A nyári szünet sok család életében az utazások, közös kalandok időszaka. Ha kisbabával vagy 2-3 éves kisgyerekkel indulsz hosszabb autóútra, nagyon fontos a jó előkészítés, mert a kicsik számára az utazás teljesen más élmény, mint a felnőtteknek. Hogyan szervezzétek meg az utazást, hogy a kicsi jobban viselje?
A kisgyerekek számára az autózás nem csak helyváltoztatás, hanem egy szokatlan, megterhelő élmény is lehet. Az autó zajos, szűkös tér, az utazás sokszor monoton és hosszú, miközben a kicsiik mozgásigénye jelentős, illetve a lekötözött testhelyzet is okozhat frusztrációt vagy félelmet a babában. Az élettani és pszichés sajátosságok miatt máshogy reagálnak, mint a felnőttek, ezért érdemes ehhez alkalmazkodni, hogy se a gyerek, se a ti ne éljétek meg megterhelőnek az utat.
Hogyan szervezhető meg egy hosszú autóút?
1. Nappal vagy éjszaka menjetek?
Gyakori dilemma, hogy érdemes-e egy 10-12 órás utat inkább éjszaka kezdeni, hogy a kicsi végigaludja, vagy nappal, amikor ébren van, és aktívabban részt vehet az utazásban.
Az éjszakai indulás előnyei:
– baba a saját alvási ritmusában utazik, így van rá esély, hogy végigalussza az utat.
– kisebb a forgalom, az út biztonságosabb és gördülékenyebb lehet.
Hátrányai:
– az éjszakai vezetés fárasztó, csökkenti a koncentrációt.
– ha a gyerek felébred, nehezebb megnyugtatni és emiatt a másnapi napirend is felborulhat.
– nehezebb megállni, pihenőt tartani.
A nappali indulás előnyei:
– frissebbek vagytok, könnyebben reagáltok a gyerek igényeire.
– könnyebb megállni, mozogni, játszani a pihenők során.
– a gyerek könnyebben fogadja az új ingereket.
Hátrányai:
– Gyorsan elfáradhat és nyűgössé válhat a gyerek.
– a nagyobb forgalom lassíthatja az utat.
Melyiket válaszd? Ha nagyon hosszú az út és a baba 6 hónap alatti, érdemes az éjszakai indulást megfontolni. Később, 1-3 éves korban a nappali utazás, rendszeres megállókkal jobb lehet, mert ilyenkor megálláskor a kicsi tud mozogni, nézelődni, játszani.
Életkori sajátosságok: melyik életkorban hogyan reagálhatnak a babák?
0-6 hónapos baba
– Sokat alszik, az alvási ciklusai még kevésbé rendszeresek, ezért jobban viseli, ha felébred út közben aztán a szokottól kicsit eltérő ritmusban alszik vissza.
– Az autó mozgása és zajai nyugtató hatásúak lehetnek, gyakran elalszik.
– Érzékeny a hőmérsékletre és az öltözködésre (itt figyeljetek a légkondicionáló használatára, ne hűtsétek túl a kocsit)
– Gyakori etetésre és pelenkázásra van szükség, emiatt gyakrabban kell megállni is, ezt tervezzétek bele az útba!
Ami segít: Biztosíts kényelmes, biztonságos ülést, rendszeres megállókat az etetéshez és pelenkázáshoz! Ügyelj a megfelelő hőmérsékletre és használj árnyékolót (a kocsiban nappal felhúzott ablaknál is leéghet a baba).
6-12 hónapos baba
– Már érdeklődőbb a környezet iránt, de még sokat alszik.
– Előfordulhat unatkozás, ami nyűgösséget okozhat.
– Szereti a megszokott tárgyakat, játékokat, éneklést.
Ami segít: Vigyél kedvenc és néhány új játékot, énekelj vagy mesélj neki! Tervezd be a pihenőket etetéshez, szoptatáshoz!
12-24 hónapos kisgyerek
– A mozgásigénye nő, nehezebben tűri a hosszú ülést.
– Már kifejezi igényeit, de még nem mindig tudja megfogalmazni, mi a baja, ezért nyűgösebb lehet az út alatt.
– Könnyen unja az utazást, rövid ideig tud lekötve maradni, ezért érdemes óránként-másfél óránként megállni és legalább 1-15 percet hagyni szabadon mozogni.
– Előfordulhat nyűgösség, sírás, hiszti.
Ami segít: Gyakori megállók, séta, levegőzés. Színes, hangos játékok, beszélgetés, éneklés és rengeteg türelem. Érdemes sok érdekes játékkal készülni, amiket máskor nem lát, nem kap meg, a hangosmesék, gyerekzenék is segíthetnek (lehetőség szerint ne nézzen sokat képernyőt az út alatt, vagy ha mesével készültök, pl. mert a nagyobb testvér nézi, akkor is jobb, ha váltogatják egymást a mesenézős és a játszós időszakok az út alatt és közben megálltok mozogni is, hogy feldolgozza a mesenézés jelentette túlingert)
2-3 éves kisgyerek
– Már önállóbb, de igényli a biztonságot, a közelséget.
– Nagy a mozgásigénye és a kíváncsisága.
– Szeret irányítani, kifejezi véleményét, meg fogja mondani, ha nem tetszik neki az út.
– Hajlamos a hisztire, ha frusztrált vagy fáradt.
Ami segít: Vond be az utazásba, mesélj az úti céllal kapcsolatban, adj neki apró feladatokat (pl. csomagolás). Készíts elő nasit és italt, amit ő maga is elő tud venni! Adj neki lehetőséget választásra játék vagy zene terén! Készíts többféle játékot, hangosmesét, gyerekzenét, de már a klasszikus úti játékokkal is lehet próbálkozni (pl. tapsoljunk, ha piros autót látunk, keress zöld autókat és számoljuk őket, könnyített barchoba – pl. állatokat kell kitalálni, figyeljük a traktorokat, állatokat út közben stb.)
Hogyan segítheted a babát, ha út közben sír vagy nyűgös?
– Beszélj nyugodt, megnyugtató hangon, öleld meg, simogasd (de ne vedd ki az ülésből, mert az veszélyes)
– Adj neki cumit, kedvenc játékot, mondj neki kedvenc verset mondókát!
– Álljatok meg pihenőnél és engedd mozogni a gyereket!
– Maradj türelmes, ne reagálj idegesen, mert ha feszült vagy, akkor ő is feszültebb lesz és máskor, amikor autóba ültök már eleve elkezdhet ellenkezni a rossz emlékek miatt.
– Néha segít, ha csak kicsit igazítasz rajta az autósülésben, a kisebb babáknak sokszor kényelmetlen a testhelyzet és még nem tudnak változtatni rajta.
Leave A Response