Amikor a másfél éveseddel vásároltok és egy idő után kezdődik a nyafogás, hogy akar valamit, majd a kiborulás, mert nem kaphatja meg. Amikor az óvodás gyereked építőkockázik és egy idő után nyafogni kezd, hogy ez neki nem megy és segíts… Mindkét esetben ugyanaz a probléma: a gyermeked még nem tudja szabályozni az érzelmeit. Hogyan taníthatod meg ezt neki játékosan? Következzen 7 ötlet, amivel elkezdhetitek!
1. „Érzelem memória” – játék
Készíts kártyákat különböző érzelmeket (pl. boldogság, szomorúság, düh) kifejező arcokkal. A gyereknek párokat kell találnia, majd mondja el, mikor érezte utoljára az adott érzelmet.
Ez a játék segít az érzelmek felismerésében és megértésében. Kisebbekkel úgy is játszhatjátok, hogy nem kell elmondania, mikor érezte az adott érzelmet csak ha megtalálta mondd ki az adott érzelem nevét, esetleg mutasd is meg az arcodon az adott érzelmet, hogy jobban megértse.
Nagyobbaknál, 4-5 éves kortól lehet úgy is játszani, hogy nem az azonos érzelmeket, hanem az ellentétpárokat kell megtalálni (pl. szomorú-vidám)
2. „Érzelem szivárvány” – játék
Rajzoljatok egy szivárványt, ahol minden szín egy érzelmet jelent! Kérd meg a gyereket, hogy válassza ki, melyik szín melyik érzelemhez tartozik szerinte. Kérd meg, hogy mutassa meg, melyik érzelmet érzi most.
A szivárványt ezután könnyen elérhető helyre tehetitek a lakásban és ha rossz kedve van, vagy nem tudja elmondani, mi érez, megmutathatja rajta, mit érez éppen. Ez a játék megtanítja őt arra, hogy minden érzelemnek helye van, segít neki kifejezni mit érez és segít neked is jobban megérteni gyermeked érzelmi állapotát.
3. „Érzelem szobor” – játék
Kérd meg a gyereket, hogy különböző érzelmeket utánozzon, mintha „szobor” lenne (pl. boldog, dühös, ijedt) és próbáld kitalálni mit érez éppen! Ezután cseréljetek szerepet és találja ő ki, melyik érzelmet mutatod éppen.
Ez a játék azért jó, mert fejleszti az empátiát és az érzelemkifejezést.
4. „Érzelem történetek” – játék
Olvassatok rövid meséket és közösen találjátok ki, mit érezhetnek a szereplők. Kérdezd meg: „Mit érezhet most a királyfi? Miért?”
Ez a játék segít a gyereknek az érzelmek ok-okozati összefüggéseit megérteni.
5. „Dühös vulkán” – játék
Képzeljétek el, hogy egy vulkán kitörni készül (ez a düh), de légzéssel és lassú mozdulatokkal „lehűtitek”.
Ez a játék megtanítja a gyermekedet, hogyan szabályozzák a dühöt játékos módon.
6. „Tükör visszajelzés” – játék
Amikor látod, hogy a gyereked nagy érzelmekkel küzd, ahelyett, hogy magyarázni kezdenél neki vagy vigasztalni, ismételd vissza, amit mond: „Látom, hogy nagyon dühös vagy, mert nem kaptál sütit.”
Ez azért jó, mert egyrészt segít neked is megnyugodni és higgadtnak maradni, másrészt segít a gyereknek megérteni, hogy az érzelmeivel nincs semmi gond, elfogadod őket és egyben ez meg is nyugtatja őt.
Fontos megérteni, hogy egy-egy ilyen helyzetben a gyereked nem azért akaratoskodik vagy parancsolgat, mert követelőzni akar, hanem azért, mert bizonytalannak érzi magát egy-egy helyzetben.
