Játékos ötletek, amik segíthetnek megszeretni a gyerekednek az óvodát vagy a bölcsődét

Nem minden gyerek kedveli meg elsőre az óvodát vagy a bölcsit és olyan is van, hogy már régóta jár, de még mindig nem barátkozott meg vele. Ilyenkor segíthetnek ezek a játékos ötletek, amiket a beszoktatás során is használhattok, de némelyiket már akár az óvodakezdés előtt is kipróbálhatjátok, hogy ráhangolódjon és amikor már egy ideje jár, de esetleg elment a kedve, nem megy be szívesen, akkor is elővehettek.

1. „Óvoda otthon”- játék

Mit csináljatok? Játsszátok el otthon az óvodát! Legyél te az óvónő és ő a gyerek és játsszatok szerepjátékot, ahol a gyerek ismerős helyzetekkel találkozik (pl. reggeli köszönés, közös játék, meseolvasás). Játszhattok olyat is, hogy ő az óvónéni és te meg a kedvenc kis figurái az ovisok, így a másik oldalról is kipróbálhatja magát és ez segít neki az ovis szabályok elmélyítésében is.

Miért segít? Az ismétlés és a biztonságos környezetben való gyakorlás megkönnyíti a gyermeked számára az alkalmazkodást az óvodai helyzetekhez.

2. „Kincskeresés az óvodában”

Mit csináljatok? Minden reggel induljatok azzal az izgalmas feladattal, hogy egy „kincset” találjon az óvodában (pl. egy színes kavics, egy kedvenc játék, vagy egy új barát). Este beszéljétek meg, mit talált.

Miért segít? Az izgalmas feladat motivációt ad, hogy a gyerek várja az óvodai napot.

3. Kedvenc játék beengedése

Mit csináljatok? Engedd meg, hogy vigye magával az óvodába a kedvenc játékát vagy plüssét. Az óvónővel egyeztetve az is lehet, hogy a játék „kíséri el” őt a tevékenységekre. Ha az oviba nem vihet be kedvenc játékot segíthet az is, ha pl. állatmintás pólót adsz rá és a pólón levő mintát „kéred meg” játékos minden reggel, hogy vigyázzon rá odabent és délután mesélje el, mik történt.

Miért segít? A kedvenc tárgy biztonságérzetet adhat, és segíthet csökkenteni az elválási szorongást.

4. Barátkereső kihívás

Mit csináljatok? Találjatok ki egy játékot, amelyben a gyerek minden nap új barátot keres az óvodában, akivel valamit közösen csinál (pl. építés, rajzolás). Este meséljen róla mit játszottak együtt. Ha bátortalanabb, bíztathatod, hogy először csak figyelje meg a többi gyereket és keresse meg, ki az, aki olyat csinál, ami neki tetszik, aztán beszélgessetek róla esténként, kit látott és mit csinált a másik gyerek. Segíthet az is, ha le is rajzoljátok a gyerekeket, különösen, ha még nem tud jól beszélni a gyermeked.

Miért segít? A barátok megtalálása segíthet neki kötődést kialakítani a többi gyerekhez, a megfigyelés pedig arra ad módot, hogy megtanulja észrevenni az egyes gyerekekben a számára érdekes és jó tulajdonságokat.

5. „Óvodai mesék”

Mit csináljatok? Olvassatok olyan meséket, amelyek az óvodáról szólnak (pl. új barátokról, szórakoztató tevékenységekről). Használjatok bábokat, hogy a gyereked jobban bevonódjon! pl. lehet nála egy báb, akivel szintén egy óvodást játszhat el a meséből és amikor olyan részhez értek, ahol neki is lehet szerepe, pl. megkérdezheted az ő bábúja mit válaszolna a mesében vagy ő hogyan döntene.

Miért segít? A mesék segítenek a gyereknek megérteni, hogy az óvoda egy izgalmas és barátságos hely. A bábú révén jobban beleélheti magát a szituációba, ez segít feldolgozni neki a saját óvodájával kapcsolatos érzéseit is.

