A baba 6 hónaposan kezd gügyögni és 1 éves korban kezd el beszélni – írja sok szakkönyv. Aztán, ha nem kezdi el, az anyuka megijed és nem érti mit ronthatott el. Gyakran ugyanis elfelejtik leírni, hogy a beszéd kialakulása egy folyamat, aminek minden állomása számít és bizony ritkán lesz a teljesen néma gyermekből barokkos körmondatokban beszélő egyetlen éjszaka alatt.
A beszédfejlődés több egymásra épülő fázisból áll, amelyek nagyjából az életkorhoz köthetők, de egyéni eltérések előfordulhatnak. Ezek a fázisok a gyermekek növekedésével párhuzamosan haladnak előre, miközben a beszéd megértése és kifejezése is egyre fejlettebbé válik.
1. Preverbális szakasz (születéstől körülbelül 1 éves korig):
Ez a szakasz a beszéd előtti kommunikációt jelenti, ahol a gyermek hangok, arckifejezések és testmozgások révén próbál kapcsolatot teremteni.
Újszülött sírás (0–2 hónap): A sírás a baba elsődleges kommunikációs eszköz. A baba különböző típusú sírásokkal jelzi szükségleteit (éhség, fájdalom, fáradtság).
Mit tehetsz érte ebben a korban? Ha válaszolsz a kéréseire, ha igyekszel kitalálni mit szeretne, beszélgetsz vele, akkor megtanulja, hogy más-más hangszínnel jelezze az igényeit és egyre ügyesebben és hatékonyabban fogja majd kifejezni magát, kevesebbet sír erősen és türelmesebbé kezd válni.
Gagyogás előtti hangok (2–4 hónap): A baba olyan hangokat ad ki, mint az „oo” és az „ahh”. Ez az első lépés a hangképzés tanulása felé, de fontos tudni, hogy ezt nem állandóan csinálja a baba, vannak dumásabb babák és olyanok is, akik csak néha próbálgatják a hangjukat ebben a korban, ez normális.
Gagyogás (4–7 hónap): Megjelennek a mássalhangzókat is tartalmazó hangok, például a „ba” vagy a „da”. A baba ismételgeti ezeket a hangokat és egyre többféle hangot próbál ki.
Kommunikatív gesztusok és első szavak előtti próbálkozások (7–12 hónap): A baba integet, mutogat és egyre pontosabban reagál a beszédre. Egy-két egyszerű hangcsoport, például a „mama” vagy „baba” jelentőséggel bírhat. Fontos tudni, hogy nem minden baba integet már ebben a korban, nem szabad következtetéseket levonni abból, ha esetleg minden próbálkozásod ellenére sem akar pápázni a babád, ha közben egyébként egyre több mindent megért és más módokon kifejezi magát.
Amit tehetsz érte ebben a korban, hogy az utánzási készségét fejleszted, hogy megtanuljon odafigyelni rád és próbáljon utánozni mozdulatokat, mimikát vagy akár hangokat is. Pl. játszhattok kukucskát, állatutánzós játékot (ahol a hangot és a mozdulatot is utánozni kell), mutogatós mondókákat.
2. Az első szavak szakasza (1–2 éves kor):
Ebben az életkorban a baba elkezdi megérteni, hogy a szavak konkrét jelentéssel bírnak és elkezdi használni őket.
Az első szavak megjelenését jól előkészíti, ha legkésőbb 6 hónapos kortól (vagy akár már korábban is) elkezdtek sok mondókát, dalocskát, lovagoltatót mondani, énekelni, ezekből ugyanis nem csak a szavakat tanulja meg a kicsi, hanem megismeri a nyelv ritmusát és a szavakhoz fűződő érzelmeket is.
Első szavak (9–12 hónap körül): Az első szavak általában egyszerűek és a mindennapokhoz kötődnek (például „anya”, „papa”, „víz”).
Egyszavas mondatok (12–18 hónap): A gyermek egy-egy szóval fejezi ki magát, például „labda” azt jelentheti, hogy „Kérem a labdát.”
A szókincs növekedése (18–24 hónap): A szókincs hirtelen növekedésnek indul (ez a „szókincsrobbanás”). A gyermek akár már 50–200 szót is ismerhet, ez azonban nem azt jelenti, hogy pontosan ki is mondja őket, ebben a korban szónak nevezünk minden olyan hangsort, amit a baba egy adott dolog megnevezésére használ, pl. az autó lehet brrr, a kutya vava stb. Az is szónak számít, ha egy szó elejét vagy jellegzetes hangzóit mondja ki.
