Megszületett a babád, igény szerint eteted, babusgatod, büfizteted és altatod. Aztán elkezd egyre nehezebben elaludni, míg nem azon kapod magad, hogy szinte már egész nap csak altatsz. Mi okozza ezt és mit lehet tenni?
Ezt a helyzetet általában 2 tényező okozza:
1. Evés után rögtön el szeretnéd altatni vagy azt várod, hogy evés közben úgyis elalszik majd és ő mégsem alszik
2. Nem akkor próbálod elaltatni, amikor valójában álmos, hanem kicsit korábban és emiatt túlnyúlik az altatás
Mindkettőre van megoldás.
Az első esetben az a probléma, hogy míg az újszülöttek az első pár hétben valóban minden alvás után visszaalszanak, legkésőbb 4-6 hetes korban már a legtöbb etetés után ébren maradnak még egy darabig. Lehet, hogy még ilyenkor is csukott szemmel szopiznak, esetleg szundiznak kicsit az etetés végén, de valójában ez nem igazi alvás és ha ilyenkor leteszed a kiságyba, szinte azonnal vagy pár percen belül felébred, mert nem álmos.
Ha ezt tapasztalod nála, akkor ilyenkor szoptatás/etetés után tedd le játszani, nézelődni és csak akkor vidd aludni, amikor már igazán fáradt.
4-6 hetes korban 45-60 percet, 3 hónapos korra már 1,5-2 órát is ébren tudnak lenni a babák két altatás között anélkül, hogy nagyon álmosak lennének.
A második esetben az a probléma, hogy akkor viszed aludni, amikor szerinted aludnia kellene és nem akkor, amikor igazán fáradt. Figyeld rajta az álmosság jeleit és akkor vidd el aludni, amikor már álmos!
Honnan fogod ezt tudni?
Ahogyan van alvási ciklus úgy van ébrenléti ciklus is. A babáknál ez a következőképpen néz ki:
ébredés után éberek és jókedvűek, kicsit később van egy első mélypontjuk, amikor az álmosság enyhe jeleit mutatják, de ilyenkor még nem álmosak igazán. Majd ismét éberek lesznek és ezt követően jelentkezik a második mélypont, amikor már valóban álmosak, ilyenkor tudnak elaludni.
Honnan lehet megkülönböztetni a két mélypontot egymástól?
Az első mélypontnál, ha felveszed a babát, beszélgetsz vele, játszani kezdtek, akkor könnyen elterelhető a figyelme és hamar felélénkül, jókedvű lesz ismét.
A második mélypontnál, ha felveszed odahajtja a fejét a válladra, a szemét, fülét vagy az orrát dörzsöli, nem terelhető el könnyen a figyelme, nyűgösködik, semmi sem jó neki. Ilyenkor fogod tudni könnyen elaltatni.
Ha úgy tűnik az egész napotok altatásból áll, sokat segíthet az is, ha naplót vezetsz arról, mikor ébred a babád, meddig eszik, mikor álmosodik el és mennyit alszik, így hamar észre fogod venni, mekkorák az ébrenléti ablakai (azok az időszakok, amikor ébren tud lenni), mikor álmosodik el és könnyebben el tudtok indulni egy élhetőbb napirend irányába.
Sokat számít az altatás módja is, hiszen minden baba másként tud ellazulni, ha nem úgy altatod el, ahogyan ő a legjobban el tud lazulni, az összekavarhatja és éberebbé teheti – erről itt írtam.
Arra is érdemes ügyelni, nehogy altatás címén túlstimuláld, pl. ha egyszerre sétálsz vele és énekelsz neki az az érzékenyebb babáknak túl sok inger lehet egyszerre.
És mi a helyzet, ha cicivel alszik el? Nem fogja összecserélni az etetéssel az altatást? Nem. Ha tartjátok a 4É sorrendet, azaz ébredés után mindig etetés jön, aztán játék, majd pedig altatás, akkor hamar fogod látni és érezni, hogy az etetéseknél sokat és hosszan eszik, az altatásoknál pedig inkább csak ellazulásra használja a cicit.
