meg lehet kezdeni, a kenyérrel, péksüteményekkel érdemes várni 8-9 hónapos korig (emésztési problémákat okozhatnak)
- tojás sárgája – 10 hónapos kortól adható, tojás fehérje – 1 éves kortól adható,
- aprómagvas gyümölcsök (eper, szeder, áfonya, ribizke stb.) – ha éppen szezonja van, már 1 évesen megkóstolhatja, de inkább várj vele másfél éves korig
- dió – csak 1 éves kor után (allergizál és félre is nyelheti), az amerikai mogyorót 2 éves kor után adhatod, mert súlyos fulladásos allergiás reakciót okozhat!!!
- földimogyoró – a jelenlegi ajánlások szerint az allergiára való hajlamnak megfelelően kell bevezetni. Ha nagy az allergiás hajlam (ekcémás, kiütéses a baba), akkor 4-6 hónapos kor között, ha közepes (vannak bőrtünetek, de nem súlyosak), akkor 6 hónaposan, ha nincsenek allergiás tünetek, akkor a család életódja szerint később is be lehet vezetni. Az allergiára hajlamos gyerekeknél a mogyoró korábbi bevezetése csökkenti az allergia kialakulásának kockázatát.
Fontos, hogy a tejtermékeket, tejet csak akkor vezessük be a táblázatban előírt időpontokban, ha a családban nem fordult elő tejallergia, egyéb esetben konzultáljunk a gyermekorvossal a bevezetés időpontját és módját illetően.
Amennyiben külföldön éltek a hozzátáplálási ajánlások eltérhetnek a hazaiaktól. Ennek az az oka, hogy a táblázat figyelembe veszi azt is, hol milyen gyümölcsök, zöldségek teremnek meg, éppen ezért a mérsékelt égöv alatti országokban (mint amilyen Magyarország is), nem ajánlják túl korán bevezetni a déligyümölcsök és nem itt termett zöldségek-gyümölcsök bevezetését (pl. banán, narancs, mangó, avokádó), mert azokat a szállítás során vegyszeresen érlelik. Ha olyan országban éltek, ahol megterem a mangó, a banán vagy az avokádó, ezeket az első ételek között adhatod a babának.
És most álljon itt a részletes hozzátáplálási táblázat:
6 hónapos kortól adható
alma, őszibarack, meggy, gesztenye
burgonya, sárgarépa, sütőtök, cékla
gabona-pelyhek, rizs, búza, zab
A glutént legkésőbb 7 hónapos korig be kell vezetni kis mennyiségben, a Magyar Védőnők Egyesületének hivatalos ajánlását erről innen tudod letölteni..
7 hónapos kortól adható
banán, körte, narancs, citrom, szőlő (héj és mag nélkül)
paradicsom, cukkini, saláta (főzeléknek elkészítve), brokkoli,
fehérrépa, pasztinák, zeller, spárga, tök, uborka (sütve vagy főzve),
passzírozott zöldborsó (héj nélkül), tökfélék, kukorica
hús: csirke, pulyka
tejtermékek: joghurt, kefír
étolaj : 1 kávés- kanál / 1 dl főzelék petrezselyem, zellerlevél, kapor, metélőhagyma
8 hónapos kortól adható
kenyérhéj, kifli
szilva, ringló, sárgabarack, görögdinnye, sárgadinnye, cseresznye
zöldborsó, karalábé, kelkáposzta, karfiol, csicsóka,
vörös- és fokhagyma (sütve vagy főzve), spenót,
sóska, lencse, sárgaborsó, felesborsó, bab
hús: marha, sertéshús, hal, csirkemáj legfeljebb heti 1 alkalommal
Ha a családban nem fordult elő allergiás megbetegedés: kefír,
natúr joghurt, túró, sajt, kis mennyiségben, főzelék vagy gyümölcs kiegészítéseként
árpa, rozspehely
bazsalikom, kakukkfű, borsikafű, borsmenta, szurokfű, citromfű, lestyán
gyümölcsteák
10-11 hónapos kortól adható
káposzta, padlizsán, zöldbab, rebarbara, mángold
főtt tojássárgája heti 1-2 alkalommal
1 éves kortól adható
uborka nyersen vagy savanyítva (reszelve), retek,
vöröshagyma és fokhagyma nyersen,
szójatofu, szójatej, csicseriborsó, szójabab, paprika
tehéntej, vaj, tejszín, tejföl, kecsketej, és kecskesajtok,
juhtúró, juhsajt
teljes kiőrlésű gabonák, köles, hajdina
méz, tojásfehérje, mandula, napraforgómag,
tökmag és egyéb olajos magvak
gyógynövényteák (menta, cirtomfű, csalán)
Másfél éves kortól adható
kiwi, ribiszke, feketeribiszke, szeder, egres,
csipkebogyó, áfonya, som, málna, eper, szamóca,
déligyümölcsök (ananász, mangó, grapefruit stb.)