A szókincs növekedését jól előkészíti a rendszeres mesélés, a mesekönyv nézegetés, amikor a baba rámutathat dolgokra és elmondod neki mi micsoda a képen. Sok kicsi nem tudja még türelmesen kivárni, amíg elolvasol neki egy mesét, de a képeket nézegetni szeretik. Lehet olyat is játszani, hogy te kéred meg őt, hogy mutasson meg dolgokat.
3. Kétszavas kombinációk és egyszerű mondatok szakasza (2–3 éves kor):
A gyermek 2-3 éves kor között elkezd szavakat összekötni és egyszerű mondatokat alkotni.
Kétszavas mondatok (2 éves kor körül): Például „Anya jön” vagy „Kérem vizet.” Ezekben megjelennek az alany-állítmány vagy tárgy-kiegészítő kapcsolatok.
Egyszerű mondatok (2,5–3 éves korban): A gyermek elkezdi használni az egyszerű mondatszerkezeteket (például: „A kutya ugat.”).
Ekkor indul meg a nyelvtani fejlődés kezdete is, amikor a gyermek elkezd ragokat, többes számot és egyszerű igeidőket használni. Néha ezeket még furán használja, pl. a -val-vel ragot hasonulás nélkül teszi hozzá a szavakhoz pl. azt mondja „motorval”
4. Összetett mondatok és szabályos nyelvhasználat szakasza (3–5 éves kor):
A beszéd egyre összetettebbé és szabályosabbá válik, a gyermek elkezdi helyesen használni a személyes névmásokat, igeidőket, ragokat és megjelennek az összetett mondatok is.
Kérdések és hosszabb mondatok (4 éves kor körül): A gyermek sok „miért” és „hogyan” kérdést tesz fel, ami fejleszti a gondolkodását. Egyre hosszabb és összetettebb mondatokat alkot.
Narrációs képességek (5 éves kor körül): A gyermek képes rövid történeteket elmesélni és az események logikai sorrendjét követni.
A fejlődésben is sokat segít neki, ha tisztul a beszéde, ezt jól előkészíti, ha minél hamarabb kezd el darabos ételeket enni (jól fejleszti az arcizmokat), illetve minél több olyan játékot játszotok, ahol tudatosan kell használnia az arcizmait és a száját (pl. buborékfújás, lufifújás, szívószállal bugyborékolás pohárban, fintorjáték, ahol egymás arckifejezéseit kell utánozni)
5. Iskoláskor és a beszéd további finomodása (6 éves kortól):
Ebben az életkorban a beszédkészség finomodása és az írott nyelv (olvasás és írás) elsajátítása kerül előtérbe. A gyermek beszéde nagyjából szabályos és könnyen érthető.
Megjelenik az absztrakt nyelvhasználat is: a gyermek képes lesz absztrakt fogalmakról beszélni, humoros vagy ironikus megjegyzéseket tenni és a beszédben árnyaltabb kifejezéseket használni.
A beszédfejlődés üteme más-más lehet a gyerekeknél és lehetnek kisebb késések a fejlődésben anélkül, hogy problémát jeleznének. Azt szoktam javasolni, ha valaki aggódik vagy úgy érzi, nem fejlődik a gyermeke beszéde, hogy írja le, mit tud most a gyermeke, majd 1 hónap múlva írja le megint. Ha azt tapasztalod, hogy 1 hónap alatt volt változás a szókincsében, a beszéde tisztaságában stb. akkor fejlődik a beszéde és nincs miért aggódni.
Vannak azonban olyan pontok, amikor érdemes szakember (gyermekorvos vagy logopédus) segítségét kérni:
– ha 1 évesen nem reagál a beszédre,
– ha elkezdődik a gagyogás, de visítás váltja fel, ami 1-1,5 éves kor között is megmarad, nem kezd el szavakat mondani helyette a gyerek (hallásproblémára utalhat)
– ha elkezdődik a beszéd, de teljesen elhagyja a gyerek és mutogatni kezd (erről itt írtam)
– ha a gyermek 2 éves koráig nem kezd szavakat használni egyáltalán,
– ha 3 éves korára nem alkot egyszerű mondatokat.
8 Comments
Csukásné Emese
2025. március 14. péntekKedves Ági!
Olyan kérdésem lenne hogy 6hós babám egyideje egyre többet csak hümmög mümmög. Általában boldog baba. Max akkor sír ha tényleg baj van. Amikor ezt csinálja nem marad meg sem ölben sem sehogy. Mintha menni akarna valahova de még maga sem tudja hova. Eddig csak néha csinálta ha fáradt volt vagy valami.probléma volt. De mostmár van hogy egész nap. A másik amit észre vettem a nagyobbik gyerkőc nemigen csinálta hogy állandóan nyújtogatja a kis nyelvét. Legfőképp ha örül vagy mosolyog. Ezek ebben a korban normálisak? A nagyobbik már 8éves és nem mindenre emlékszek már vissza ő mennyire gyakran csinált ilyeneket. Elmaradva semmiben nincs mozgásilag. De még mielőtt orvoshoz vinném kíváncsi lennék a véleményedre!