Már mindent megpróbáltál, de még mindig nem alszik? Itt tudok segíteni neked.
26 Comments
Adrienn
2025. március 17. hétfőKedves Ági!
A segítségedet szeretném kérni. Kb. 7-8hetes kora óta (ma 10hetes) a kislányunk nem hajlandó napközben elaludni a babaágyában. Ez egy olyan mobilágy,amit a nappalinkban tartunk,hogy ne kelljen mindig az emeletre felvinni a szobájába.Se ringatással,se énekléssel nem megy. Őrületes visító sírásba torkollik a fektetés.
A nappali alvásokat (3 db még) így a babakocsiban oldjuk meg. A babakocsiban szépen elalszik,viszont csak hosszas tologatással,ha megáll,azonnal felébred.
Valójában szeretném,ha újra tudna bent is aludni,hiszen nálunk van kert,de nem mindenhol megoldott,illetve nem szeretném ha csak mozgó babakocsiban aludna. Az autóban is csak akkor alszik,ha mozgásban van.
Napirendünk abszolút van,tartjuk a 4É-t. Éjszaka a kiságyában simán alszik,ringatás,altatás nélkül,külön szobában,2szer kel,csakis enni.
Tehát két problémával fordulok hozzád:
-Benti alvásra vmi megoldási javaslat,hogyan tudnám ugyanúgy letenni,hogy nem ringatom órákon át? Mert őt a képek,nézelődés,velem való incselkedés,vigyorgás jobban leköti.
-Csak mozgó babakocsiban való alvásról való “leszoktatás”. Illetve,hogy ne csak babakocsiban aludjon,hanem bent a lakásban is.
Vida Ágnes
2025. március 18. keddMivel ügyesen alszik éjjel a kiságyban, ezért nappal is meg lehet próbálni nem a nappaliban, hanem a saját ágyában altatni. Elsőként egy átmeneti megoldást érdemes kipróbálni:
1. Ha eddig kizárólag babakocsiban aludt, próbálhatod először bent, de a babakocsiban altatni, majd amikor mélyebben alszik, áttenni a kiságyba a nappaliban.
2. Ha ez már megy akkor meg lehet próbálni a babakocsis altatást ringatásra cserélni.
3. Ha pedig már ez is megy, akkor a nappali helyett a szobájába letenni ringatás után.
Érdemes besötétíteni az altatáshoz, így könnyebben szokott menni az ellazulás odabent is.
Enci
2024. december 19. csütörtökKedves Ági,
5 hónapos kizárólag anyatejjel táplált babám, éjszakát teljesen átalussza a kiságyban, és ha felébred ( persze ha nem éhes) képes magát visszaaltatni. Nappal azonban, nem tudom betenni a kiságyba, mert ahogy cicin elalszik és megpróbálom letenni, elkezd sírni. Így mellettem alszik el. Egy kicsit nappal ez már kellemetlen nekem, mert nem tudok mellőle mozdulni, ha elaludt. Egyszer alszik délelőtt a babakocsiban, a másik kettőt a saját szobájában mellettem. Mit tudok tenni, hogy nappal is a kiságyában aludjon? Túl fogunk ezen jutni? Lehetséges ezt még megoldani anélkül, hogy az alvás minőségének rovására menjen? Próbáltam 2 hétig kitartóan, aminek az lett a következménye, hogy nem aludt pihentetően és nyűgös volt utána.
Vida Ágnes
2024. december 21. szombatAmit tehetsz, hogy le tudd tenni miután elaludt cicin:
1. Várd meg a mély alvási szakaszt!
A babák alvásának kezdeti szakasza könnyű alvás, amikor érzékenyebbek a mozgásra. Várj körülbelül 10-20 percet, hogy biztos legyél benne, hogy mély alvásban vannak (lazább arcvonások, lassabb légzés, a végtagok ernyedtek).
2. Amikor leteszed a babát, tartsd meg a testkontaktust néhány másodpercig. Például tartsd a kezedet a baba hátán vagy hasán, hogy ne érezze hirtelen a távolságot.
