Az ősz előrehaladtával egyre több a megfázásos, influenzás megbetegedés, ezért sokan kérdeztétek mostanában: mit lehet tenni, ha a baba új szokásokat vett fel és elcsúszott a napirendje a betegség alatt. Mikor tér vissza a baba a megszokott kerékvágásba betegség után? Miért alszik rosszabbul éjjel? Miért nyűgösebb nappal? Hogyan segíts neki?
Teljesen természetes, hogy betegség után egy darabig még nem áll vissza az eredeti napirend, másként viselkedik a baba, mint szokott.
Amit tapasztalhatsz:
– szétesik a napirend: többször alszik, ritkábban alszik, nyűgösebben alszik,
– éjjel gyakrabban ébred,
– nem akar a saját ágyában aludni, jobban igényli a testközelséget,
– nappal kis „matrica”: mindig a nyomodban van, gyakrabban kéredzkedik ölbe, nem akar egyedül játszani,
– nyűgösebb, sírósabb,
– nem olyan az étvágya, válogatósabb, vagy ismét csak az anyatejet/tápszert fogadja el.
Ennek az az oka, hogy:
– A betegség nem csak addig tart, amíg a tünetek: egy több napos lázas állapot után a szervezetnek is regenerálódnia kell és a tünetek nem múlnak el a lázzal együtt, gyakran még egy darabig fáj a kicsi torka, be van dugulva az orra,
– Megfázásnál még hetek múlva is lehet kicsit bedugulva az orra, a fűtési időszakban egyébként is nagyon kiszárad a nyálkahártya, amin párologtatással, tengervizes orrspray-vel tudsz segíteni, de éjszakára szokott segíteni a BabyLuuf balzsam is,
– A lázas állapotok gyakran beindítják a fogzást is, néha pont betegségeket követően bújnak ki a következő fogak,
– Ha antibiotikumot kapott, az emésztésének is helyre kell állnia.
– Néha visszamaradnak problémák: pl. megnagyobbodott orrmandula, ami miatt nem kap rendesen levegőt, fülgyulladás után hetekig lehet még bedugulva a füle, pangó váladék is maradhat az arcüregben, homloküregben, ha ezekre gyanakszol (a száján át veszi a levegőt, a füléhez kapkod, nem jól hallja, amit mondasz, zajokra nem reagál a megszokott módon), fordulj orvoshoz!
– Ha fájt a torka, előfordul, hogy egy darabig nem mer nyelni, vagy csak anyatejet/tápszert fogad el, mert fél tőle, hogy megint fájni fog,
– Ha kórházban volt, komolyabb orvosi beavatkozáson esett át, még hetekig félhet éjszaka, felriadhat álmából, jobban „őrizheti” anyát, erősebb a szeparációs szorongása.
– Totyogóknál gyakran felerősödhetnek vagy gyakrabban jöhetnek elő a pavoros, hisztis ébredések is.
Hogyan segíts neki?
Ne siettess semmit, legyél türelmes!
Ez átmeneti állapot, ami magától elmúlik, de ha erőlteted, sürgeted, hogy visszaálljon a megszokott menetrend, a kicsi biztonságérzete még inkább megrendül és még inkább kapaszkodni kezd.
Segíthetsz neki feldolgozni a helyzetet olyan mesékkel, amikben a főhős megküzd a nagy ellenséggel (nálunk anno Cicanyau küzdött Bacikapitány ellen, de ez tetszőlegesen választható :))
Ha fél az orvostól, az 1-2 évesekkel már játszhattok doktorosat, amiben ő az orvos, te a beteg és ő megvizsgál téged, ez segít neki megérteni, mi történik az orvosnál.
Ha fél a nyeléstől, étvágytalan és inkább csak az anyatejet fogadja el, nem kell erőltetni a főzeléket, viszont hadd szopizzon igény szerint, amikor kéri!
Ha már nem lázas, nyugodtan lehet szabad levegőre vinni, sétálni, ez mindkettőtök hangulatán javít majd.
A kicsi betegsége a szülő számára is stressz. Aggódsz, szeretnél gyorsan túllenni rajta, segíteni neki. Ilyenkor te is csökkentsd az életedben az elvárásokat, ne akarj sehova rohanni, nem kell csillognia a padlónak, most az a lényeg, hogy a kicsi meggyógyuljon.
És, ha te kiegyensúlyozott vagy, ő is hamarabb felgyógyul majd 🙂
19 Comments
Szandra
2016. március 25. péntekKedves Ági!