6. Jutalom matrica gyűjtése

Mit csináljatok? Készítsetek egy óvodai kalendáriumot, ahova minden sikeres nap után ragaszthat egy matricát. Ha összegyűlik egy bizonyos szám, jutalmat kap (pl. pl. felragaszthat egy nagy matricát). Ha 1-1 dologra oda kéne figyelnie az óvodában, akkor ezért is lehet jutalmazni őt, pl. ha panasz van rá valami miatt, akkor megkérheted, hogy arra az egy dologra figyeljen oda és ha sikerül neki, akkor megkaphatja a jutalmat. Fontos, hogy ennek a gyakorlatnak az a lényege, hogy tudatosítsa magában, hogy képes odafigyelni, fejlődjön az önkontrollja és sikereket érjen el, éppen ezért nem szabad egyszerre több területen kitűzni neki feladatokat.

Miért segít? A pozitív megerősítés motiváló lehet és segíthet a gyereknek pozitívan tekinteni az óvodára, valamint elsajátítani az önkontrollt.

7. Egyedi óvodai rutin

Mit csináljatok? Hozzatok létre egy különleges búcsúrutint (pl. egy saját kézfogás, puszisorozat vagy mondóka), amit minden reggel elvégeztek, mielőtt a gyerek bemegy.

Miért segít? Ez érzelmi biztonságot ad a gyereknek és segít a reggeli elválásban.

8. Közös óvodai projekt

Mit csináljatok? Beszéljétek meg, hogy az óvodában készített rajzot, kézműves munkát hazahozza és otthon közösen feldíszítitek vele a szobáját vagy adj neki egy kis feladatot minden reggel (pl. építsen egy tornyot vagy egy várat a homokozóban) és amikor érte mész, akkor majd mutassa meg.

Miért segít? Ez megerősíti a gyerekben, hogy amit az óvodában csinál az fontos és értékes.

9. Óvodai dalok, mondókák gyakorlása

Mit csináljatok? Tanuljátok meg együtt az óvodában tanult dalokat és mondókákat majd énekeljétek otthon is!

Miért segít? A közös éneklés összeköti az otthoni és óvodai élményeket, csökkentve a szakadékot.

10. Reggeli óvodai séta

Mit csináljatok? Sétáljatok kicsit az óvodába menet és közben játsszatok olyan játékokat, mint például „Mit fogsz ma játszani?”, vagy találjatok ki történeteket az óvodai nap eseményeiről, kedvenc játékokról stb.

Miért segít? A játékos indulás enyhíti a reggeli stresszt és pozitív hangulatot teremt. Bár sok családban rohanósak a reggelek, érdemes erre plusz 10 percet szánni, mert így nyugodtabb lesz a gyereked és könnyebb az elválás. Ha reggel már eleve rosszkedvűen indul, akkor ahelyett, hogy azt mondod, „megyünk az oviba”, fókuszálhatsz a sétára is, ha rutinná válik, örömmel fogja várni és nagyobb kedve lesz bemenni utána az oviba. Plusz a séta hidat teremt az otthon és az óvoda között.

About The Author

Vida Ágnes

Pszichológia és pedagógia szakot végzett, Magyarországon 2006-ban elsőként kezdett el baba alvás szakértőként segíteni a hozzá forduló szülőknek. Gyermeknevelésről szóló könyvei, tréningjei, tanfolyamai, könyvei pedig szülők tízezreinek segítettek jobban megérteni gyermekük viselkedését és magukat, mint szülőket. Ági nem csak beszél róla, hanem csinálja is: személyesen is segít a hozzá forduló szülőknek és közben még a saját két tizenéves fiát is nevelgeti. Kérdezni szeretnél? Sürgős kérdésekre a Facebook oldalon vagy a blogon tudok válaszolni, ha privátban vagy személyesen szeretnél kérdezni, a beatrix@kismamablog.hu címen tudsz időpontot kérni.

Leave A Response

* Denotes Required Field