2-3 éves korig jobb várni vele
Ide olyan ételek tartoznak, amik bár nem feltétlenül allergizálnak, azonban a baba egészséges táplálkozási szokásainak kialakításában fontos, hogy az ételek természetes ízét ismerje meg és egészségesen táplálkozzon. Éppen ezért lehetőség szerint minél később kapjon:
– szénsavas üdítőitalokat, cukros gyümölcsleveket
– édességeket (csokoládé, cukorka, nyalóka), egészségesnek tűnő, de valójában cukros édességeket (túró rudi, cukros joghurtok, fagylaltok, tejszelet stb.)
– péksüteményeket.
A jelenlegi hivatalos ajánlások a csecsemők hozzátáplálásához, amik alapján ez a cikk is készült:
A Magyar Védőnők Egyesületének ajánlása
ESGPHAN ajánlás (Európai Gyermekgyógyászok és Gasztroenterológusok ajánlása) (2020)
WHO ajánlás
Teljeskörű hozzátáplálási kalauz és receptek a babának az ingyenesen letölthető Nagy Babaszakácskönyvben! |
176 Comments
Comment navigation
Dán Marietta
2011. augusztus 02. keddNekem a kisfiam 2 hós lesz, és azt mondta a gyerekorvosunk, hogy 2-2,5 hós korában már lehet neki adni a répát, krumplit, almát(azt csak óvatosan a savassága miatt).
Mi ebből az igazság? A répát én bevallom h mivel nagyon ment a hasa adtam neki egy két pici kanállal és bevált! Ez baj?
Vida Agi
2011. augusztus 07. vasárnapNem baj, csak éppen nem tudja megemészteni még ezeket az ételeket, mert az emésztőrendszerben azok az enzimek, amik az anyatejtől eltérő ételek megemésztésére valók még nincsenek jelen ebben a korban. 17-24 hetes kor között jelennek meg valamikor.
Timi
2011. július 28. csütörtökszia Agi!
Kisfiam tejfeherje es tojasfeherje erzekeny gyanus, de nem vagyok benne biztos hogy tenyleg az-e. 6 honapos, szopik meg de elkezdtem adni neki mast is (alma, krumli, murok). Bevezethetem a gluten tartalmu gabonapelyheket ebben a honapban vagy varjak vele? Koszi elore is!
Timi
2011. július 28. csütörtökJa es nincs etelallergias a csaladban csak szenanathas…az is szamit?
Vida Agi
2011. július 29. péntekIgen, ez is számít az allergiánál.
Vida Agi
2011. július 29. péntekIgen, a glutént már bevezetheted.
Evetke
2011. július 27. szerdaKisfiam 6 hónapos,szopizik és hozzáetetem gyümölccsel meg főzelékkel,azóta sokat zöldes színű a széklete ma kicsit hígabb is volt,meg nem is!!!!!!!Tejpéppel is megkínálom tízóraira!!!!!!(remélem )a széklet színét a más ételek okozzák????!!!!!!!!!!köszönettel várom válaszát
Vida Agi
2011. július 29. péntekEz normális, az új ételektől a széklet is megváltozik, felnőttesebb lesz.