7. „Problémamegoldó kártyák” – játék
Készítsetek kártyákat különböző helyzetekkel, amik aktuálisan problémát okoznak neki (pl. „Valaki elvette a játékod”). Húzzon egy kártyát, beszéljétek meg, milyen érzéseket vált ki belőle ez és hogyan lehet megoldani az adott helyzetet.
A játékot tovább is fejesztheted és készíthetsz kártyákat, amiken rajta van az adott probléma megoldása is. A feladat az, hogy párosítsa össze az adott konfliktushelyzeteket a helyes megoldásokkal, amiket korábban együtt már megbeszéltetek.
Az önuralom elsajátítása hosszú folyamat, de képes vagy megtanítani neki (itt írtam róla hogyan fogjatok bele)
Fontos, hogy ne vedd a szívedre, ne sértődj meg, ha a gyereked kiakad, hiszen még csak most tanulja, hogyan maradjon higgadt és kezelje megfelelően az érzelmeit, de türelemmel, kreativitással és szeretettel képes vagy segíteni neki az érzelemszabályozásának fejlődésében.
Ha pedig még többet szeretnél megtudni róla, hogyan is tudod segíteni őt az önuralom és a konfliktuskezelés elsajátításában 1 évestől 12 éves korig, kattints ide és megtudhatod!
10 Comments
Kinga
2025. március 01. szombatKedves Ági!
Bár nem.köpködèssel kapcsolatban, de szeretném a tanácsát kèrni.
A 4 éves kislányom ha valamit elront, valami nem sikerül neki 1-2 próbálkozás után, ha direkt,vagy akár vèletlenül bántja a kistesót, ha valamiért nem fogad szót és leszidjuk vagy nem úgy történik valami ahogy azt elképzeli, azzal bünteti magát,hogy beleharap a kèzfejèbe, de annyira erősen, hogy másnap is látszik a nyoma.
Elég intenzív temperamentumú, így a szigor az első körben kikerült az önbántalmazás megelőzèsèből, de az sem oldja meg ha szépen, nyugodtan kérem, vagy elmagyarázom neki,hogy miért nem szabad.
Eddig csak itthon csinálta, de már az óvodában is előfordult,amikor egy kislány rászólt, hogy vèletlenül felborította a játèkát
Hogyan tudnám megszüntetni? Szükséges pszichológust bevonni vagy ez életkori sajátosság? Hatással lehet ez a jövőjère? Nem szeretném,ha az idő előrehaladtával esetleg más módon is bántaná magát.
Köszönöm szépen
Vida Ágnes
2025. március 01. szombatAz önbántalmazás (például a kézharapás) ebben a korban nem ritka jelenség. Számára a harapás egy feszültséglevezető eszköz, ami segít neki megbirkózni az intenzív érzésekkel, például a frusztrációval, a szégyennel vagy a bűntudattal. Segíthet, ha más feszültséglevezető módszereket tanítasz neki pl.
– Tanítsd meg neki, hogy szavakkal fejezze ki az érzéseit („Most nagyon dühös vagyok magamra” vagy „Nagyon zavar, hogy ezt elrontottam”).
– Adj neki alternatív megküzdési módokat: pl. szorítson össze egy puha labdát, fújjon el képzeletbeli gyertyákat (mély légzés), vagy ugráljon néhányat.
– Használhattok egy „dühpárnát”, amit megharaphat vagy megüthet, ha mérges.
Lakatosné Enikő
2025. február 20. csütörtökKedves Ági!
19 hónapos kisfiam, Ákos, október óta bölcsődébe jár. 9 hónapos kora óta nem cumizott, de a bölcsis időszak miatt vissza szokott rá. Ezt nem tartom gondnak, hiszen segít neki feldolgozni az új helyzetet és mostanában magától kezdi elhagyni. Azonban egy pár hónapja erősen kűzdünk az érzelmek feldolgozásával is. Ebben is segítségére van a cumi és én is. Eddig nem volt semmi gond, kézben tartottam, és tudtam neki segíteni.