Tanácsot szeretnék kérni. A kisfiam 2 hónapos és egy picit náthás. Sokan ajánlották a babyluuf balzsamot, de nem tudom hogy használhatom-e még ilyen pici babán. Van aki azt mondja, hogy 0 hónapos kortól, az interneten azt írják, hogy 3 hónapos kortól és a betegtájékoztatóban pedig az áll, hogy 6 hónapos kortól lehet alkalmazni.
Válaszát előre is köszönöm!
Szép Napot!
Vida Ágnes
2016. március 26. szombatIlyen kicsi babánál nem érdemes még alkalmazni, túl erős neki. Amit tehetsz, hogy tengervizes orrsprayt használtok és utána kiszívjátok az orrát, hogy ne duguljon be.
Foldesi Eva
2016. március 21. hétfőSzia Agi
Nagyon jo a blogod es a facebook oldalad is. Surun lyukadok ki itt, ha keresek valamilyen valaszt a 3 honapos kislanyommal kacsolatban.
Aggodom az alvasi szokasai miatt es attol tartok valami lappango betegseg lehet az oka annak, hogy kb mar 8-9 hetes kora ota atalussza az ejszakat. Ez azt jelenti, hogy 7-8 orat kibir ket etkezes kozott. Sot! Mostanra elertuk a 9 orat is! Ugy, hogy miutan felkel es eszik neha meg raalszik egy 5 orat.
En ezt nagyon hosszu idonek talalom meg 3 honaposan is. Tudnal tanacsot adni, hogy ez rendben van-e?
5.7 kg egyebkent, jokedvu, kiegyensulyozott gyermek. Csak anyatejet kap, kb 5x szopizik napkozben a „nagy alvas” elott. Azert tartok vmi betegsegtol mert kb 1 honapja hasmenese van, napi 1 vizes szeklettel. Ennek ellenere gyarapszik a sulya, heti hizasa mondjuk nagyon valtozo: 80 es 150 gramm kozotti (elmult 4 het). 3050 grammal szuletett.
Nagyon koszonom a tanacsod. Udvozlettel
Eva
Vida Ágnes
2016. március 26. szombatNapi 1 vizes széklet nem jelent hasmenést. Hasmenésnek a gyakori (legalább 1-2 óránként) széklet számít, emiatt nem kell aggódnod. Az éjszaka átalvása normális ebben a korban, 2-5 hónapos kor között van egy nyugodtabb időszak, amikor még a nyugtalanabb babák is hosszabb időszakokat átalszanak éjszaka, de ez vérmérséklet kérdése is lehet. A nagyobbik fiam is ilyen nagyokat aludt ebben a korban, ez nem jelent semmi rosszat.
Eva Foldesi
2016. március 27. vasárnapNagyon köszönöm a gyors és megnyugtató válaszod. üdvözlettel Éva
Anita
2016. február 12. péntekKöszönöm a gyors válaszát! Azóta elkezdett hasról hátra forogni, ahogy leteszem hasra rögtön vissza fordul 😀 Gondolom hamarosan hatról hasra is fog!?!!:)
Mindig olvasom a tanácsit és nagyon köszönöm amit csak tudok megfogadok és beválik…persz biztos a babám is be segít pl.a napirend alakításába, de mindenesetre…: éjjel alszik végig; nappal van időm/időnk mindenre; mindent szinte megeszik; nyugodt (kicsit túlságosan is talán) kiegyensúlyozott baba 🙂 .
