Elaltatom a babát, de utána nem tudom letenni

Amikor a babád végre elalszik a karodban, de utána képtelenség letenni: Mi okozza ezt? Mit lehet tenni?

Ahogy arról már korábban írtam, a babáknak szüksége van némi segítségre az elalváshoz, mert maguktól még nem képesek ellazulni. Az ellazulásra azért van szükség, mert ez biztosítja őket arról, hogy biztonságban vannak és nem esik bajuk alvás közben. Ha a babák mélyalvásban vannak, akkor már nem ébrednek fel arra, ha leteszed őket, csakhogy sajnos ebbe a képletbe sok minden bezavarhat, ami miatt aztán nem lehet letenni a kiságyába. Ezek az okok életkoronként is változhatnak:

1. A környezet változása: A baba érzi a hőmérséklet-változást (meleg kezekből hűvösebb matracra kerül), a testkontaktus megszakadását, vagy azt, hogy a testhelyzete megváltozik. Ezek ébresztő ingerek lehetnek.

Megoldás: Melegítsd elő a kiságy matracát (pl. meleg takaróval, amit a letétel előtt eltávolítasz) és tartsd meg a kezedet a baba testén néhány másodpercig letétel után, hogy a váltás fokozatos legyen.

2. Nem mélyalvásban van a baba: az alvás kezdetén a baba még felszínes alvási szakaszban van, ahol érzékeny a környezeti ingerekre.

Megoldás: Várj 10-20 percet, hogy a baba elérje a mély alvási fázist (lassú légzés, ellazult végtagok), mielőtt leteszed.

3. Túl keveset vagy túl sokat volt ébren

Ha a baba túlfáradt vagy éppen nem elég álmos, csak felszínesen tud elaludni, emiatt könnyen felébred.

Megoldás: Figyelj a baba ébrenléti ciklusára (6-12 hónapos korban általában 2-3 óra ébrenléti idő a javasolt), és keress álmosságra utaló jeleket (pl. ásítás, szemdörzsölés).

4. Túlingerlés vagy stressz

Egy mozgalmas nap után a baba nehezebben relaxál és éberebb lesz a környezetváltozásokra. Ha valami nagyon felzaklatta pl. oltást kapott, beteg, nagyobb fejlődési változáson megy keresztül vagy sokat hisztizik mostanában, akkor nehezebben is nyugszik le.

Megoldás: Gondoskodj egy nyugodt esti rutinról, amely tartalmazhat fürdést, halk éneklést vagy masszázst. Lehet, hogy egy nehezebb nap után kicsit többet kell „babáznod” vele mielőtt megkezditek az esti rutint, ez is segíthet a könnyebb elalvásban.

5. Bizonytalanság-érzés

A baba érzi a szülei közelségének hiányát, amikor a kiságyba kerül és ettől megijed. Ez különösen jellemző a szeparációs szorongás időszakában (6 hónapos kortól).

Megoldás: Maradj mellette a kiságy mellett, amíg megnyugszik, és gyengéden simogasd vagy halk hangon beszélj hozzá.

6. Fizikai diszkomfort

Fogzás, hasfájás, reflux vagy egyéb kényelmetlenség is felébresztheti a babát, illetve ilyenkor nem tud olyan mélyen aludni.

Megoldás: Ellenőrizd, hogy a baba kényelmes-e, és ha szükséges, enyhítsd a fájdalmat fogzást segítő eszközökkel vagy az orvos által javasolt kezeléssel.

Mit tehetsz, hogy le tudd tenni miután elaludt?

1. Az ágyba helyezés során próbáld meg a babát oldalra fordítva letenni, majd lassan fektetni a hátára!
2. Ne hirtelen helyezd le, hanem fokozatosan tedd a matracra!
3. Hagyd a kezed a baba testén néhány másodpercig miután letetted, hogy biztonságban érezze magát!
4. Fehér zaj vagy halk zene segíthet fenntartani a baba nyugodt állapotát az áthelyezés közben és után.
5. Ha a baba félálomban van, gyengéden próbáld meg az ébrenlét és az alvás határán letenni. Ez segíthet abban, hogy hozzászokjon az ágyban való elalváshoz.
6. Helyezz a kiságy közelébe valamit, ami Anya illatára emlékezteti (például egy pólódat)
7. Légy türelmes! Az áthelyezéshez türelem kell, mert nem minden baba reagál azonnal jól. Gyakorlással és következetességgel a baba meg tudja szokni az ágyba helyezést.

About The Author

Vida Ágnes

Pszichológia és pedagógia szakot végzett, Magyarországon 2006-ban elsőként kezdett el baba alvás szakértőként segíteni a hozzá forduló szülőknek. Gyermeknevelésről szóló könyvei, tréningjei, tanfolyamai, könyvei pedig szülők tízezreinek segítettek jobban megérteni gyermekük viselkedését és magukat, mint szülőket. Ági nem csak beszél róla, hanem csinálja is: személyesen is segít a hozzá forduló szülőknek és közben még a saját két tizenéves fiát is nevelgeti. Kérdezni szeretnél? Sürgős kérdésekre a Facebook oldalon vagy a blogon tudok válaszolni, ha privátban vagy személyesen szeretnél kérdezni, a beatrix@kismamablog.hu címen tudsz időpontot kérni.

Leave A Response

* Denotes Required Field