Nagyin szépen köszönöm!
Vida Ágnes
2025. március 14. péntekA 6 hónapos baba gyakran mutat érdekes viselkedéseket, mivel ebben a korban sok új készség és fejlődési szakasz zajlik. A hümmögés, mümmögés, és az a viselkedés, hogy nem marad meg egy helyben, sokszor a felfedezés és az önállóság iránti vágy jele. Ez lehet egyfajta próbálkozás, hogy mozgásba hozza a testét, még akkor is, ha nem képes teljesen irányítani, hova szeretne menni. Az ilyen viselkedés a fejlődő mozgáskoordináció és a motoros készségek fokozatos fejlődésével is összefüggésben lehet.
A nyelv nyújtogatása szintén gyakori ebben a korban, és gyakran előfordul, amikor a baba boldog, mosolyog vagy érdeklődést mutat. Ez a viselkedés az önkifejezés egyik formája lehet, ami szintén teljesen normális, mivel a baba ebben a korban egyre inkább érdeklődik a testének és arcának irányításában.
Ha a mozgás fejlődése nem mutat késést, és a baba általánosan boldog és egészséges nincs miért aggódnod.
Szilvi
2024. december 19. csütörtökKedves Ági,
A 6 hónapos gyerekem egyik napról a másikra rossz alvó lett. Eddig egyszer vagy kétszer kelt éjszaka enni, utána visszaaludt és nyugodtan aludt. Most pár hete folyamatosan nyugtalan alvás közbe, forgolódik, dobálja magát, felemeli a fejét, csapkod a kezével. Úgy kezdődik az éjszaka, hogy nyugodtan alszik 1-1,5 órát, majd felsír, kiveszem, megnyugszik és utána egyszerűen félóránként vagy óránként arra kelek, hogy forog, nyögdécsel, nyugtalan stb. Voltunk dokinál. Nem beteg, nincs semmi baja elvileg. Mi történhetett vele hirtelen? Mi lenne a megoldás?
Vida Ágnes
2024. december 21. szombatEzt a problémát több dolog is okozhatja és a megoldás is ezektől függ:
1. Alvási regresszió: 4-6 hónapos kor körül a babák alvása gyakran változik, mivel fejlődik az agyuk, az alvási ciklusuk érettebbé válik, és hosszabbak lesznek az ébrenléti szakaszok.
Mit tehetsz?: Tartsd fenn a megszokott altatási rutint és légy türelmes. Ez az időszak általában néhány hét alatt elmúlik.
2. Mozgásfejlődés: ebben a korban a babák elkezdenek többet forogni, kúszni, emelgetni a fejüket, és ezek a mozgások az éjszakai alvásban is megjelenhetnek.
Mit tehetsz?: Napközben adj neki sok lehetőséget, hogy gyakorolja az új mozgásformákat, így éjszaka kevésbé lesz izgatott ezek miatt.
3. Fogzás: A fogzás nyugtalanságot, fájdalmat okozhat, ami megzavarhatja az alvást.
Mit tehetsz?: Figyeld, hogy vannak-e a fogzás jelei (nyáladzás, íny duzzadása), és ha szükséges, használj fogzást segítő hűtött rágókát vagy orvos által javasolt fájdalomcsillapítót.
4. Éhség vagy növekedési ugrás: A 6 hónapos babák gyakran növekedési ugrásokon mennek keresztül, ami miatt többet esznek és gyakrabban ébredhetnek.
Mit tehetsz?: Gondoskodj arról, hogy napközben elegendő táplálékhoz jusson, és ha éjjel valóban éhesnek tűnik, kínáld meg!
7. Túlfáradás: ha a baba túl hosszú ideig ébren van, nehezebben tud elaludni és nyugodtan aludni.
Mit tehetsz?: Figyelj arra, hogy a baba napközben ne fáradjon el túlságosan, és kövesd a korának megfelelő ébrenléti időket (általában 2-3 óra 6 hónapos korban).
Ami segíthetmég:
– Kövesd minden este ugyanazt az altatási szokást, hogy a baba megnyugodjon és felkészüljön az alvásra.
– Amikor felsír, próbálj meg először gyengéden megnyugtatni, mielőtt kivennéd az ágyból.