Erika
2016. február 11. csütörtökKedves Ági
Egyszer már kértem Öntől tanácsot és az is sokat segített. A lányom már régebben lassan 5 hónapja volt beteg, és még mindig vannak gondok az éjszakával és azóta a nappalos alvással is már. Mindig jó alvó volt, 3 hónaposan 9-10 órákat aludt éjszaka szó nélkül és nappal is volt legalább egy hosszabb alvása ami 2-3 óra volt általában. 11-12 hónapos kor között volt egy hugyuti fertőzése ami miatt nyűgösebben aludt, és csak azután jöttünk rá hogy beteg, miután belázasodott. Addig éjszaka soha nem vettük ki a kiságyból, akkor muszáj volt. Azóta vannak éjszakák amik rendben mennek, és 12 órát alszik szó nélkül, de van több olyan éjszaka is amikor 3:40kor ébred kereken és 2 órát ébren kell vele lenni. Már mindent próbáltam magunkhoz is átvittem de semmit nem használt semmi. Most a nappal is már csak 1-et alszik, az is sokszor csak 30perc,utána áll a kiságyban, látszik hogy fáradt de nem akar visszaaludni, vagy ha a kiságyból kiveszem és ölbe lehet akkor néha alszik. de ha már érzi hogy fel akarok állni hogy letegyem akkor nyitva van a szeme.Tényleg álmosan kb 4-5 óra ébrenlét után teszem le amikor már nyűgös, és a szemét is dörzsöli. Ha babakocsiban altatom el akkor is alszik kb 2 órát.Mindig is kiságyban alvó volt, nincs a babakocsis alváshoz szokva.Az sem volt eddig gond neki ha félálomban tettem le, még cumikázott kicsit és elaludt. Most a kiságyban egyáltalán nem akar aludni. A fektetéssel is gondok vannak, ha félálomban tesszük le talpra ugrik. Ezt kb 3 hete csinálja.A lányom most 15 hónapos. A segítségét szeretném kérni ebben. A válaszát előre is köszönöm!
Anita
2016. február 05. péntekKedves Ágnes!
Elnézés, hogy ide irok de nem tudtam máshová (gondolom ügyetlen vagyok..).
A problémám az lenne, hogy a kis fiam 17.-én már 8 hónapos lesz (8 foga van és 8 kg 🙂 ), de nem igazán forog…: hatról hasra 1x2x sikerült neki kb 4-5 hónaposan, de azt is úgy ha pl.a kiságy rácsba beakadt a lába; hasról hátra 6 hónaposan átfordult akkor 3x azóta nem rég még egyszer. Kúszni sem kúszik még. Hason nem szeretett lenni de azért „erőltettem” mostanra ha olyan kedve van akár 30 percet vagy egy órát is el van hason. Hozzá tenném, hogy háton lökdösi magát (nagyon kis vicces :)), hogy el érje a dolgokat valamint hason is próbálkozik, fel tolja a popsiját…, oldalra elfordul igaz ez szinte születése óta megy neki. 2 hónaposan voltunk fejlődés neurológián semmi gond, csak tegyük többet hasra. 4 hónaposan valamint most 1 hete el vittem konduktorhoz, azt mondta lazább alkat…,örökölhette, megmutatta hogyan gyakoroljuk a forgást, majd a kúszást is megmutatja. Nekem kimaradt a mászás annak idején és lett is enyhe diszlexiám, így oda figyelünk erre. A családban van egy 1 hónappal fiatalabb baba Ő is ugyan ilyen lusta (ha van tényleg ilyen).
Egyébként a kis fiam nagyon nyugodt baba éjjel 14-15 órát alszik nappal még fél óra órát, van hogy már délután 6kor elalszik félálomban eszik 8kor és reggel 8-9ig alszik. 😀 Kanállal 3 hónapos kora óta szépen eszik. Panaszom nem lehet rá imadni való gagyok, „berreg”, ügyesen fog 4 honapos kora óta kb., hason is kitolja magát a kezéve néha teljesen nyujtott karral… De ez a forgás dolog akkor is annyira aggaszt, Ön szerint jogos az aggodalmam?
Válaszát előre is köszönöm. És elnézését, hogy ilyen hosszú lett.
Vida Ágnes
2016. február 07. vasárnapHa a fejlődésneurológián és a konduktornál nem találtak semmit, valószínűleg nincs semmi komoly gond. Mivel oldalra fordul, rendszeresen van hason, valószínűleg hamarosan elkezd majd kúszni és forogni is, most egyszerűen nem érdekli ez a dolog, nincs rá szüksége, azért nem csinálja.
Tina
2016. február 04. csütörtökKedves Ági!
Lehet, hogy nem teljes mértékben passzol ide a mi történetünk, a véleményedet, tanácsodat szeretném kérni.
A kisfiam két éves, most estünk át egy nagy betegségsorozaton, kórházban is voltunk. Novembertől talán most tudom mondani azt, hogy meggyógyultunk… sajnos tüdőgyulladásig ment a betegség. Már kb egy éve figyelgetem a kisfiamat, hogy elalvásnál, mikor már kezd elszenderedni, de még nem alszik mélyen nagyokat nyög. Amint elalszik szép egyenletes lesz a lélegzet vétele. Megemlíteném azt is, hogy csak úgy tud elaludni, ha szorosan mellettem van és fogja a kezemet. A mostani betegség alatt ez nyilván felerősödött. Ezt a dolgot már többször felvetettem az orvosoknak, de ügyet sem vetnek rá. A szülésnél a következő történt: nagyon hamar kb 15 perc alatt jött a világra, amikor a mellkasomra tették ugyanilyen nyögéseket adott kifelé. Elvitték, megvizsgálták, az orvosok azt mondták, hogy túl gyorsan jött a világra, nem volt ideje a tüdőből kipumpálódni a magzatvíznek és emiatt nyögött nagyokat. Kapott egy injekciót ami meggyorsította a tüdő tisztulását, kb 2 napig nagyon nyáladzott, tisztult.