3. Használj előre felmelegített textilt vagy takarót a kiságy matracán (amit eltávolítasz, mielőtt leteszed a babát), hogy a hőmérséklet-különbség ne ébressze fel.
4. Fehér zaj vagy halk zene segíthet fenntartani a baba nyugodt állapotát az áthelyezés közben és után. Ez már a szoptatás közben is szólhat
5. Ha a baba félálomban van, gyengéden próbáld meg az ébrenlét és az alvás határán letenni, hogy hozzászokjon.
6. Helyezz a kiságy közelébe valamit, ami az anyatejes szoptatás illatára emlékezteti (például egy tiszta ruhadarabot, ami a te illatodat viseli).
Az áthelyezéshez türelem kell, mert nem minden baba reagál azonnal jól, de gyakorlással és következetességgel a baba megszokja majd az ágyba helyezést.
Kiss Noémi
2024. december 12. csütörtökKedves Ágnes!
Kislányunk 11 hetes. Este sajnos egyáltalán nem tudjuk elaltatni, sem cicin, sem kézben. Fél7-kor fürdik, utána eszik. Ha netán el is alszik evés közben, 10-20 perc múlva felébred. De legtöbbször el sem alszik. 10-kor mikor mi lefekszünk, még fent van, így közénk vesszük az ágyba, és ott alszik el cicin. Éjjel már relatív jól alszik, 2-3x kel. Szeretnénk a kiságyában altatni, de ott akkor sem alszik el, ha ott vagyunk vele. Nappal elalszik a hordozóban, hintában, kézben, de este ezek sem működnek. Napközben 2 órával az ébredés után alszik el először. A lakásban maximum 20-30 percet alszik, kint a szabadban babakocsiban, akár 3 órát is gond nélkül. Naponta kétszer visszük sétálni. A lakást szellőztetjük, kiságya a mi szobánkban van. Pólyát is próbáltuk, hátha, de addig kapálózik, amíg kibújik belőle, kerestünk kisebb méretet, de a boltban azt mondták egy méret létezik ezekből.
Szeretnénk, ha a kiságyában tudna aludni, és el tudnánk altatni este.
Hálásan köszönöm, ha bármilyen tanáccsal tud szolgálni!
Vida Ágnes
2024. december 21. szombatMost az a gond, hogy a babakocsiban túlalussza magát (a jó levegőn kocsiban a legtöbb baba mélyebben alszik), ezért nincs lehetősége se megszokni a kiságyat, se kialakítani a saját alvási ritmusát és önnyugtató módszereit. Amikor a felszínes alvási szakasz végére ér a babakocsi visszaringatja, így nem tud magától rájönni, hogyan kéne egyedül visszaaludni. Mivel nappal nincs lehetősége megszokni a kiságyban alvást, ezért éjjel sem fog menni. Legalább 1 vagy 2 nappali alvás történjen a kiságyban akkor is, ha az csak 20-30 perces. Idővel ezek meg fognak maguktól nyúlni, mert rájön, hogyan altassa vissza magát és ez az éjszakai alvásra is jó hatással lesz majd.
Hanna
2024. november 29. péntekKedves Ági!
Kisbabám néhány napja múlt három hónapos, és eddig pólyáztam (a Sleepee rugalmas pólyáját használtam). Hátonfekvős baba, nem szereti, ha hason teszem le, és mert a kalimpálása, a Moro-reflexe miatt rendre felriadt a kezeire, ameddig csak lehetett, használtam a pólyát. Mivel lassan kezd megtanulni átfordulni, elhagynám a pólyázást, de továbbra is felébred a kezeire. Van esetleg tanácsa, hogy mit csináljak pólyázás helyett? Támasszam meg, hogy oldalt fekve maradjon alvás közben? Vagy miként lehetne a bébit megszerettetni a hason alvással?
Köszönöm előre is válaszát.