Laura
2011. július 26. keddSzia Ági!
Kislányom egy hete töltötte be a 10 hónapot. Anyatejes baba.,6 hónapos koráig csak szopizott. A hozzátáplálással nem igazán volt probléma,majdnem mindent megeszik egész nagy adagokat :), csak a savanyú dolgokat pl.meggy nem nagyon szereti.A napi étrendje mai napig reggel:szopi,10kor gyümi keksszel,13kor husos fözelék,16:30kor krémtúró vagy joghurt néha tejpép,vacsi szopi. Születési súlya 2750gr volt 36.hétre,másfél hónapja mértük akkor 8750gr volt. A kérdésem az lenne,hogy a reggelit vagy a vacsorát ki kell,ki lehet e váltani ilyen idős babánál valamivel,ha igen mivel? Előre is köszönöm válaszod!
Üdv Laura
Vida Agi
2011. augusztus 06. szombatA reggelit már ki lehet váltani ennyi idősen, különösen, hogy a többi nappali étkezést már kiváltottad. Mivel már 10 hónapos ezért kaphat a hagyományos értelemben vett reggelit: kenyeret, tejtermékeket, tojássárgáját stb.
Melánia
2011. július 17. vasárnapKedves Ági!
Nekem most 20-án lesz a kisfiam 7 hónapos majdnem 8kg-os 1,5hónapja van 2 fogunk és most jön a másik kettő.3hónapos kora óta tápszeres baba,az a problémám hogy nem akar szilárd ételt enni.Mindent megkóstol sőt ha meglátja a tálkát és a kanalat majd ki ugrik a bőréből viszont eszik 1-2 kiskanállal és több nem kell neki.Már 2hónapja ez van…………..nem tudom mit csináljak hogyan kezdjünk neki hogy megértse hogy ezt kell neki enni.Mert ahogy észre vettem csak kostolgat,van ami ízlik neki valamitől pedig undorodik.Már mindent kipróbáltam gyümölcsök krumpli,répa levesből is vettem ki az íze kedvéért sokféle bébi ételt is kipróbáltunk a tejpép nem ízlik neki.Ha lenne valami jó tanácsod szívesen fogadnám előre is köszönöm.
Vida Agi
2011. július 29. péntekTürelem. Kóstolgassatok továbbra is, semmi baja nem lesz, ha egyelőre mindenből csak kicsit eszeget, kóstolgat és nem eszik teljes adagokat. Az is normális, hogy van, ami ízlik neki, van ami nem, ez még sokat változik majd később. Egyetek gyakran együtt is, amikor te eszel, ültesd őt is oda, hogy lássa, mit eszel, idővel megjön majd a kedve és az étvágya is.
Eva
2011. július 12. keddSzia Agi!
21 hetesek vagyunk es most keztuk el a hozzataplalast. Azt szeretnem tudni, hogy ebben az idoszakban mennyit kellene kakilnia a babanak. Mindenhol az olvasom hogy a hozzataplalas szekrekedest okoz, nalunk az ellenkezoje van, tobbszor is kakal egy nap. Anyatejes baba es tervezem szoptatni meg hozzataplalas alatt is. Valaszod elore is koszonom!
Vida Agi
2011. július 29. péntekEz nagyon változó. Van, akinél székrekedést vagy nehezebb kakilást okoznak az első ételek, van, akinél hasmenést (az almát szokták elsőre adni és ennek kettős hatása van, van, akinél fogja a székletet, van, akinél hashajtó hatású) Általában 2-3 széklet szokott lenni ebben a korban, de itt is nagy egyéni eltérések lehetnek, az anyatejes babák még a hozzátáplálás elején is csak 4-5 naponta kakilhatnak, és lehetnek gyakrabban kakiló babák is, ez attól is függ milyen gyümölcsöt kapott a baba (pl. a szilva és a sárgabarack hashajtó hatású), mennyit evett, te mit ettél (ha anyatejes, ez is számít) és a fogzás is változtathat a székleten.
Cili
2011. július 06. szerdaKedves Ági!