– Adj lehetőséget a babának, hogy egyedül is megnyugodjon (ha csak nyöszörög vagy nyögdécsel, ne avatkozz be azonnal)
Andrea
2024. december 13. péntekSzia! Segítségre van szükségem. 6 hónapos kisbabám több napja nem hajlandó enni. A napi adagja negyedét eszi csak meg. Eddig jó étvágya volt. Már fogyott is. Most volt élete első olyan hete, hogy fogyott és nem hízott. Emellett nemcsak nem eszik, hanem hirtelen nem is alszik. Az eddigi 1-2 éjjeli kelésből most lett az, hogy 30 percenként sírva kel fel éjszaka, kiveszem, megnyugtatom és visszaalszik, de csak 30 percre, utána újra sír. Nyilván a fogzásra gondoltam, de semmi jele nincs még, azon kívül, ami már 3 hós kora óta tart: kifehéredett íny, mindent megrág, sok nyáladzás. De ez már 3 hónapja tart nála. Semmi új, semmi fogkezdemény. Nurofent adtam neki egyik este, de ugyanez volt. Az orvos nem tudott mit mondani! Az orvos szerint “próbálkozzak neki mindenfélét enni adni” – nem értette meg, hogy nem hajlandó megenni semmit pár napja. Még vizet se! Összezárja a száját és nem engedi betenni a cumit/kanalat. Félek, hogy nagyon le fogja veszíteni súlyát. Semmi más tünet ezen kívül. Napközbe jó a kedve, pörög egyfolytában. Mi lehet ez?
Vida Ágnes
2024. december 15. vasárnapFogzáskönnyítő gélt lenne érdemes használni minden evés előtt. Rákened az ínyére, vársz 4-5 percet és utána kínáld meg, ha a fogzás zavarja, ez segíteni fog.
Szél Nikolett
2024. december 05. csütörtökKedves Ágnes!
Lenne több kérdésem is kisbabámmal kapcsolatosan. Nagyon köszönöm, ha időt tudsz szakítani a válaszadásra. Jelenleg 5,5 hónapos.
4 hós koráig 1x kelt este, megetettem, visszaraktam, aludt tovàbb. 4 hós korában valami változott és többször kel este (1-4x), de minden éjszaka változó…nem éhség miatt, mert próbáltam neki már többször napközben/elalvás előtt több ételt adni, de akkor is felkel… emellett néha fent van az éjszaka közepén 1-1,5 órát és csak utána alszik vissza…
Külön szobában alszik, bébiőrön figyelem. Eddig tudtam, hogy akkor kell átmenjek hozzá, ha nyüszög, azonban mostanában nem nyüszög, nem sír, hanem egyszercsak véletlen észreveszem, hogy ő fent van és négykézláb áll, vagy nyitott szemmel néz a kamerába.. mivel hangot mostanság egyáltalán nem ad ki ébredéskor, így ezt lehet, hogy csak sokkal később veszem észre, mint ahogy felkel… mindig átmegyek hozzá, de gondoltam rá, hogy lehet ez a baj és egyáltalán átmenjek e hozzá ilyenkor vagy, hagyjam, hogy hátha magától visszaalszik?
Vannak éjszakák, amikor csak 1x kel és alig mozog, következő este meg felkel 3x-4x és csapkod, forog, nyugtalan, túrja fejével a matracot stb. A gyógytornászunk szerint nagyon közel van a mászáshoz-üléshez, ezért lehet, hogy felébreszti magát? Próbáltam mintát keresni abban, hogy esetleg azért kel -e fel néha többször, vagy van fent az éjszaka közepén 1-1,5 órát, mert éhes / többet alszik napközben / sok inger éri, de nem találtam megoldást, mert mindennap ugyannyit eszik-alszik napközben és ugyanolyan a napi rutinunk is, ennek ellenére egyik éjjel 1x kel és nyugodt, következőn 3-4x és nyugtalan.
Emellett még 1 kérdésem lenne: 3 hós korátol folyamat gügyögött, kiabált, hangokat adott ki, aminek nagyon örültem, de most egy pár hete teljesen ráhagyta ezt és csak egy dolgot csinál “ bürrög és közben fröcsög a nyála ”. Eddig ha beszéltem hozzá, volt valami reakció a kis gagyogásával, kiabálásával, de most pár hete semmi, csak néz csendben vagy maximum néha ezt a nyálköpködős bürrögést adja ki. Megijedtem, hogy minden más miért maradt abba…Ez normális lehet?
Köszönöm előre is!
Üdv,
Niki
Vida Ágnes
2024. december 08. vasárnapHa nem sír, csak ébren van, nem kell átmenni hozzá. Ő pontosan tudja, mikor jelezzen. Nem baj, ha megtanul magától visszaaludni.
Igen, a mozgással felébreszheti magát, ez gyakori abban az időszakban, amikor intenzíven fejlődik a mozgás.
Most azért nem „beszél”, mert a mozgás izgalmasabb neki, ez normális jelenség.
Leave A Response