Vida Ágnes
2024. december 01. vasárnapLehet olyan hálózsákot venni babáknak, aminek begombolható a karja, ezért nem tudja magát felébreszteni a baba, mert nem tudja hátrakapni a kezét, de az oldalfektetést is meg lehet próbálni.
Tünde
2024. december 06. péntekKedves Ágnes
A segítségét szeretném kérni a 3 hónapos pici lányom már egy ideje sír mikor altatom, már mindent megpróbáltam sétálok vele ringatom, dudolgatás és még a cicin is sír. Szeretnék neki segíteni de már nem tudom hogyan😪 ezt nappal csinálja este viszont jól vissza alszik etetés után.
Előre is köszönöm 😘
Tünde
Vida Ágnes
2024. december 08. vasárnapEz amiatt lehet, hogy amikor le akarod fektetni, ő még nem szeretne lefeküdni, mert még nem álmos. Ebben a korban már elég sokáig tudnak ébren lenni a babák két etetés között, akár 1,5-2 órát is, ha korábban szeretnéd fektetni, akkor tiltakozik, mert még nem szeretne aludni. Figyeld az álmosság jeleit és csak akkor tedd le, amikor már tényleg álmos, ez meg szokta oldani.
Kinga
2024. november 18. hétfőKedves Àgi!
A tanácsát szeretném kérni. A 4 éves kislányom mindig is rossz alvó volt, de mostanában minden hajnalban dühöngve èbred. Csapkod,rugdalja a falat és az ágyat, veszekszik, saját magát karmolja, üti vagy tèpi a haját. Nem mindig van teljesen magánál ilyenkor. Kiabál, hogy menjünk ki, utána pedig, hogy anyát akarom. Órákon keresztül nem tudjuk megnyugtatni, utána pedig legtöbbször már vissza sem alszik. Nem tudom mi történt ami ezt kiváltotta nála,ill.hogy kihez forduljak segítségért. Mindig csak alvás közben történik. Segítene kérem, hogy mit csináljak?
Vida Ágnes
2024. november 20. szerdaEz az ún pavor nocturnus jelenség, itt írtam róla: https://www.kismamablog.hu/baba-alvas/a-titokzatos-pavor-nocturnus-nyomaban
Blanka
2024. november 04. hétfőKedves Ági!
6 hetes a kislányom, napközben csak ölben, hordozókendőben, babakocsiban, autóban alszik el könnyen.
Amint leteszem legtöbb esetben pár perc múlva megébred.
Próbáltam ágyban altatni ( zenével, ringatással) , de nagyon zaklatott lesz, ritkán fogadja el a cumit is.
Tudnál tanácsot adni ?
Köszönöm!
Vida Ágnes
2024. november 16. szombatPróbáld meg egy laza pólyába csomagolni vagy egy takaróba csomagolni pólyaszerűen, majd ölben altatni és onnan letenni a kiságyba, sötétíts be a szobában, ez is segíthet az elalvásban. Ha a cumit szereti, de néha kiköpi az azért van, mert még nem tudja hatékonyan benttartani, mert kicsi. Ebben segíthet, ha a cumi végénél tartod az ujjad és nem hagyod, hogy kiköpje, amíg nem sikerült kialakulnia a vákuumnak a szájában. Így pár nap alatt meg szokták tanulni hogyan tartsák bent a cumit hosszabban és ez az elalvásban is segíthet.
