Félrenyeli, öklendezik, kapjon-e már: 7+1 kérdés a darabos ételek bevezetéséről

#1 Adjak-e már 7 hónaposan kiflicsücsköt a babának?

Sokan már hamar rágcsálnivalót nyomnának a baba kezébe, mert régen így volt szokás. Csakhogy régen a 3-4 hónapos babák már főzeléket kaptak (akkor még nem tudták, hogy ebben a korban még nem tudja rendesen megemészteni a baba, nem szívódnak fel megfelelően az ebből származó tápanyagok és túlterheli az emésztőrendszert) és az volt a szempont, hogy minél hamarabb ugyanazt egye a baba, mint a család és minél önállóbban, hogy ne legyen sok gond vele.
A törekvéssel nincs gond, a baba tényleg hamar képes megtanulni önállóan enni, de fontos figyelembe venni az egyéni jellegzetességeket is:

– Van olyan baba, aki örül az első falatoknak és kezdettől szívesen és jó étvággyal eszik, ők örülnek az első darabos ételeknek is, szívesen eszik.

– Van olyan baba, aki nehezen kezdi a kóstolgatást, aztán belejön és akkor lesz igazán elemében, amikor már nem csak főzeléket kap, hanem darabosat is.

– Van olyan baba, aki 1 éves korig inkább csak 1-1 falatot kóstol mindenből, nem szereti különösebben a pépeket és jól elvan anyatejjel, tápszerrel is. Néha ezután rögtön a darabosakra vált, kimarad a főzelékes korszak.

Ha a baba egyébként jókedvű, jól fejlődik, mindegyik normálisnak számít.

#2 Mikor kapjon először darabos ételt?

Igazából tényleg meg lehet már 7-8 hónaposan próbálni. Nem kell hozzá fog sem: a baba a puhább ételeket az ínyével is szét tudja nyomni. Olyasmivel érdemes kezdeni, ami könnyen szétolvad a szájában akkor is, ha nem rágja meg rendesen (pl. kölesgolyó és más puffasztott gabonák, a kiflicsücsökkel az a gond, hogy nagyot leharaphat belőle és azt egy kicsit rágni kell, ami nem minden babának megy elsőre), aztán következhetnek a puha gyümölcsök (pl. banán, őszibarack felkockázva héja nélkül stb.)

#3 Nem fog megfulladni?

Ha fokozatosan vezeted be (először a puhább ételek és aztán a nehezebben megrághatóak) és kezdetben nagyon apróra kockázod fel, akkor nem. Természetesen soha ne hagyd magára az étellel, amíg nem tud biztonságosan önállóan enni!
Később, amikor már a kicsi darabokat ügyesen megeszi, jöhetnek a nagyobb kockák, a gyümölcsökön rajta hagyhatod a héját.

#4 De a darabok a főzelékben zavarják a babámat…

Azért, mert megszokta, hogy a főzelék pépes és nem érti mit keres benne a darabka. Ugyanakkor, ha ugyanazt a darabos zöldséget megpárolva, felkockázva megkapná, nem zavarná.

#5 Ügyesen eszik darabosat, de nem használ evőeszközt – miért?

Mert még nem elég ügyes a keze hozzá. Sok baba annyira élvezi az önálló evést, olyan lelkesen eszik, hogy nincs kedve lassítani a tempót holmi villákkal és kanalakkal. Semmi baj! Most szeresse meg az evést, ismerkedjen az ételekkel, tedd oda mindig a villát (létezik nem hegyes babavilla is) és a kanalat, aztán amikor elmúlik az újdonság varázsa, maga jön rá arra, hogy így hatékonyabb enni.
Tanítgathatod neki az evőeszközökkel evés tudományát játékosan is úgy, ha pl. vendégséget játszotok a plüssmacival, megterítetek neki, megetetitek, de segíthet az ügyesítésben az is, ha műanyag kiskanalakkal játhat a fürdőkádban, meregetheti a vizet kisvödörbe, edényekbe.

#6 Miért lehet, hogy még másfél évesen sem szereti a baba a darabos ételt, öklendezik tőle?

Ez általában akkor alakul ki, ha sokáig egyáltalán nem kapott a kicsi darabosat, nem találkozott ilyesmivel, ezért most nem tudja, mit kezdjen vele és ragaszkodik a jól bevált krémes pépekhez.
Gyakran azért nem adnak az anyukák darabosat a babának, mert a főzeléket gyorsan meg tudják etetni a babával, míg a csipegetős ételeket a kicsi lassan eszegeti és sokat le is szór belőle.

Ezen a lassankénti bevezetés segíthet: először csak tízóraira kapjon olyasmit, amit kézzel is fel tud csipegetni (pl. kenyérkatonák, sajtkocka, puha husidarabka, paradicsom stb.), utána ebédre is be lehet vezetni a főzelék helyett a darabosat.

#7 Miért szereli szét a baba a szendvicseket?

Egyrészt érdeklik a különféle összetevők, ezért válogatja szét őket, másrészt ősi ösztön: az Őskorban a totyogók az édesanyjukkal jártak gyűjtögetni és nagyon óvatosnak kellett lenniük az új ételekkel szemben. Egyszerre csak egyfélét kóstoltak meg és először meggyőződtek róla, hogy biztonságos. A szendvics a baba számára nem tűnik biztonságos kajának 🙂 De kinövi majd.

+1 Miért szórja le?

Ügyetlenségből: ha még nem eléggé fejlettek a manuális készségei ezért könnyen leejti a kezéből a falatokat.

Kíváncsiságból: 7-9 hónapos kor között, amikor a baba a tárgyállandóság fogalmával ismerkedik, azért dobál le dolgokat az etetőszékből, hogy megnézze, mi történik velük.

Unalomból: az aktívabb totyogók egyszerűen nem tudnak megülni a popójukon. Éhesek, de folyton mennének. Nálunk erre bevált, hogy kapott az etetőszék helyett kis széket, kis asztalt, ahol szabadabban mozoghatott, néha fel is állt közben, de ha éhes volt, azért még evett.

Már nem éhes: ha már nem elég éhes, játszani kezdhet az étellel.

Ha dobál, utána közösen fel kell takarítani. Ez nem büntetés, egyszerűen csak meg kell mutatni a kicsinek, hogy ez a logikus következménye a dobálásnak: ha szemetelünk, utána feltakarítjuk. Ő is kapjon kis szivacsot, papírtörlőt, bíztasd, hogy segítsen törölgetni! Nagyon hamar meg szokták tanulni, hogy a kettő között összefüggés van 🙂

About The Author

Vida Ágnes

Pszichológia és pedagógia szakot végzett, Magyarországon 2006-ban elsőként kezdett el baba alvás szakértőként segíteni a hozzá forduló szülőknek. Gyermeknevelésről szóló könyvei, tréningjei, tanfolyamai, könyvei pedig szülők tízezreinek segítettek jobban megérteni gyermekük viselkedését és magukat, mint szülőket. Ági nem csak beszél róla, hanem csinálja is: személyesen is segít a hozzá forduló szülőknek és közben még a saját két tizenéves fiát is nevelgeti. Kérdezni szeretnél? Sürgős kérdésekre a Facebook oldalon vagy a blogon tudok válaszolni, ha privátban vagy személyesen szeretnél kérdezni, a beatrix@kismamablog.hu címen tudsz időpontot kérni.

Comments are closed.