Most viszont, 2 hete, megakadtunk. A csalódás élményt egyszerűen nem tudja kezelni. És az a problémám, hogy most nem enged közel magához. Nem engedi, hogy megvígasztaljam, nem fogadja el a cumit, azt se engedi, hogy közel menjek hozzá. Ilyenkor két szituáció szokott zajlani, vagy lefekszik a földre és ott sír, vagy elbújik előlem (pl. falhoz fordul, vagy az asztal mögé megy, az hogy ne lássam) és figyeli is, hogy közeledem e hozzá, nézem e őt, és szintén sír, sikít. Ha megpróbálok oda menni, jobban sír, és menekül. Ezek kb 10percig tartanak, majd úgy dönt, hogy odajön hozzám, bekapja a cumit és mintha semmi nem történt volna, hív játszani.
Hogyan tudnék neki segíteni?
Köszönöm a választ!
Vida Ágnes
2025. február 22. szombatNagyon jól látod, hogy ez egy nagy érzelmi küzdelem Ákos számára, és az is nagyon jó, hogy megfigyeled, mikor és hogyan reagál. Az, hogy nem enged közel, teljesen természetes lehet ebben a korban – ez annak a jele, hogy próbálja egyedül feldolgozni az érzéseit, de közben mégis szüksége van rád, hiszen figyeli, ott vagy-e.
Ebben a korban a kisgyerekek még nem tudják szabályozni az érzelmeiket önállóan, viszont elkezdenek próbálkozni. A csalódás, a düh, a frusztráció olyan erősen tör rájuk, hogy ösztönösen menekülnének belőle – akár azzal, hogy elbújnak, akár azzal, hogy távol tartanak téged. Közben viszont biztonságot is akarnak, ezért figyelik, hogy ott vagy-e.
Amit most tehetsz, hogy engeded neki, hogy így dolgozza fel
Ha elbújik, hagyd, hogy ott lehessen, de szóban biztosítsd róla, hogy ott vagy:
„Látom, hogy nagyon csalódott vagy most. Itt vagyok, amikor készen állsz, gyere hozzám.”
Nem kell erőltetni a megnyugtatást, mert úgy tűnik, neki most arra van szüksége, hogy először egyedül legyen az érzéssel.
Az, hogy végül odajön hozzád, azt jelenti, hogy tudja, hogy rád mindig számíthat és ez a legfontosabb.
Lehet, hogy amikor megnyugszik, akkor szeretne egy kis testi kontaktust (ölbe mászás, ölelés). Ez neki azt jelenti, hogy „oké, túl vagyunk rajta, minden rendben”.
Segíthet, ha eszközöket adsz neki az érzelmei kezelésére:
– Próbáljatok meg érzelmekről beszélgetni játék közben, amikor épp nincs konfliktus.
– Készítsetek például egy „érzelemkockát” (egy dobókocka, amin arcok vannak – vidám, szomorú, mérges stb.), és játsszatok vele, utánozzátok az érzelmeket, beszéljétek meg, mikor érezte már így magát.
– Amikor kiborul, mondd el neki egyszerűen, hogy látod, mi történik:
„Tudom, hogy most nagyon csalódott vagy. Nehéz érzés lehet.”
Nem kell túlragozni vagy elmagyarázni, csak ismerd el az érzését, hogy tudja, ez normális.
A bölcsődei időszak és a növekvő önállósága miatt teljesen természetes, hogy időnként „összeomlik” az érzelmi szabályozása. De ez idővel egyre könnyebb lesz neki, és ha következetesen ott vagy neki, egyre gyorsabban fogja megtanulni kezelni az érzelmeit.
A legjobb, amit most tehetsz, hogy türelmes vagy, engeded, hogy küzdjön vele kicsit és biztosítod arról, hogy mindig ott vagy, amikor készen áll a megnyugvásra. ❤️
Kriszta
2025. január 16. csütörtökKedves Ágnes!