Zsófi
2024. november 04. hétfőKedves Ági,
Kislányunk 4 hónapos és az utóbbi 3-4 hétben valami miatt nagyon nehézzé vált az altatás. Nagyon ügyes, jó alvó alapjáraton, az álmosság jeleinél kézbe veszem, odaadom neki a cumit ami miatt tudta, hogy alvás jön és amikor elkezdte csukogatni a szemét betettem az ágyba és el is aludt. Emiatt tudom nagyon szerencsések vagyunk, viszont az utóbbi hetekben amint megkapja a cumit és kezdi csukogatni a szemét olyan, mintha rájönne, hogy alvás következik és “fellázadna” ellene. Sír, csapkodja magát, emellett ha eljutunk oda, hogy bekerül az ágyba, akkor mint egy kis kukac úgy mocorog (hason alszik) és viszonylag korán el is kezd sírni. Mi miatt lehet ez? Korán próbálkozom? :/
A másik kérdésem az ébrenléti időkkel kapcsolatos. A védőnő tanácsára eddig keltegettem őt amiatt, hogy ne aludjon egyben túl sokat és elálmosodjon az ébrenléti ablak végére. Kipróbáltam már párszor, hogy nem keltem, mivel olyankor mindig úgy sajnálom őt. Azt vettem észre, hogyha elalszik és utána hagyom 2-2,5 órát aludni, akkor nem tud visszaaludni a következő álmossági pontnál. A korábbiakban jól jött ki ez a keltegetés, mert mindig pont jól elálmosodott és aludt egy nagyot, de az utóbbi hetekben se a felkeltéskor nincs siker, se akkor, ha hagyom őt sokat aludni, mert olyankor folyton túlfárad utána :/
Vida Ágnes
2024. november 16. szombat2 dolog okozhatja ezt:
1. kicsit később aludna már el, mint eddig, mert tovább tud ébren lenni
2. a kezdődő szeparációs szorongás első kis jele is lehet, hogy amikor leteszed, arra reagál, mert már kezd rájönni, hogy ilyenkor elmész, de még nem tudja, hogy attól még megvagy. Néha ezen segít, ha besötétítesz az altatáshoz és miután letetted a kiságyba, mellette maradsz és a hátára teszed a kezed, simized, hogy érezze minden rendben van.
2. Nem javaslom a keltegetést már ebben a korban. Próbáld meg, hogy amikor álmosodik, de még nem tud elaludni, mert előtte hosszan aludt, legyen egy kis „csendespihenő”, összebújás, szopi vagy csak egy kis cumizás, dédelgetés és utána ha picit pihizett (5-10 percet) játsszatok még tovább, amíg el nem fárad annyira, hogy el tudjon aludni, így elkerülhető a túlfáradás.
Dora
2024. november 25. hétfőKedves Ági!
1 hónapos a kisfiam és rettenetesen rosszul alszik. Jól aludt nagyjából 10 napos koráig, ezt az időt a szüleimnél töltöttük, miután a kórházból kijöttünk. Napközben hosszan aludt 2-3 órát is, a kiságyában. Éjszaka kétszer ébredt enni. Miután haza jöttünk az otthonunkba minden teljesen megváltozott. Csak hordozó kendőben,esetleg baba kocsiban alszik már hosszabb időt nappal, 2 órákat, annál többet nem. De ha bepólyálom és leteszem a kiságyba miután elaludt, fehér zajjal is 30 percet alszik. Így van nap, hogy a nappali alvasai összesen 3 órát tesznek ki maximum. Nagy baba, lassan eléri a 6kgt, vagyis egész nap már nem bírom és nem is szeretném hordozni. Próbáltam már cumit adni neki, de nem fogadja el. Megpróbáltam hogy tápszert adjak, hátha azért alszik rövideket,mert keveset evett, de úgyis csak 30 percet aludt.
Éjszaka szintén rossz a helyzet. Ha elalszik este 9-ig,( max fél 10-ig )alszik nagyjából éjfélig, jobb esetben 1 óráig. Utána felkel ismét 3 órakor. És ezt követően minden 45-60 perc elteltével felkel és cicizik, cicin alszik, egész éjszaka mellettem. Már nem próbálkozom éjszaka a kiságyba tenni, a fáradtságtól már nincs is erre energiám. Olyan éjszaka is volt,hogy minden órában felkel.
Emellett van egy 2 éves 4hónapos lányom (+tomboló dackorszak), akire így szinte semmi időm nem jut, ezért mostanában a nap nagy részét a nagyszülőknél tölti. Félek, hogy rossz hatással lesz ez a kapcsolatunkra.
Hogyan tudnék a kisfiam alvásán javítani? Hogy mialatt ő alszik, a lányommal is legyen közös időnk.