Szerinted lehetett valami maradandó dolog nála, akár szervi akár lelki probléma? Hogyan tudnék neki segíteni? Véleményed szerint fogadjam el, hogy ő ilyen vagy vigyem tovább orvoshoz, milyen orvoshoz, merre induljak?
Válaszodat, nagyon szépen köszönöm.
Tina
Nikoletta
2016. február 04. csütörtökKedves Ágnes!
Egy olyan kéréssel fordulok hozzád, hogy 14 hetes kisfiam kb 10 napja náthás lett. Láz nélkül, de mégis sokat változtatott rajta. Az orrszívózás és orrspray használat nagyon megviseli. 3 hós koráig sikerült egy egész jó napirendet kialakítani, és az altatásnál is egyre kevesebb segítséget igényelt. Legtöbbször a kezünkben aludt el ringatózva de amióta beteg napközben állandóan alszik szoptatáskor van hogy 1-2 óráig is. Persze ha leteszem felébred. És már borult is a napirend. Mert nem eszik rendesen ha alvás közben szopizik. És most már oda jutottunk, ha következik az alvás napközben 1,5-2 óra fentlét után hiába ásítozik felvesszük, ringatjuk de csak sír, eszi az öklét vadul és furja a fejét a mellkasomba mint aki éhes. Persze arra gondolok biztos nem evett eleget, de még csak 1 órája hagyta abba az előző evést, így nem gondolnám, hogy éhes. Szóval mellre teszem és kb azonnal becsukja a szemét. 5-10 perc után lecuppantom és akkor alszik tovább, de végig jár a szája mint aki szopizik. Majd maximum 30 perc után ébred. Mondjuk ez eddig is így volt, hogy napközben mindig megébred 30 perc után. Mit tehetnék, hogy ismét kis ringatással elaludjon. Nem szeretném, ha mindig csak cicin aludna el. Cumit kiköpi. A választ előre is köszönöm!
Vida Ágnes
2016. február 07. vasárnapLehetséges, hogy most van nála a 3 hónapos növekedési ugrás. Ilyenkor átmenetileg gyakrabban éhes a baba, mint normálisan. Néhány napig próbáld meg gyakrabban szoptatni, akár 1-2 óránként is kínáld meg, ettől megnő a tejmennyiség, jobban jóllakik a baba és néhány nap után visszaáll a megszokott napirend.
Heni
2016. január 29. péntekKedves Ági!
A kislányom 7 hónapos és napok óta azzal küzdök h nem akar elég folyadékot inni
Reggel és este kb. 4.5 dl tápit iszik reggel és délután kb.3 dl gyümölcs és ebédre kb. 2 dl főzeléket.(betegség alatt is). Eddig napjában 1-1,5dl vizet ivott. Pár napja elkezdett köhögni, s azóta köhögéscsillapító szirupot és c vitamin cseppet kell szednie. Eleinte kanálban adtam neki a cseppeket, s utána vizet ivott. 2 napja azonban nem fogadja el a cumisüvegből a vizet. Ha kanállal próbálom pótolni összeszorítja a száját.
Ha mellérakom a cumisüveget csak játszik vele dobálja.
A gyógyszirupokat azóta gyümölcsben adom neki mert így észre sem veszi benne azokat.
Az ételeit, illetve a gyümölcshöz pedig vizzel higítom h több folyadékhoz jusson.
Mit javasolsz hogy itassam? Vegyek csőrös poharat?
Próbáltam kiscsészével de csak gargalizál vele, kiköpi.
Eddig rendesen ivott és ez nagyon ijesztő….
Köszönöm válaszod!
Heni
Vida Ágnes
2016. február 16. keddBetegség esetén a kiszáradás megelőzése érdekében a legjobb 10-20 percenként megkínálni a babát vízzel. A legkönnyebben kiskanálból vagy csőrös pohárból szokták elfogadni.
