Út a könnyebben elalvó és kipihent babához: ismerd meg az ébrenléti ablakokat!

A kisbabák és kisgyermekek alvási szokásainak megértése nem mindig egyszerű feladat, de van egy fontos tényező, amely segíthet: az ébrenléti ablakok. Ezek az időintervallumok meghatározzák, hogy mennyi ideig tud egy baba vagy kisgyermek ébren maradni anélkül, hogy túlfáradna. Ha

A babák alvása kapcsán gyakran inkább az altatás menetére és gyakorlatára fókuszálunk, de gyakran a baba nem azért nem alszik el, mert nem jó az, ahogyan altatjuk, hanem azért, mert vagy még nem elég fáradt, vagy túlfáradt. Van ugye az a klasszikus poén, hogy az anyukák akkor fektetik le a gyerekeket, ha ők fáradtak… Hát van is ebben valami, mert tényleg hajlamosak vagyunk akkor lefektetni a kicsit, amikor szerintünk már itt az ideje. Például azért mert mi már fáradtak vagyunk, vagy azért, mert általában ilyenkor szokott aludni, vagy azért, mert álmosnak tűnik (pl. ásított). Aztán csodálkozunk, hogy nem megy, nem tud elaludni a kicsi bármit is csinálunk. Vagy elalszik, de fél óra múlva fentvan.

Van azonban egy fontos tényező, amivel itt a blogon is sokat foglalkoztunk már 2007 óta, de az elmúlt években nagyobb fókuszt kapott a babák altatásának megértése kapcsán: az ébrenléti ablakok. A megfelelő időzítés óriási szerepet játszik abban, hogy a kicsi könnyedén el tudjon aludni és pihentetőbb legyen az alvása.

Mi az az ébrenléti ablak?
Az ébrenléti ablak az az időszak, amelyet a baba két alvás között ébren tud tölteni anélkül, hogy túlfáradna vagy ingerlékennyé válna. Ha egy babát túl korán teszünk le aludni lehet, hogy nem lesz még elég álmos és nehezen alszik el. Ha viszont túl sokáig tartjuk ébren, túlfáradhat, ami szintén megnehezítheti az elalvást és az alvása is nyugtalanabb lehet tőle.

Ha figyelembe veszed az ébrenléti ablakokat:
1. Könnyebb lesz elalvás, mert ha a babát a megfelelő időben teszed le, meglesz az alvási késztetése és kevésbé fog ellenállni az alvásnak.
2. Pihentetőbb lesz az alvás, mert a túlfáradt babák gyakrabban ébrednek és nehezebben alszanak vissza és akár még krónikus kialvatlanság is bekövethezhet.
3. Ha egy baba túlfárad, sokkal nehezebb megnyugtatni és elaltatni.
4. A jól időzített alvások segítenek egy kiszámíthatóbb rutin és napirend kialakításában.

Az ébrenléti ablakok életkor szerint

Az ébrenléti ablakok a baba életkorával változnak.

– Újszülött (0-6 hét): 30-60 perc
– 6-12 hét: 1-1,5 óra
– 3-4 hónap: 1,5-2 óra
– 5-6 hónap: 2-2,5 óra
– 7-9 hónap: 2,5-3 óra
– 10-12 hónap: 3-4 óra
– 12-18 hónap: 4-5 óra (általában ekkor már csak egy nappali alvás marad)
– 2-3 év: 5-6 óra (ha még van nappali alvás)

Fontos tudni, hogy az ébrenléti ablakok a legtöbb kicsinél délelőtt kicsit rövidebbek, az este felé haladva pedig egyre hosszabbak, tehát nem mindig percre pontosan ugyanakkorák. Tehát egy 9 hónapos babánál pl. lehet, hogy a reggeli ébredés után 2 óra múlva már álmos, délután 3 órát van ébren, este pedig 3,5-4 óra múlva álmosodik el.

Hogyan figyeljük az ébrenléti ablakokat?

Minden baba egyedi, ezért nem elég az órát nézni, fontos figyelni az álmosság jeleit is rajtuk. Néhány jel, ami arra utal, hogy ideje aludni:

– Szemdörzsölés
– Fülhúzogatás
– Tekintet elrévedése
– Nyűgösség
– Bólogatás, fejrázás
– Csökkenő érdeklődés a játékok iránt, nem lehet elterelni a figyelmét, bújik, nyűgös, nem érdeklődő

De mihez is kezdj ezzel az információval?

1. Figyeld meg a saját babádat! Hogyan mutatja az álmosság jeleit? Mi az a pont, amikor a legkönnyebben el tud aludni?
2. Amikor álmosodik, segíts neki ellazulni, hogy könnyebben el tudjon aludni!
3. Törekedjetek rá, hogy kialakuljon egyféle napirend, legyen a napoknak ritmusa, így a baba is megtanulja, mikor mi következik és kiegyensúlyozottabb lesz.
4. Ne várd meg a túlfáradás jeleit! Inkább próbáld megelőzni a nyűgösséget az időben lefektetéssel.
4. Legyél rugalmas! A baba fejlődésével az ébrenléti idők is változnak, szóval időnként érdemes finomhangolni a napirendet.

Az ébrenléti ablakok figyelembevétele sokat segít abban, hogy a babád nyugodtabban aludjon és te is jobban tudd tervezni a napot. Ha sikerül megtalálni a megfelelő időzítést, az alvásproblémák nagy része is enyhülhet.

Ha pedig még mindig gondot okozna nektek az altatás, itt tudok segíteni neked >>Baba Altatás Hatásosan Online Tréning

About The Author

Vida Ágnes

Pszichológia és pedagógia szakot végzett, Magyarországon 2006-ban elsőként kezdett el baba alvás szakértőként segíteni a hozzá forduló szülőknek. Gyermeknevelésről szóló könyvei, tréningjei, tanfolyamai, könyvei pedig szülők tízezreinek segítettek jobban megérteni gyermekük viselkedését és magukat, mint szülőket. Ági nem csak beszél róla, hanem csinálja is: személyesen is segít a hozzá forduló szülőknek és közben még a saját két tizenéves fiát is nevelgeti. Kérdezni szeretnél? Sürgős kérdésekre a Facebook oldalon vagy a blogon tudok válaszolni, ha privátban vagy személyesen szeretnél kérdezni, a beatrix@kismamablog.hu címen tudsz időpontot kérni.

Leave A Response

* Denotes Required Field