Vida Ágnes
2024. december 08. vasárnapAz a gond, hogy rögtön etetés után lefekteted és túl hosszú alvást vársz el tőle. Próbáld meg azt, hogy tartjátok a 4é sorrendet, azaz ébredés után mindig evés van, aztán ébrenlét, játék (ilyenkor ne a kiságyban legyen), amikor pedig már álmosodik, akkor altasd el, tedd le a kiságyba. Ha erre megriad, ne vedd ki, hagyd egy kicsit, hogy magától rátaláljon az elalvás módjára. Nem kell tovább aludnia nappal, mint 2 óra, de ha csak 30 perceket alszik az se baj. Ébredés után megint szopi és így tovább, amíg megint el nem álmosodik. Ha így csinálod, elkezd beállni majd a napirendje és egyre hosszabbakat fog aludni a kiságyban is. Mivel most nappal mindig rajtad van, nem tud kialakulni a saját alvásritmusa, mert mindig segítséget kap és ez kihat az éjszakákra is. Ha nappal így elkezd kialakulni nála az önálló alvás, akkor éjszaka is egyre jobb lesz majd.
Kata
2024. szeptember 03. keddKedves Ágnes!
Kislányom másfél éves múlt, de még mindig kézben tudom csak elaltatni. Így is csak a kiságy mellett állva, a szobájában levő ülve nem megy a dolog. Kb. 10 kg, és már nem bírja a nyakam-hátam a terhelést. Lehet, hogy neki sem olyan kènyelmes már ez a helyzet, mègis ragaszkodik hozzá. Tudna segíteni, hogy szoktassam le erről, és elaludjon a rácsos ágyban? Nemsokára kezdi a bölcsit, az ottani altatás sem kézben történik. Tanácstalan vagyok.
Köszönettel: Kata
Vida Ágnes
2024. szeptember 07. szombatRácsos ágy helyett altasd el egy matracon melléfeküdve, így nem kell tartani és általában könnyebben el is alszanak így a gyerekek.
Szilvi
2024. szeptember 03. keddKedves Ági! 20 hónapos kisfiam nappali (1) alvásával van gondunk, csak babakocsiban hajlandó elaludni. Megvettem a baba altatás hatásosan c tréninget, illetve a gyógyító játékokat is, hátha bármivel előrébb jutunk, de sajnos nem váltak be. Mesére egyáltalán nem lazul el, inkább izgatottan mutogat a végtelenségig a könyvekben, és egyáltalán nem hajlandó egy helyben maradni. (esti alvás zökkenőmentes, ott a földön egy matracon egy adag tápszer megivása után magától, nyugodtan elalszik, de valahogy délután nem tudom rávezetni, hogy ugyanezt kéne.) Ringatás már a mérete miatt Neki nem kényelmes. Van bármilyen egyéb módszer, amit ilyen esetben ki lehet próbálni? Előre is köszönöm, Szilvi
Vida Ágnes
2024. szeptember 07. szombatÉrdemes lehet még kipróbálni a diavetítőzést a nappali altatáshoz, mivel sötétben történik, jobban szokott működni ilyen éber gyerekeknél is.