Orsi
2016. január 24. vasárnapKedves Ági!
Ez a cikk is pont időben érkezett, ahogy azt már megszokhattam 🙂
Kislányom 25 hónapos múlt, 2 éves koráig gyakorlatilag nem volt beteg. December közepén kezdődött a fülbaj, amivel kb. 1 hónapig kezelték, antibiotikumra is szükség volt. Láza, de még csak hőemelkedése sem volt, jókedvű volt, sőt, magához képest az étvágya is feltűnően jó volt egy ideig amellett, hogy borzasztóan válogatós.
Kb. 2 hét elteltével kezdődött az, hogy nem akart aludni délután, és sehogy sem sikerült rávennem erre. Egy héten maximum egyszer tudtam elérni, akkor viszont úgy aludt, hogy felkelteni alig tudtuk. Ez most már harmadik hete tart. Éjszaka 11-12 órát alszik, reggel magától ébred, délelőtt viszont nemigen talál magára addig, míg le nem megyünk. Délután pörög, jön-megy, be nem áll a kis szája, fürdésig meg sem áll. Van, hogy este kidől, de van, hogy még így is nehezen alszik el. Utána viszont éjszaka már nincs gond. Este már szépen alszik a saját kiságyában legtöbbször, bár néha még felkéredzkedik a karunkba. A védőnő szerint ez nagy baj, mert az óvodában aludni kell. Az éjszakai alvásába viszont nem merek belenyúlni, nehogy végképp fejtetőre álljon minden…
A másik nagy változás az, hogy egyik napról a másikra nem fogadja el a kakaót (házilag, nyírfacukorral készült) és a natúr joghurtot, amit nagyon szeretett. Azt nem bánjuk, hogy magától letette végre a cumisüveget, de ötletem sincs, mit adjak neki, hogy meg is egye, és emellett változatos, egészséges legyen. Nem eszik meg ugyanis semmilyen felvágottat, semmit, amit kenyérre lehet kenni, és a sajtot sem. A gyümölcsökkel, a zöldségek egy részével szerencsére nincs probléma. Olyan, mintha ránézésre, illetve az étel illata alapján eldöntené, hogy ő márpedig ezt megkóstolni sem hajlandó. Mintha valami fordítva lenne bekötve a kis fejében… nem hajlandó megenni a tejbegrízt például, de a nyers vöröshagymát minden további nélkül megrágja. Alig néhány főtt étel jött be neki eddig, pedig próbálkozunk derekasan.
Nagyon bízom Benned, hogy tudsz segíteni nekünk!
Nagyon szépen köszönöm a választ!
Orsi
Szandra
2016. január 22. péntekKedves Ági!
A kisfiam 4,5 hónapos. Pár napja meg van fázva. Alapvetően a következő alvási szokásai vannak:
-délelőtt 20 perc rázogatással
-dél körül szopi és ebbe belealszik 2-3 óra az ölemben, sokszor nem is tudom letenni és végig ott alszik
– délután babakocsiban 1 óra alvás
– este 9-kor fürdés, utána szopi és ebbe szintén belealszik. ezután valamikor 1-5 között ébred. Már sok mindennel próbálkoztunk, hogy mitől függhet, de nem jöttünk rá. Ilyenkor magam mellé veszem, megszoptatom és alszik tovább. Van amikor cumit tudok adni a szájába és visszaalszik, de ez is csak plusz 1-2 órát jelent.
Most, hogy beteg volt nem akart este eladni, így végig mellettem aludt, többször kelt, mindig csak cicin tudtam visszaaltatni.
Így felmerült bennünk az a kérdés, hogy mikor jöhet el az az idő, hogy magától el fog tudni aludni (éjjel és napközben is) és mit tehetnénk meg ezért? Sírni nem szeretném hagyni. De azzal már próbálkoztam, hogy felveszem, ha sír, de amint visszatenném már az ágy felé közelítve ordít. Ezt lehetne csinálni hetekig? Attól tartok, hogy ha vége lesz a csak anyatejes táplálásnak, akkor nem fogom tudni sehogysem elaltatni, ha addig nem tanul meg magától, mert gondolom mostanra hozzászokott a cicihez. Kérlek segíts, hogy mit tehetnénk!
Köszi,
Szandra
Vida Ágnes
2016. január 24. vasárnapAhhoz, hogy segítség nélkül aludjon el, nektek kell változtatni a segítség módján. Jelenleg minden nappali alvása segítséggel van, magától ez nem fog változni, mert megszokja, hogy így alszik el. A legjobb az lenne, ha minden nappali altatásnál azonos lenne az altatás módja, de mivel ő még kicsi, belefér ebbe az is, hogy délutánonként még egyszer a babakocsiban aludjon.