A kérdésem a szójatej és társaival valamint a tehéntejjel kapcsolatos.
Sokfélét lehet olvasni mindkettő előnyéről és hátrányáról.
A gyermekem tehéntejet iszik, most 2,5 éves. Adhatok e neki már növényi tejeket ha igen melyike és milyen kortól? A védőnő a növényiket nem ajánlja mert allergizál.A tehéntej sem igazán jó(sok vélemény szerint). Akkor most mit adjak(adhatok) a gyereknek. Nem allergiás a tehéntejre nincsen semmi baja tőle.A növényik közül a szójatejből(én csináltam)kapott kb. 1/2 decit kakaóval, ízlett neki.Másnap estére a feneke nagyon piros lett, lehet ettől? (más új dolgot nem kapott). Akkor allergiás rá?!
Azóta nem adtam neki és mint előbb írtam a védőnő ellenezte.
Kicsit összezavarodtam akkor mi az egészséges és mi nem!
Próbálok egészségesebb ételeket készíteni a családnak, (én már nem iszom tehéntejet) ami persze nem csak ebben merül ki(több zöldség, gyümölcs, teljes őrlésű gabonák stb.).
Kérlek segíts hogy tisztábban lássam mi jó és mi nem a gyermekemnek?!
Előre is köszönöm:Cili
Vida Agi
2011. július 16. szombatEnnyi idősen már kaphat növényi tejeket is, a rizstej általában nem szokott gondot okozni, viszont a szójatej allergizálhat, ezért ezt, ha tüneteket okozott nála, kerüljétek el egyelőre. Tehéntejet, kecsketejet természetesen kaphat, ha nem allergiás rá.
zsuzsi
2011. június 30. csütörtökiker fiaim most lesznek 5 ho sak sajnos koraszulotek 33 hetre ,mostanig kinlodtunk az evesel most mar nem birom ezt a kinlodast nem akarnak enni az elso 7 kg szopizott mostmar nem akarja befalni igy kap nan1 es tapot naponta 5 szor de csak 70-80 ml eszik masodik mivel laktoz erzekeny nan sensitivet kel kapjon ot 3 orankent kinozom az evesel de ugy kel bepricoljam mert csa 20ml ig kepes szivni nyelni tovab eroltetve jutunk el sirva hogy 70 ml lenyeljen tehat naponta 420ml eszik o csak3990gr eleg gyengen fejlodik az orvosok vereredmeny szerint azt mondjak minden oke, de a kinlodas az sajnos az enyem mit tudnal ajanlani hogy joban egyenek vagy eleg ez nekik ,ja a masodik sanzyme szirupot kap etvagy csinalo naponta 3×5 csepet kerem a segitseged valami modszer vagy esetleg egyebet adhatneke/?
Vida Agi
2011. július 08. péntekHa az első baba 7kg, akkor vele nincs semmi gond, tökéletes a fejlődése. Mindegy, hogy mennyit eszik, azt kell nézni, hogy jól fejlődik, kiegyensúlyozott, tehát biztosan nincs vele semmi gond.
A második kisfiúnak ehhez a súlyhoz napi 600 grammot kéne ennie, de ha csak 20 ml-t képes kiszívni, akkor vagy másik cumival próbálkoznék, hátha abból könnyebben menne, vagy kiskanállal adnám, illetve érdemes lenne utánanézni az orvossal, miért tud ilyen nehezen szopizni (pl. nyelvfék probléma miatt)
Mivel már 5 hónaposak, lassan el lehet majd kezdeni a hozzátáplálást is, de ezt az orvossal és/vagy a védőnővel egyeztesd, javasolják-e ők már nekik, lehet, hogy ez segítene, hogy nagyobb adagokat is elfogadjanak.
zsuzsi
2011. július 08. péntekkoszonom szepen a valaszt megnyugtatot kicsit.
mano
2011. június 20. hétfőSzia Ági!