Kinga
2024. augusztus 13. keddKedves Ági! 4,5 éves a kislányom és még mindig cumizik. Neki nincs nyunyókája, sose volt. Neki a cumi a mindene 😀 eddig egész jól ment, hogy alváshoz használta, amikor fusztráltabb volt és nappal is kérte, el tudtuk kérni tőle. De most kijön az oviból és egész nap a szájában lóg. Nem tudjuk elvenni,
Elkérni se. Két hét szüneten volt itthon, azóta van ez. Kistesó négy hónapos, néha cumizik altatásnál. Közeledik a középsô csoport szeptembertől, az óvónénik is mondják neki, hogy ott már nem cumizhat, mi is, de ettől nem jobb. Magánóvodába jár, hiába mondják az óvónénik, hogy ott már nem
Cumizhat, megengedik alvásnál. Ha véletlenül sikerül kikönyörögnöm/vagy eldugnom, amikor eszik pl, egyből eszébe jut és megy a hiszti. Fárasztó egész nap “ezen veszekedni”. Nem akartam traumát okozni azzal, hogy kidobom,
De már megfordult a fejemben. Mit tudok tenni? Köszönöm a segítséget
Vida Ágnes
2024. augusztus 18. vasárnapSemmiképpen nem szabad elvenni hirtelen, ez számára biztonságérzetet nyújt, ezért fontos. Mivel most volt a szünet és visszament az oviba, valószínűleg fárasztó számára a közeg, esetleg vannak változások (új óvónéni, nincs a kedvenc óvónéni, új gyerek a csoportban stb.), ami frusztrációt okoz nála vagy csak vissza kell rázódnia a szünet után. A lényeg, hogy most átmenetileg ne piszkáld a cumi miatt, mert az csak felerősíti a szorongását. Helyette dédelgesd sokat és segíts neki feldolgozni az ovis élményeit: meséljetek sok ovis mesét, játsszatok ovisat, ahol ő lehet az óvónéni, te a gyerek vagy olyat is lehet, hogy ő eldöntheti ki szeretne lenni az oviból és te melyik szereplő legyél és azt játsszátok el, azért, hogy bele tudjon bújni valakinek a szerepébe, aki foglalkoztatja az oviban. Olyat is lehet csinálni, hogy fejből találsz ki neki mesét és ő kiválaszt valakit az oviból és azt az embert szövöd bele a mesébe, de ezt lehet egy kedvenc játékkal is, amivel szeret az oviban játszani vagy a kedvenc ételével, ami szeret az oviban stb. Ezek segítenek neki feldolgozni az ovival kapcsolatos érzéseit és ezáltal egyre csökkenni fog az alváson kívüli cumizásra való igény is. Amit még tehetsz, hogy amikor esetleg olyan helyzet van, hogy elesik, sír stb. vagy csak hisztis, frusztrált, akkor nem a cumit adod oda, hanem magadat, vigasztalod, babusgatod, ölbe veszed stb. de nincs cumi, ez segít neki megtanulni, hogy másként is meg tudjon nyugodni, cumi nélkül.
Erika
2024. november 11. hétfőKedves Ági. 6 hónapos a kisfiam. Általánosan egy jó alvó babáról van szó. Napi 3x alszik. Régebben átaludta az éjszakát, de egy hónapja kb 2x felkel, eszik és 10 perc múlva alszik. Egy ideig hintában altattam el ahonnan átvittem a kiságyba. Erről nagyon könnyen leszoktunk egyik napról a másikra. Beteszem a kiságyába, tej, fehér zaj, alvóka és cumi, melléje fekszek és maximum 20 perc múlva alszik. Ez drasztikusan megváltozott és nem értem miért. Két hétig tökéletesen működött. 3 napja nem tudok egyszerűen semmit kezdeni vele. Bármit próbálok ő minden áron hasra akar fordulni de úgy meg nem képes elaludni csak nyöszörög ( eddig csak a hátán aludt). Ha megfordítom egyből fordul vissza. Mindent próbáltam már. Énekelni. Simogatni. Még azt is hogy egyszerűen nem hagyom megfordulni. Ha megadájozom akkor ideges lesz, ha hagyom akkor is. Már kilátástalannak érzem a dolgot és nem tudom mi tevő legyen. A végére már ott tartunk hogy másfél órája kinlodunk és még mindig nem alszik. Kérlek segíts nekünk hogyan tudnánk ezen túl jutni ?
Vida Ágnes
2024. november 16. szombatAz átfordulás megtanulásakor gyakori ez a probléma, általában 1-2 héten belül el szokott múlni. Addig segíthet, ha egy kicsit ölben tartod elalvás előtt, amíg el nem lazul és úgy teszed le az ágyába, félálomban már nem szoktak megfordulni. Illetve ha így is forgolódik, segíthet ha hálózsákban vagy pólyában alszik, mert úgy nem tud átfordulni.
Leave A Response