Véleménye szerint mi történhetett 2,5 éves kislányommal aki szeptember óta bölcsibe jár, nagyon könnyen be szokott, úgy látom szereti és ezt a visszajelzést kapom, soha nem sírt reggel ha ott hagytam, szaladt boldogan, viszont a téli szünet után visszatértünk, első héten szépen ment minden, majd most a héten elkezdődött nála a reggeli sírás, “ nem akarok menni bölcsibe “. Teljesen tanácstalan vagyok, mi lehet az oka hogy hirtelen egy ilyen fordulatot vett az egyébként boldogan bölcsibe járó gyermekem?
Köszönöm a választ!
Vida Ágnes
2025. január 19. vasárnapA téli szünet után nagyobb megterhelés lehet a bölcsi és más változás is lehet a háttérben. Ha új óvónéni vigyázott rájuk vagy új gyerek van a csoportban vagy a programban volt változás az is okozhatja nála ezt, de az is lehet, hogy jobban elfárad. Mindez normális ilyen kis korban. Segíthetsz a kicsidnek feldolgozni az érzelmeit a bölcsivel kapcsolatban, ha bölcsi után biztosítasz neki egy nyugodt, szeretetteljes időszakot, ahol kibeszélheti vagy megmutathatja, mi történt vele. Kérdezd meg, mi volt a napja legjobb része, és ha valami nehézsége volt, hallgasd meg türelmesen anélkül, hogy azonnal megoldást keresnél. Egy kis közös játék vagy ölelés is segíthet, hogy újra feltöltődjön és megnyugodjon. Segítheted a kicsid érzelmi feldolgozását játékosan is! Játszhattok például szerepjátékot a kedvenc plüsseivel, ahol eljátsszátok a bölcsiben történt eseményeket – ez segít neki megérteni és kifejezni, mit érzett. Vagy rajzolhattok együtt: kérd meg, hogy mutassa meg, mi történt a napja során és közben mesélhet is róla.
Kriszta
2025. január 19. vasárnapRendben és Nagyon köszönöm a választ! 🙂
Vica
2025. január 13. hétfőKedves Ági. Kisfiam 2 hónap múlva lesz 2 éves és elég felénké vált amit tudok, hogy a személyiségen kívül az adott életkor sajátossága. Ha vendégeink érkeznek akiket pl 2-3 hete vagy több ideje nem látott fél és miután elfogadta őket (kb 1-2 óra után) már eljátszik maga is de akkoris látom rajta, hogy nem tejesen önmaga, mint mikor a megszokott emberiei között van. Feszültebb, sokszor oda jön hozzám nyöszörögni, mintha nem akarná, hogy ott legyenek. Ha kisgyerekes vendégeink vannak akkor méginkább feszült; ideges, ha a játékait elviszi egy kortársa mondjuk.
Másik dolog amit észrevettem rajta, hogy ha változás éri nem tudja nagyon kezelni. Pl eljön a nagypapa akit imàd mert elszeretné vinni programozni. Kisfiam már messziről ujjong ha hallja, de ahogy elkezd felé közeledni ettől megfeszül és hozzám bújik. Kell neki 1-2 perc és utána már feloldódik és odamegy a pápához vagy a többi nagyszülőjéhet és simán elmegy velük bárhova nélkülem( néha viszont semmi gondja nincs, egyből odaszalad, megölelik őket) Ezek normális jelenségek ebben a korban? Néha megijeszt, hogy ha pl az édesapja is hazajön és közeledik felé, megszeretné puszilni, elkezd nyöszörögni, sirdogálni, mintha nem tudná az örömét kezelni. Pár perc után mar rendbe van, viszonozza a puszit. Mitől lehet ez?
Köszönöm a választ. Vica
Viki
2025. január 02. csütörtökSzia Ági!
Kisfiam 3230al született és olyan 2920al jöttünk haza. És többször is ilyesztettek vele. Eszik mindent. Étvágya is van.
Mostani hízása
12.03. 8800g
12.12. 8920g
12.27. 9000g
01.02. 9040g
80cm magas. 16hónapot töltötte tegnap.
Vida Ágnes
2025. január 09. csütörtökTeljesen jó a súlya, nincs miért aggódnod.
Leave A Response