Kisfiam június 24-én lesz 1 éves. Este még szopizik, de kap mellé tejpépet is. Adok már neki mindenféle tejterméket is (sajtot, joghurtot, tejfölt…). Azt szeretném kérdezni, hogy bolti tejet adhatok e neki? Felforralva vagy nyersen? Válaszodat előre is köszönöm!
Üdv: Móni
Vida Agi
2011. június 25. szombat1 éves kortól adhatsz bolti tejet, nem kell forralni.
edit
2011. június 17. péntekSzia Ági!
napraforgómagot megfőzve, majd ledarálva mikortól lehet adni a babának a főzelékhez? Fiam 10 hónapos múlt.
köszi válaszod
Vida Agi
2011. június 17. péntek10 hónaposan már lehet neki adni.
Lancz Ildikó
2011. június 04. szombatSzia Ági!
Nekem pár észrevételem lenne, amire szintén szívesen fogadnám a válaszod:
az ajánlások szerint 6 hónapos kor előtt nem tud a baba megemészteni az anyatejen és a tápszeren kívül semmit, ezzel szemben a konzerv bébiételek már 4 hónapos kortól ajánlják.
Fentebb írtad, hogy ha visszaköszön egy az egyben amit megevett, akkor nem áll rá készen. Nálunk csak a husi köszön így vissza 7 hónaposan.
Az általad megadott táblázat nagyon sokat segít a hozzátáplálásban, és én is sokat tanultam belőle, de nem lehet ennyire szabályszerűnek tekinteni. A legfontosabb, amit meg kell tanulni minden anyukának, figyelni a saját gyermekét, mert nagyon sok eltérés lehet egy-egy gyermek reakciójában akár ételekről van szó, vagy bármi másról.
Erre te is többször utalsz az írásaidban, de a kérdésekből mégis úgy látom, hogy sokan konkrét „használati utasítást” várnak tőled. Sémákra lehet építeni, de konkrét tanácsokra nem mindig. Ui.:a kisfiam burgonyával sűrítve nem evett meg semmit, de a zabpelyhet imádja. Nálunk sokan nem is tudják, hogy lehet adni, pedig például Németországban bevett szokás.Minél szélesebb skálát mutatsz be, annál könnyebb megtalálni minden kismamának a számára leginkább megfelelőt.További jó munkát, és töretlen lelkesedést kívánok!
Üdvözlettel:
Ildikó
Vida Agi
2011. június 11. szombatPontosan így van, ahogy írod, egyetértek! 🙂
Szabina
2011. június 03. péntekSzia Ági
Azt szeretném kérdezni hogy június 19-én lesz 6 hónapos a babám és tejérzékeny és adhatok e neki Bio Szójaitalt?
Előre is köszönöm a választ
Válasz: Nem, mert a szója is allergizálhat.
Végh Zsuzsa
2011. május 27. péntekKedves Agi, kisfiam 6 honapos 9500 g,&eddig csak anyatejet kapott.Pár nappal 4 honapos kora elott kijott az elso két fogacskájy. Egy napja kezdtuk el a hozzátáplálást ami saját termesztésu párolt sárgarépa anyatejjel hígítva volt. Gond nélkul megevett 3 nagy evokanályni mennyiséget. Kérdésem az lenne bovíthetem e a répa illetve burgonyát kolesgolyoval, puffasztott rizzsel vagy csak maradjon a zoldség illetve gyumolcs.Spenotot és cukkinit – fozeléket mikortol lehetadni a babának? En nem fogyasztok semilyen tejet illetve tejterméket mert kipattog tole a baba bore. Ebben az esetben mivel lehet elkészíteni a fozekléket – tejtermék helyett? Zabpehely lisztet lehet használni, vagy az is glutén-es ételnek számít?? Elore is koszonom a választ. Zsuzsa
Vida Agi
2011. június 03. péntekEgyelőre nem kell mással dúsítani a főzeléket, elég a zöldség és a hús. A főzelékeket 1 éves korig csak burgonyával kell készíteni, tejjel egyáltalán nem kell. Zabpehely lisztet lehet használni, de fokozatosan kell bevezetni ezt is.
Comment navigation