Az altatás lényege, hogy a kicsinek először segítesz ellazulni, kizárni a külvilág ingereit. Ez lehet rázogatás, ringatás, szoptatás, dúdolás, susogás, ún. fehér zaj (ventillátor pl.), később meseolvasás. Olyat kell választani, ami max. 10 perc alatt segít neki ellazulni és ami számodra is elfogadható, tartható később is (ezért nehézkes a rázogatás, a ringatás, mert 12 kilós gyerekkel ez már nehezen kivitelezhető). Olyanra szoktasd rá, ami később is működhet. Ebben a korban jól szokott működni, hogy egy takaróba bugyolálod pólya-szerűen, vagy rugalmas pólyát használsz, ebben könnyen el tud lazulni.
Amikor már félálomban van, leteszed a kiságyba. Ha felsír, simogatod, susogsz neki, de nem veszed ki.
A nappali alváshoz is sötétíts be! Mivel ő délben az öledben alszik, valószínűleg szereti a szűkebb helyen való alvást, ezért segíthet, ha az ágyát egy nagy szivaccsal (olyannal, ami stabil, nem tud alákerülni a baba!) beszűkíted, de ugyanezért szokott jó lenni a pólyában altatás is. A cicin altatás sem gond, ha úgy gyorsan elalszik és le lehet tenni az ágyába. De ha nála ez nem működik, akkor lehet azt is, hogy leteszed az ágyába és cumit adsz neki.
Az éjszaka más, olyankor még valóban éhségről van szó (1 éves korig a legtöbb baba még legalább 1 alkalommal megéhezik éjjel, néha kétszer is), tehát nyugodtan megetetheted, ha felébred, nem szabad cumival trükközni, hamarosan újra felébred megint, mert még mindig éhes. Attól nem kell félned, hogy egyszercsak elfogy a tejed és nem tudod hogyan elaltatni, ameddig szoptatsz akár napi 1x is, addig lesz tejed.
Dalma
2016. január 21. csütörtökKedves Ági!
Tanácsot szeretnék kérni. Kisfiam 3 és fél éves, óvodába jár (bölcsis is volt). Legfőbb problémánk a reggeli felöltözés, indulás az oviba, majd az oviban átöltözni nem akar. Hisztizik, verekszik, kiabál, az óvónőknek szinte le kell rólam tépni Őt. Azonban délután, amikor megyek érte és meglát, egyáltalán nem örül, úgy kell kihozni. A felöltözés megint katasztrófa, megmakacsolja magát. Az utcán folyton megáll, és nem hajlandó tovább jönni. Ilyenkor fel kell vennem, mert busz miatt időhöz vagyunk kötve. Itthon elmúlik a dolog egészen a fürdésig. Megint hiszti, veszekedés, könyörgés, semmi nem használ. Az esti elalvásról nem is beszélve. Folyton megy az ellenkezés.
Tudnál esetleg segíteni, hogy hogy tudnám ezt kiküszöbölni?
Nagyon szépen köszönöm előre is a választ!
Szép napot!
Vida Ágnes
2016. január 24. vasárnapAz ovi nagy változás egy kisgyerek életében és emiatt kicsit elveszett a biztonságérzete, amit úgy akar visszaszerezni, hogy ő irányítja a dolgokat. Gondolj bele, az ő szemszögéből mi történik: reggel beviszik az oviba, aztán hazahozzák, aztán lefürdetik – a dolgok „történnek” vele, neki nincs beleszólása. Ezt akarja ő azzal kompenzálni, hogy ellenkezik.
Ezen azzal tudsz változtatni, hogy fokozatosan döntési lehetőségeket kap az élete dolgai felett abban, amiben ő is dönthet. Pl. reggel kiválaszthatja melyik pulóvert veszi fel, mit eszik reggelire (ilyenkor mindig kétféle lehetőséget ajánlj fel neki, mert sok közül még nem tud jól választani), az oviban eldöntheti, melyik kis plüssöt viszi be magával vagy melyik zoknit veszi fel. Segíthetnek együttműködőbbé tenni őt a kis versek is: lehet egy mondókátok öltözéshez, fürdéshez, alváshoz, amit mindig elmondasz neki és ő is megtanulja.
Leave A Response